A szomorú valóság azonban az, hogy ez többnyire menekülés a részükről...
Nigériában a gyermekházasság és a korai szülés teljesen megszokottnak számít, ott a WHO adatai szerint minden második babát tinédzser anyához szállít le a gólya. Európában egy 2015-ös felmérés szerint Románia és Bulgária vezet az első szülések 12,3 és 11,9 százalékával, de nem sokkal marad le mögöttük Magyarország sem: itt az első szülések 9 százaléka tinianyákhoz köthető. Ezt követi a sorban Szlovákia (8,4 százalék) és Lettország (5,5 százalék), míg Nyugat-Európában a britek vezetik a sort 5,4 százalékkal. A legkevesebb tinianya a világon Dániában és Svédországban van (1,4 százalék).
A fejlett világban az egyik leginkább nyugtalanító helyzet Amerikában jellemző. A Health Research Funding adatai szerint tízből három amerikai lány legalább egyszer teherbe esik a huszadik születésnapja előtt, ami éves szinten 750 ezer terhességet jelent. A leggyakoribb ok, ami miatt a tinilányok otthagyják az iskolát, a terhesség.
Az érintett kamaszok több mint fele soha nem érettségizik le, és csupán 3 százalékuk szerez diplomát. Döbbenetes statisztika, hogy - ugyan végzettségük és munkájuk többnyire nincs - a tinianyák 25 százaléka a szülés utáni első 24 hónapban újabb gyermeknek ad életet. Dacára annak, hogy 10-ből 8 tiniapuka nem köti össze életét az anyával.
Imádom a dokumentumfilmeket, így aztán tekintélyes mennyiségű brit és amerikai sorozatot néztem végig, ami 13-17 éves anyukákról és apukákról szólt. Számomra a leginkább döbbenetes az, hogy ezek a - többnyire szerény körülmények között élő - fiatal lányok a közhiedelemmel ellentétben nem mind a felvilágosítás hiánya miatt esnek teherbe. Sokan közülük eleve tervezték a babát, már általános iskolásként. A háttér szinte mindig ugyanaz: sokgyerekes család, szintén tiniként teherbe eső anyák, munkanélküli, nem ritkán a család életében részt nem vevő apák. Így a kamaszok előtt nincs túl sok perspektíva.
A többség az iskolában rosszul teljesít, és nem tartozik a népszerű gyerekek közé, ezért kétségbeesetten vágynak arra, hogy legyen valami, ami az ő irányításuk alá tartozik. Ami tőlük függ, amikor ők lehetnek urai a helyzetnek - és erre a saját gyermek nevelését látják a legjobb esélynek. Így dolgozniuk sem kell, a 16. szülinap után pedig jogosultak a segélyre.
A forgatókönyv adja magát: a számkivetett, szegény sorsú fiatal lány egy depresszióra hajlamos fiatal fiúval esik szerelembe, és kapcsolatuk első néhány hetében úgy döntenek, családot alapítanak. Közös pont, hogy a lányok szinte mindegyike végig dohányzik a terhesség alatt, a bébi érkezését követően pedig meg sem próbálkoznak a szoptatással. (Mindez erősen sejteti, hogy valódi elkötelezettség nincs, a saját kényelmük a kicsi érdekei elé helyezendő.) Ráadásul általában a szüleik házában maradva folytatják kamasz életüket: babáznak, amikor kedvük tartja, de szórakozni is eljárnak, miközben a - harmincas éveikben járó - nagymama vigyáz a gyerekre.
Courtney Cassidy története annak idején a brit tinianyukák sorában is címlapsztori lett: még nem töltötte be a 17-et, amikor már három gyereke volt három férfitól, és új barátjával a negyediket tervezték. Ő volt az, aki az első bébi születése után már a 6 hetes kontrollra is terhesen ment, mert "bulizott egy nagyot, hogy megünnepelje a baba érkezését, és hát ez lett a vége". Ez így azért elég laza: a munka oroszlánrésze a legtöbbször a nagymamáké. Sőt, van, amikor a nevelés teljesen rájuk marad.
Természetesen szép számmal akadnak olyan tinianyukák és -apukák is, akik felnőnek a feladathoz, de az biztos, hogy nekik is nehezebb dolguk van az átlagnál. Sokkal nagyobb kihívás így leérettségizni, szakmát vagy diplomát szerezni és jól fizető állást kapni, ezért a nyomor és a kilátástalanság voltaképpen újratermeli önmagát.
A szakemberek szerint ugyan szükségszerű, de önmagában véve nem elég a korai szexuális felvilágosítás és a védekezés támogatása. Arra is szükség volna, hogy ezek a fiatalok lássanak más potenciált is az életben, minthogy szülők legyenek, amint azt a biológia engedni. Továbbá átlássák a szülőség nehézségeit is ahelyett, hogy romanticizálják és a kilátástalanságból való kiútként kezelik.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.