Oroszlánfejes sétabotját szorongatja, igazi múzeumi darab, arra támaszkodik. Nagyon gyenge. Ránk vár. Kolléganőmmel szaporábbra vesszük a lépteinket, cipősarkaink kopognak az utcaköveken. Programunk van, Endrével vacsorázni megyünk.
Minden hónapban egyszer beülünk valahova hárman, és megvacsorázunk. Vele együtt találtuk ki ezeket az estéket egy esős nyári napon. Így legalább havonta egyszer biztos, hogy kimozdul otthonról, és ezen a napon nincs egyedül. Ilyenkor egy tál finom, meleg étel mellett magasztos beszélgetéseket folytatunk a régi világról, zenéről, költészetről.
Endre olyan, mint egy élő lexikon, mindenre emlékszik, még azt is tudja, melyik kocsmában üldögélt esténként Latinovits Zoltán, és hol volt a legfinomabb a bécsi szelet... Mindig gondosan választja ki a helyet, ahol az aktuális összejövetelt tartjuk. Ezt rá szoktuk bízni, oda megyünk, ahova ő szeretne...
- Hogy vagy?
- "Rossz egyedül. Tudod, a feleségemmel 62 évig éltünk boldog házasságban. Nem voltak nagy érzelmek, de tiszteltük egymást. Talán az egymás iránt tanúsított végtelen tisztelet miatt sikerült ilyen jól a házasságunk. Ki tudja...? Most nagy a csend. Szinte mindenki elment már, akit szerettem."
- Van tévéd?
- "Van, de utálom. Hiányzik belőle a szép magyar szó. Sötét és rideg a lakás."
Endre mellett Magyarországon több ezer ember él magányosan, egyedül, vagy távol a családjától. Pontos adatok nincsenek, de a szám egyre nő. A kutatások szerint 2025-re több idős ember él majd Magyarországon, mint fiatal. Ezek a számok egész Európára érvényesek.
Én azt vallom, hogy mindenkinek elsősorban a saját hozzátartozóira kell figyelnie, hiszen ez valamennyi kultúrában alapelvárás. Nem várhatjuk ezt el idegen szervezetektől.
Japán a világ egyik legjobban elöregedett társadalma, ott egy család különös gondot fordít az idősekkel való törődésre, a tiszteletükre. Az átlag életkor igen magas, de ez természetesen a helyes táplálkozásnak és a mozgásnak is köszönhető. Az idősek napját is igen komolyan veszik.
A mi felelősségünk, hogy tudatosan készüljünk az öregedésre, illetve megtanítsuk a gyerekeinket az idősek tiszteletére is. Az elmagányosodásnak Magyarországon több oka van, és a jövőben egyik oka lesz a nagy számú válás és a párkeresés elengedése. Vannak ma magányosan élők, akik eltemették már a családjukat. Vannak olyanok, akiknek a gyermekei távol élnek, és az ünnepekre sem tudnak hazajönni. Vannak magányos, beteg emberek, akiket a családjuk egyszerűen magára hagyott.
Ezért született az Első 80 év blog indítványa, egyfajta "szeretetkölcsönző" program, hogy fogadj örökbe egy idős embert karácsonyra, egy hétvégére, egy napra, egy órára, egy vacsorára!
Szeretnénk elindítani egy kezdeményezést azok számára, akik már elveszítették a szüleiket, vagy akik megengedhetik maguknak és késztetést éreznek, hogy vendégül lássanak, meglátogassanak egy magányos, idős embert, egy idős házaspárt az ünnepek alatt, közben, egy hétvégén, egy téli estén, bármikor.
Ha nem ismersz ilyen idős embert, fordulj hozzánk! Ha pedig te magad vendégül látod, meglátogatod egy tál étellel, ajándékkal, kérlek, fotózd le, és küldd el nekünk!
"A testi betegségekre ott vannak a gyógyszerek, de a magányt, kétségbeesést és reménytelenséget egyedül a szeretet képes meggyógyítani. Sokan vannak a világban, akik egy darabka kenyérre éheznek, de még többen olyanok, akik csak egy kis szeretetre." (Teréz anya)
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.