Persze a turistákat ez szokás szerint nem zavarja, vidáman fotózkodnak az árvíz sújtotta nevezetességekkel. Hiszen az nyilván rettentően fontos, hogy teleposztolják a közösségi oldalakat mindenféle fotóval, hashtaggel meg szmájlival. Ráadásul azt kell mondanom, mi magyarok sem vagyunk jobbak senkinél (tisztelet a kivételnek): a napokban egy magyar énekesnő ugyanilyen jellegű képpel háborította fel a közvéleményt... A sztár gumicsizmával a lábán pózolt a Szent Márk téren, és láthatóan nagyon tetszett neki, hogy ekkora vízben tapicskolhat.
De ez nem egy pocsolya, könyörgöm, hanem egy természeti katasztrófa!
Neki is ugyanazt a kérdést tenném fel, mint mindenki másnak: nem érzed, hogy ami most történik velünk, az nem játék, hanem egy visszafordíthatlan, negatív folyamat? Mintha sokan nem értenék, hogy miközben mosolyogva pózolnak, Európa egyik kulturális kincsekkel teli helye készül megsemmisülni. Ráadásul az ottani lakosok számára ez még ennél is tragikusabb, hiszen az életterük került veszélybe.
Ilyenkor azon is elgondolkodom, hogy van-e bármi értelme ennek az egész fene nagy zöld mozgalomnak? Mert amíg sok ember annyit fog fel egy velencei katasztrófából, hogy "De jó, víz, fotózzuk le!", addig valószínűleg fingjuk sincs arról, mi miért történik. Ebből kifolyólag pedig arra merek következtetni, hogy a környezetkímélő életmód mellett szóló kampányokat is holmi divatnak fogják fel, ami ugyanúgy lecseng, mint anno a Buffalo cipő... Nos szeretném leszögezni, hogy ami most történik a világgal, az marhára nem játék, és nem fog magától elmúlni, mint egy megfázás. Komolyan, minek kell még történnie ahhoz, hogy végre fény gyúljon a fejekben és megértsük, hogy ezt csak együtt tudjuk megoldani?
Az Éghajlat-változási Kormányközi Testület szerint az évszázad végére már minden ötödik hónapban elő fog fordulni egy ilyen árvíz. Sőt, vannak szakértők, akik szerint Velence addigra teljesen eltűnik a tengerben - innen szemlélve már nem is olyan vicces, ugye? Sajnos a csodás épületek és műemlékek már most is maradandó károkat szenvedtek, éppen ezért ha egy valamit jó lenne nem csinálni, az a buta, pofátlan pózerkedés. De nézzük a Velencével kapcsolatos tényeket.
A Szent Márk tér a város egyik legalacsonyabb pontja. Több mint egy méter víz lepte el, veszélyeztetve a Szent Márk-székesegyházat, a Dózsepalotát, Szent Márk harangtornyát és a város legpatinásabb, történelmi kávéházait. A bazilikát története során hatszor árasztotta el a víz, de ez alkalommal félő, hogy az oszloprendszer szerkezete is károsodik. A kripta falai magukba szívták a vizet, a kikristályosodó só idővel szétroppantja a téglákat, a márványt és a mozaikpadlókat.
A világ egyik leghíresebb operaháza onnan kapta a nevét, hogy három színház is állt már a helyén, és mindhármat tűzvész után kellett újjáépíteni. Most pedig a víz fenyegeti. Beázott a földszint és az alagsor, a víz alá került áramszerkények miatt pedig óriási károk keletkeztek az épület elektromos rendszerében és a színpadi berendezésekben.
A Pesaro-palotában tűz ütött ki egy elektromos zárlat miatt, amit az árvíz okozott. A károkat még nem mérték fel. A barokk stílusú márvány palotában működő galéria ad otthont számos 19-20. századi festészeti remeknek és a Velencei Biennálén - a világ egyik legrangosabb kulturális eseményén - megvásárolt képeknek, valamint többek között Rodin és Bourdelle szobrainak.
Velence híres, 1475-ben épült történelmi luxushoteljében is áll a víz. A hotelban történelme során sok királyi család tagja, különféle előkelőségek, politikusok és hírességek szálltak meg.
A híres velencei közlekedés
Maradandó károk keletkeztek számos vaporettóban és gondolában is. Sok tudósítás képein láthatóak megrongálódott, elsodort, kikötőkhöz és falakhoz csapódott járművek. Nagyon messze áll a megszokott, romantikus látványtól... :(
Nyitókép: AFP/Marco Bertorello
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.