válság Szilvássy Rita párkapcsolat kapcsolat hibáztatás hibás
Az ember, mint gondolkodó lény, tudja, hogy a dolgok és események között ok-okozati összefüggések vannak. Egyre általánosabb azonban, hogy ebbe a rövidke láncolatba megpróbálunk még egy elemet belepasszírozni: mégpedig azt, hogy ki a felelős.

Mivel a negatív történésekre hajlamosabbak vagyunk felkapni a fejünket, azonnal a hibást keressük. Szeretjük jól megmondani, hogy ki tehet mindenről - ez a jelenség pedig a közösségi média elhatalmasodásával csak egyre fokozódik. Mindenki jól megmondja, mit hogyan kellett volna csinálni, miért nem sikerült, és kinek a hibájából van ez így. Úgy látom, hogy néha túlságosan is jól megy az ítélkezés.

Az érem másik oldala viszont, hogy a tetteinknek következményei vannak, melyet vállalni kell. Mint a legtöbb dologban, ebben sem könnyű megtalálni az arany középutat. Pedig ha ez jobban menne az embereknek, úgy általában, talán nem estünk volna át a hibáztatással a ló túlsó oldalára. Mindenki nagyon okos, és egyből fröcsög, ha a másik életéről van szó.

De mi a helyzet a saját életünkkel?

Válási és párkapcsolati mediátorként a munkám során fontos elv, hogy egy válsághelyzetnek a feloldásában célravezetőbb a hibát keresni, mint elveszni a hibáztatás sűrűjében. A tettek és azok következményei természetesen el kell, hogy hangozzanak, ki kell, hogy mondassanak. Nem arra buzdítok, hogy "megússzuk" a kellemetlen részeket.

Forrás: Shutterstock

Ugyanez az elv jelenik meg a gyermeknevelésben, amikor nem azonosítom magát a gyermeket egyetlen rossz tettével, hanem úgy próbálom a helyes megoldás felé terelni, hogy szétválasztom a két dolgot. Biztosítom róla, hogy szeretetre érdemes lény, akkor is, ha hibázott - majd elmondom, hogy ebben az egy cselekvésben mi volt a rossz, amit másképp kell csinálni.

Ha megvan a hiba, akkor a következő lépés ennek körül járása, a kijavítására alkalmas alternatívák megkeresése, a további személyeskedés nélkül. Emberi kapcsolatainkban épp elég félresikerült mondat, elcsúszott helyzet, félreértett szándék van. És valljuk be őszintén: mindenkinek van sara. Ám ennek végnélküli felhánytorgatásával nem fogunk előbbre lépni.

Amennyiben a pár szeretné megmenteni a kapcsolatot - csak még meg kell keresni hozzá az egyedi, rájuk szabott know-howt - a hiba pontos beazonosítása, majd a kiküszöbölési taktika felépítése célravezetőbb, és kevesebb sebet ejt, mint a másik ócsárolása. Fontos például a hibás családi minták felismerése, hiszen mindenki bír ilyenekkel.

Észrevétlenül húzzuk elő az érzelmi puttonyunkból, és lövöldözünk vele a hozzánk legközelebb állókra, úgy, hogy észre sem vesszük. Persze, jól tud esni a másiknak, ha kimondjuk: "Ezt úgy csinálom, mint az apám/anyám, pedig megfogadtam, hogy sosem fogom!" De nem kell naponta többször rámutatni, hogy egy hibás viselkedési forma pontosan kinek a hanyadfokú felmenőjétől ered...

A hiba megkeresése, pontos meghatározása mindkét fél - és a kapcsolat - épülésére szolgál. Amennyiben a felek a válás mellett döntenek, akkor is tisztábban látják a múltat, ez pedig egy jobb jövő alapköve. Segít, hogy a jövőben már kisebb eséllyel hozzák meg ugyanazt a rossz döntést. De ehhez a hiba pontos meghatározása kell, nem pedig annak a személynek a nyilvános pellengérre állítása, aki elkövette.

Szilvássy Rita

A párterápia húzott ki minket a szakadékból...http://www.she.hu/herself/20181119-a-parterapia-huzott-ki-minket-a-szakadekbol-greta-may.html

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Shutterstock

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.