A Fővárosi Katasztrófavédelem megerősítette a hírt, hogy a nyolcéves gyerek a helyszínen életét vesztette.
Azt egyelőre nem tudni, mi okozta tüzet, így hivatalos információ sincs a tragédia okáról. Viszont az esetet megelőző órában a XII. kerületi anyukák-apukák csoportban egy bejegyzésben, a MOM területén cigiző nyolcévesekről számolt be egy nő... A posztoló leírta, hogy háromgyerekes anyaként rájuk szólt, mire a gyerekek elfutottak, a többi felnőtt azonban "rájuk se bagózott". Persze nem sokkal később már több olyan hozzászólás érkezett, amelyben összekötötték a cigiző gyerekeket a tűzzel. Sajnos előfordulhat, hogy a gyerekek cigizni bújtak el, és ez okozhatta a balesetet, de bármennyire is logikusnak tűnik, ez csupán egy feltételezés. Azonban a posztoló szavaiban volt valami, ami engem is elgondolkodtatott:
Aggódva kérdezte, mit tegyen ilyenkor az ember, és a kommentek között fotót is megosztott a gyerekekről, hátha a szüleik rájuk ismernek, és elbeszélgetnek velük...
Bárhogy is történt, mióta elolvastam a hírt, bennem is kavarognak a kérdések. Mit tennék egy ilyen helyzetben? Ösztönösen az van bennünk, hogy "nem a mi dolgunk". Mindenkinek van elég gondja, így azokat is megértem, akik ügyet sem vetettek a bagózó nyolcévesekre.
Ám közben érzem a kollektív felelősség súlyát: kicsi gyerekek még, vagánykodni próbálnak, utánozzák a felnőtteket, nincsenek tisztában a következményekkel. Ha az én gyerekem keveredne rossz társaságba és járna tilosban, örülnék az idegenek határozott fellépésének. (Vajon engedném-e egyáltalán, hogy ilyen idősen egyedül bóklásszon...? Most elképzelhetetlennek tartom.)
Ráadásul mi történik, ha beszólok a rendőrségre, hogy felügyelet nélküli gyerekeket találtam, akik ráadásul cigiznek? Ha van kapacitásuk, talán kiküldenek egy járőrt, de a protokoll szerint gyermekkorú személy előállítására akkor kerülhet sor, ha a gyerek engedély nélkül kivonta magát a szülői felügyelet vagy a gyámság, illetve az intézeti nevelés hatálya alól - ez viszont egy egyszerű telefonhívás alapján nem vélelmezhető.
Egy ilyen találkozás a rend őrével vajon visszatartja ezeket a gyerekeket attól, hogy tilosban járjanak? Vagy csak ront az ügyön a felnőtt beavatkozás, és arra készteti a kicsiket, hogy elbújjanak a szabályok elől?
"Ha már dohányoznak, legalább tegyék szem előtt, ahol nem érheti őket hasonló baleset!" - érveltek néhányan a kommentelők közül. Szerintük egy kis cigi "nem olyan durva dolog". Amúgy is: "Valószínűleg csak kipróbálták, ettől még nem lettek láncdohányosok" - írta egy másik kommentelő.
Hajlok arra, hogy ezt a tragédiát nem lehetett volna - aznap legalábbis - megelőzni (már ha tényleg a dohányzás okozta a tüzet). A gyerekek egy öreg, korhadt fabódéban, fülledt melegben gyújthattak rá. Tudták, hogy tilosban járnak, és el akartak bújni a felnőttek elől. Sok a "talán" és a "lehet" ekörül az ügy körül, egy dolog azonban biztos. A megelőzésnek egyetlen módja létezik: sok-sok időt kell tölteni a gyerekkel, figyelni rá, észrevenni az intő jeleket, és igenis beszélgetni vele a rá leselkedő veszélyekről. A dohányzás következményeiről éppúgy, mint arról, mi történhet, ha elhagyatott, elzárt, potenciálisan tűzveszélyes helyeken barangol.
Elengedhetetlen az őszinte, kölcsönös tiszteleten alapuló, szeretetteljes, de következetes nevelési elvekkel felvértezett szülő-gyerek viszony, a környezet odafigyelésével megspékelve. Sajnos persze ez sem garancia arra, hogy nem történik semmi szörnyűség, de talán így limitálhatjuk legjobban a veszélyeket...
Isten nyugosztalja a tragédia fiatal áldozatát, és adjon vigaszt a hozzátartozóknak!
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.