Akár kutyabolond vagy, akár nem, egyvalamit el kell ismerned: az alábbi kutyák egyszerűen fantasztikusak...
1908-ban napvilágot látott egy különös történet a New York Timesban egy kutyáról, akiről mindenki azt gondolta, hogy egy valóságos hős. A történet Párizstól nem messze játszódik a Szajna mellett. A gyerekek gyakran játszottak itt a folyó közelében, míg egy napon az egyikük beleesett a folyóba. A házat őrző névtelen eb meghallotta a segélykiáltást, majd hősiesen a vízbe vetette magát és kihúzta a bajba jutott gyerkőcöt. Az édesapja pedig gigaméretű steakkel és különböző nyalánkságokkal jutalmazta a kutyus tettét.
Mit ad Isten, az eset megismétlődött, csak másik gyerekkel. Bundás hősünk ismét Vasembert megszégyenítő bátorsággal mentette ki a bajba jutottat, amiért természetesen ismét mennyei csemegékkel jutalmazták. Ezután érdekes módon szinte naponta potyogtak a kicsik a vízbe. Ez bizony már a hatóságoknak is feltűnt. A legfurcsább körülmény pedig az, hogy a gyerekek sosem tudták pontosan megmondani, hogyan kerültek a vízbe. Csak azt, hogy a kutyuli megjelent a semmiből és megmentette őket.
Végül egy megfigyelő csapat tetten érte a bűnöst! Most kapaszkodj meg: maga a hősünk volt az, aki kivárta a megfelelő pillanatot, egy laza mozdulattal belelökte a gyerekeket a folyóba, hogy utána ő kihúzhassa őket és bezsebelhesse a jutalomfalatokat. Ez a sztori tökéletesen példázza, hogy egy kutya is lehet kivételesen okos és ravasz!
Sajnos Chaser már nincs közöttük, mert idén átkelt a szivárványhídon, de fantasztikus teremtmény volt. A border collie összesen 1022 szót volt képes megkülönböztetni. Ezeket a gazdája és egyben trénere, az egykori pszichiáter, Dr. John W. Pilley tanította neki potom három év alatt. Hogy miről árulkodik ez? Arról, hogy a kutyusnak hihetetlen intelligenciája volt, a dokinak meg elképesztő türelme és kitartása.
Naponta négy-öt órát gyakoroltak a siker érdekében. A kis szőrös nebuló 800 plüssállat, 116 különböző labda, és valamivel több, mint 100 műanyag játék nevét tanulta meg, plusz a játékcsoportok gyűjtőneveit is képes volt felismerni. Az úgynevezett "fast mapping" (gyorspárosítás) módszerrel tanult, amivel a gyerekek is szoktak.
Chaser eredményessége láttán kiderült, hogy a kutyák is képesek jelentős szókincsre szert tenni, illetve meg tudják érteni, hogy tárgyakra, vagy tárgyak egy csoportjára vonatkoznak a szavak.
A wisconsini Stephanie Herfelnek gyakran fájt a hasa. Egyszer aztán az új kutyája, Sierra - egy szibériai husky - furcsa dolgot tett: szagolgatni kezdte a hasát, azután rémülten elbújt a lakásban. Ekkor jött a sugallat Stephanie-nak: talán valami bajom van. Felkereste a háziorvosát, aki petefészekcisztára gyanakodott, és gyógyszert írt fel neki.
Ám Sierra ezután is bujdosó életmódot folytatott a szekrényben. Végül Stephanie elment egy nőgyógyászhoz, aki hármas fokozatú petefészekrákot diagnosztizált nála.
Megoperálták, azután kemoterápiára járt. 2014-ben úgy tűnt, meggyógyult. De Sierra egy év múlva megint felkereste a szekrényt... Stephanie egyből orvoshoz ment, és a vizsgálatok után kiderült, hogy daganat van a májában. 2016-ban pedig - a négylábú doktor jelzését követően - a kismedencéje környéként találták nála csomót.
Azt kérded, mindez hogy lehetséges? Úgy, hogy a kutyák orrában 300 millió szaglássegítő receptorsejt van, plusz a szájpadlásuk felett elhelyezkedő Jacobson-szerv is segíti őket a betegségek kiszagolásában. Márpedig a ráknak van egy jellegzetes illatanyaga. Bár nem jelzi minden kutya a betegséget, Sierra mégiscsak életet mentett - megérdemli, hogy virtuálisan leboruljunk előtte.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.