Játék helyett önvédelem - idáig jutottunk?
A bölcsis időszak beköszöntével elkezdett foglalkoztatni a téma: mit tehetnék annak érdekében, hogy a kislányomat ne bántsa a többi gyerek. Korábban már foglalkoztunk a témával, viszont a cikk megjelenése óta sokkal használhatóbb tudásanyagra lehet szert tenni.
Hogy erre hogyan jöttem rá? Ellátogattam Kovács Ildikó önvédelmi instruktor "Megharapták, ellökték. Mit tanítsak neki, hogy ne bántsák?" című előadására - és azt kell mondjam, rendkívül hasznos volt!
Először is, lássuk, mit mondtak nekünk anno a szüleink, ha Pistike elgyepált minket az oviban: "Üss vissza!", "Kerüld el nagy ívben!", "Szólj az óvónéninek!" Hát, valljuk be, ezek közül egyik megoldás sem kellően hatékony, ráadásul hosszú távon megoldást sem nyújt a problémára.
Mit tesz egy önvédelmi oktató, ha kisgyermeke van, és ő is folyton ilyen problémákba ütközik? Pláne, hogy még az általa tartott felnőtt tanfolyamokon is rendszeresen felmerül ez a kérdés! Nos, pszichológiai szempontból is feltérképezi a témát, majd kialakít egy önvédelmi tanfolyamot - gyerekeknek (óvodás kortól). A még kisebbek szüleinek pedig előadásokat tart a lehetséges megoldásokról.
Miért bánt egy kicsi másokat?
Borzasztó érzés, amikor a gyermekünket bántja egy másik gyerek - viszont az is elég kellemetlen, ha éppen a mi csemeténk a bántalmazó... Nagyon fontos feltérképezni, hogy miért agresszív a gyermek.

Az agresszív viselkedést temérdek ok kiválthatja a kicsiknél, kezdve a legbanálisabbaktól: például, hogy éhes, szomjas, esetleg fáj valamije. Kézenfekvő ok lehet az is, hogy egyszerűen egy kis figyelemre vágyik, vagy éppen feszegeti a határait. Olyan is van, hogy lemásolja valaki viselkedését - mondjuk anya "játszásiból" finoman harapdálja a hasát pelenkázáskor, ő pedig csak ezt akarja utánozni.
"Majd kinövi!"
Tévhit, hogy a gyerek majd kinövi, hogy harap, csíp, ütlegel stb. Nem. Nem fogja csak úgy kinőni. A jó hír viszont az, hogy tehetsz a dolog ellen. Persze, ehhez jó adag megértésre, türelemre - és drótkötél idegekre - lesz szükséged. Egy ilyen rossz szokást ugyanis átlagosan 4-6 hónapba telik elfeledtetni a picikkel.
Ha a te gyereked a "bántalmazó":
- Mondd el neki - ha kell, ezerszer -, hogy ilyet apa és anya sem csinál, ezért neki sem szabad!
- Meséld el érzékletesen, hogy fájdalmat okoz annak, akit bánt!
- Hívd fel a figyelmét arra, hogy másokkal játszani jó - de ha bántja a többieket, nem fognak vele játszani...
Ha a te gyerekedet bántják:
- Taníts neki egyszerű szavakat, mondatokat, amiket a bántalmazó gyereknek mondhat, például: "Állj!", "Hagyd abba!", "Menj arrébb!"
- Tanítsd meg, hogyan húzza el a kezét/lábát, ha bántani akarják, vagy hogyan tolja el magától határozottan, magabiztosan azt, aki agresszíven közelít felé!
- Vidd el gyermek önvédelmi edzésre! Ezek a foglalkozások nemcsak arra tanítják meg, hogyan védje meg magát, hanem fejlesztik a koordinációs- és koncentráló képességét, valamint az egyensúlyérzékét.
- Már a bölcsi, ovi előtt kezd el a felkészítését az erre a célra kifejlesztett puzzle-lel!
Szóval, fel a fejjel! Bár rengeteg türelemre és megértésre van szükség, az eredmények lassan, de biztosan mutatkozni fognak.

Nyitókép: Kovács Ildikó