A szóbanforgó kihívás évek óta kering a neten, sok más - hasonlóan életveszélyes - butasággal együtt. A "lényege", hogy alkohollal kell bedörzsölni a bőröd, majd videóra venni, ahogy lángol. Tudom, a többség most elszörnyedve felhördül, akinek pedig gyereke van, a következő pillanatban megkönnyebbülten felsóhajt: "Még jó, hogy az én fiam/lányom nem csinálna ilyet."
Itt kezdődnek a bajok. Sokan ugyanis - pontosan azért, mert felnőtt szemmel egyértelmű, hogy ez mekkora ostobaság - egyáltalán nem fordítanak időt arra, hogy beszélgessenek erről a csemetéjükkel. Mert biztosak benne, hogy náluk nem történhet ilyen. A butább kölykökkel talán előfordul - gondolják -, vagy azoknál, akiket nem neveltek meg a szülei. De Pistike kitűnő tanuló, mintagyerek - röhejes és fölösleges lenne a szájába rágni, hogy ne gyújtsa fel magát.
Pedig a (kis)kamaszkorral járó megfelelni akarás nem válogat. A 10-14 évesek nem szeretnének elmaradni a kortársaik mögött, sőt: ki akarnak tűnni közülük. Ez pedig hatalmas nyomásként nehezedik rájuk - főleg azokra, akiknek alacsonyabb az önbecsülésük, de az átlagos tinikre is.
Nem új jelenségről beszélünk: évszázadok óta működik a bűvös "bizonyítsd be, hogy meg mered tenni" kezdetű mondat, aminek a hatására egykor gyerekek százai lőtték ki csúzlival a szatócsbolt ablakát, rántották fel a tanító néni szoknyáját, vagy követtek el hasonló, logikátlan csínytevéseket.
Akkor is, ha tudták, hogy az apjuk megpofozza őket érte. A gyerek pontosan azért gyerek, mert sokszor az ismert következmények ellenére is rosszul dönt. Ha nem így lenne, már tízévesen szélnek ereszthetnénk a családi fészekből, hiszen elég lenne egyszer elmondani: ez veszélyes, ezért ne tedd! Ezt így csináld, ezt meg úgy - és kész...
A mai szülőknek még nehezebb dolguk van, mint régen, hiszen az internetnek köszönhetően új veszélyforrásokkal is meg kell küzdeniük. Ma már nem a bolt ablakát dobja be a gyerek, hanem esetleg egy olyan kihívást próbál teljesíteni, ami még nagyobb vakmerőséget igényel - és akár az életébe kerülhet. Szóval, muszáj lesz erre is figyelned... Gondolj csak bele! Jó szülőként alap a számodra, hogy elmagyarázod a gyerekednek, miért ne nyúljon a konnektorba.
Gondosan megválasztod, milyen óvodába, iskolába járjon, és igyekszel szemmel követni, kikkel barátkozik. Még egy szülinapi zsúron is meggyőződsz róla, milyen gyerekek és szülők vannak jelen - nyilván nem hagynád ott, ha kábítószeres bűnözők is meg lennének hívva. Az viszont eszedbe sem jut, hogy a világhálón teljesen ellenőrizetlen és kiszámíthatatlan közösség fogadja. Bárkivel találkozhat, és bármilyen hatások érhetik...
Hogy mi a megoldás? Még mindig ugyanaz az elcsépelt(nek hangzó) dolog: a beszélgetés. Nem győzöm ismételgetni, mennyire fontos, hogy beszélgess a gyerekeddel! A kortársakról, az internetről, a kihívásokról, a veszélyekről... Mert csak akkor tanul meg szelektálni és ellenállni, ha százszor, százféle példával elmondod: nem attól lesz menő, ha bármit megtesz, amire mások hajlandóak. Akár ennek a kislánynak az esetét is elmesélheted.
Elmondhatod, milyen borzasztó fájdalmat élhetett át, mennyire megbánhatta azóta, amit tett, és milyen borzasztóan retteghettek az életéért a szülei... Emellett muszáj ellenőrizned, sőt, korlátoznod azt is, hogy miket néz a neten. Ha mindezt megteszed - ekkor, és csakis ekkor! -, elmondhatod, hogy felelős anyaként/apaként viselkedsz.
Tudom, nehéz. Mi vagyunk az első generáció, akiknek szülőként ilyesmire is figyelnie kell. Senki nem mutatta meg, hogyan csináljuk, nem leshettük el a nagymamától, annyira új az egész. Mégis muszáj megtalálni és alkalmazni a megelőzés kulcsát - különben tragikusak lesznek a következmények.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.