pánik férfi önbecsülés kapuzárási pánik önértékelés életközepi válság válság Trux Béla
Kapuzárási pánik vagy életközépi válság. Előbbit a férfiakkal szokás társítani, utóbbi - úgy általában - a párkapcsolatok jellemzője. A két fogalom mégis egy és ugyanazon probléma tünete, ami általában negyvenéves kor körül jelentkezik.

Észrevesszük, hogy valami baj van a házasságokkal. Látjuk mások hibáit. Keressük az okokat. Figyeljük, hol siklik félre az ismerősök élete, hogy ne érjen majd minket váratlanul. Aztán a fenyegetett korosztályba lépve döbbenten vesszük észre, hogy ismerőseinknél egyre-másra üti fel a fejét a válás. A problémák szépen, lassan a mi életünkbe is beszivárognak, és széttárt kezekkel állunk tehetetlenségünkben. Mert észre sem vettük. Csak úgy megtörtént.

"Hol rontottuk el?"

Először a másikban keressük az okokat. Ha elegendő érzelmi intelligenciával rendelkezünk, esetleg megpróbálunk magunkba nézni: "Talán bennem van a hiba." Ám ha elég sok ilyen történetet hallottunk már ahhoz, hogy képesek legyünk kellő távolságból, objektíven látni a folyamatot, esetleg más következtetésre jutunk. Például arra, hogy a társadalmi kötöttségek, a taposómalom és a mindennapos rutinból fakadó fásultság számlájára írjuk az okokat. Esetleg ráérzünk, hogy - bár valahol itt rejlik az igazság - mi is hibásak vagyunk. Mindketten.

Egy ártatlannak tűnő megjegyzéssel kezdődik minden. "Eltehetnéd magad után a piszkos bögrét." És ezzel kezdetét veszi valami, ami úgy néz ki, mint a lefelé tartó golyó útja egy tölcsérben, spirális pályán. Minden, amit szerettünk a másikban, idővel megváltozik. Nem benne, bennünk. Ő - az esetek többségében - ugyanolyan marad. Meghalunk egymás mellett - nap nap után.

Ez rosszabb, mint a veszekedés, mert alattomban ítéli halálra és végzi ki a kapcsolatot. Szóvá sem tesszük a bajainkat, mert sokszor mi magunk sem vagyunk tisztában azzal, ami bánt. Triviális apróságok válnak bosszantóvá, mígnem eljön a pillanat, amikor úgy érezzük: egyedül vagyunk. A párunk már nem párként viselkedik, és mintha mi magunk is csak szerepet játszanánk a kapcsolatban.

"Én nem így terveztem. Hogyan jutottunk idáig?"

A legtöbben az ellentétek vonzalmának engedelmeskedve választanak párt, de hosszú távon a különbségek nem egészítik ki egymást. Az otthon levegője megfojt. Hiányozni kezd a sport, a testmozgás - mindaz, amit korábban a másik nélkül tettünk, és csak az ő kedvéért hagytunk magunk mögött.

Forrás: Shutterstock

A férj kocogni kezd, és feltűnik neki: lám, más nők bezzeg sportolnak, csak "ő" nem képes rá. A feleség egyedül megy múzeumba, mert a barátnők már rég eltűntek az életéből, a férjét pedig sosem érdekelte a művészet. Aztán amikor egy idegen férfi megszólítja a tárlaton, mert a véleményére kíváncsi a művész ecsetkezelési stílusával kapcsolatban, a beszélgetéssel együtt megindul valami más is...

És megtörténik. A hűvös otthoni közegből menekülve máshol találjuk meg a boldogságot. Olyan ember társaságában, aki valamilyen szempontból hasonlatos hozzánk. Egyesek szándékosan teszik, mások nem keresik, csak véletlenül botlanak belé - ekkor tudatosul bennük, hogy van még olyan ember, akit érdekelnek.

A régi és az új

Azt mondják, a szerető olyan boldogságot hoz a kifulladt kapcsolatba, amiből minden fél profitál. Még az otthon hagyott, elhanyagolt házastárs is. Érzi, hogy a párjába visszatért az életkedv, de nem tudja, hogy a szerető az oka. A ragyogásból, a boldogságból azonban neki is kijut, és úgy hiszi, megint minden rendben van.

Jó esetben így is lesz: a kívülről jött szikra újra tüzet lobbant. Eszünkbe jutnak az együtt töltött évek, majd mérlegre kerül az "új" és a "régi". Vajon megéri eldobni mindent? Hiszen megannyi öröm és fájdalom köt össze minket, együtt töltött évek és évtizedek. A gyerekek, a közös ház és a hitel.

Mi a garancia, hogy az új kedvessel nem pont ide jutunk majd? Idővel talán mellette is épp ilyen egyedül leszünk - csak addigra családok szakadnak szét, gyakran mindkét oldalon. Érdemes?

Trux Béla


Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.