Némelyek nemcsak a saját jövőjüket, hanem az egész emberiségét. Lássuk, kik ők!
Boyan Slat tinédzserként sokat úszott és búvárkodott a tengerben, és szomorúan vette tudomásul, hogy több a szemét a vízben, mint a hal. Öt óriási hulladéksziget úszik az óceánokon, a legnagyobbnak a területe nagyobb, mint másfél millió négyzetkilométer, azaz háromszor akkora, mint Franciaország... Állítólag lehetetlen küldetés, legalábbis évezredekig tartó procedúra lett volna megtisztítani a vizet a hatalmas mennyiségű hulladéktól.
Boyan mindössze 19 éves volt, amikor kipattant a fejéből az a megvalósítható ötlet, hogy egy tisztító berendezés - csövek segítségével - az áramlatokra hagyatkozva szívja be a felhalmozott szemetet.
A megoldás nemcsak hatékony, de nem veszélyezteti az élővilágot sem. A tervek szerint a vízből kinyert hulladék újrahasznosítható, és ebből a bevételből fedezhető az összes hulladéksziget eltüntetése az elkövetkezendő évtized során.
Melati és Isabel Wijsen egy Balin élő testvérpár. Tíz és tizenkét évesen indítottak el egy kezdeményezést, aminek lényege a műanyagszemét elleni küzdelem. Ruanda ihlette meg őket, ahol több, mint tíz éve nincsenek már nejlonszatyrok.
A lányok először kicsiben kezdték, strandokat tisztítottak meg a tengerparti szeméttől, majd a kormányzati támogatásnak hála 2016-ra elérték, hogy Bali nemzetközi repülőtere teljesen műanyagszatyor-mentessé váljon, majd két évvel később már az egész szigetről kitiltották a szatyrokat.
Jack nemzetközi díjat nyert a tudományos felfedezések terén. Találmányának köszönhetően a hasnyálmirigyrák már nagyon korai stádiumban is beazonosítható, így időben meg lehet kezdeni a kezelést. Sajnos a felfedezést egy közeli hozzátartozójának halála ihlette, ekkor szembesült ugyanis azzal, hogy a betegség késői felismerése miatt csökken a túlélési esély. Több, mint kétszáz laboratóriumtól kért segítséget, végül egy helyen fogadták, hogy elvégezhesse a kísérleteit.
Az eredmény: sikerült kidolgoznia egy olcsó és hatékony tesztet, ami egy bizonyos típusú antitest mennyiségét mutatja ki a vérből, és öt perc alatt beazonosítja a hasnyálmirigyrákot.
William Kamkwamba tizennégy évesen lett világhírű, amikor otthonában, egy malawi faluban szélmalmot épített, hogy elektromos áramot állítson elő. Annak ellenére, hogy szegénységben éltek, és a szülei nem tudták finanszírozni az iskolai tanulmányait, William nem hagyta abba a tanulást. Rendszeres látogatója lett a helyi könyvtárnak, és saját magától kezdett fizikát tanulni. A helyi farmerek és újságírók vették észre a szélturbinát, mely az otthoni háztartási eszközeiket működtette.
Így indult el a hírnév felé vezető úton: TED konferenciákon vett részt, újságcikkeket írtak róla, ennek hatására segítőkre lelt, és újra járhatott iskolába. Nemrég egy filmet is forgattak az önéletrajzi könyvéből, The boy who harnessed the wind címmel.
Még az olyan, oktatásban elmaradott, világtól elzárt helyekről is ki lehet törni, mint Pakisztán. Malala Yousafzai egyszerűen csak iskolába szeretett volna járni egy olyan közegben, ahol a tálibok megtiltották a nők tanulását, költő és aktivista édesapja pedig támogatta ebben. A kislány a fenyegető levelek ellenére internetes blogban tudósított a tálib uralomról, és kiállt a nők tanulásának jogáért.
15 éves korában fegyveresek állították meg az őt szállító iskolabuszt, és egyszerűen fejbe lőtték. Csodával határos módon túlélte a támadást, és gyógyulása után nemzetközi példakép vált belőle.
Nyitókép: AFPforum
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.