A szorongáshoz való viszonyom elfogadóbbá vált, jelentősen csökkentek a félelmeim, erősebb és magabiztosabb lettem. A változást egy antropozófus orvossal való véletlen találkozás indította el bennem, aki utat nyitott annak a rengeteg feszültségnek, amit addig elnyomtam magamban.
Dr. Papp Szidónia azon ritka orvosok egyike, aki nemcsak a fizikai tünetekre összpontosít, hanem a páciens lelki és szellemi állapotára is, ami ugyanolyan figyelmet, gondozást igényel.
- Mindig erre a pályára készültél, vagy más szakmák is érdekeltek?
- Elég korán jutottam erre az elhatározásra, egész pontosan 12 éves koromban, amikor nagypapámnak beadtam az inzulin injekciót, és megdicsért, hogy én csinálom a legjobban. Már az egyetemi évek alatt munkálkodott bennem az a késztetés, hogy találjak egy olyan módszert, ami az akadémikus orvoslást ötvözi a holisztikus szemlélettel. A diploma megszerzése után jó pár évet dolgoztam a közegészségügyben, és azt láttam, a rendszernek nincs kapacitása arra, hogy kielégítse a beteg individuális igényeit, testi-lelki szükségleteit.
Amikor először olvastam az antropozófus orvoslásról, rögtön éreztem, hogy ez lesz az én utam. 2012-től két évet töltöttem Németországban egy antropozófus kórházban, ahol felkészült, gyakorlott kollégák társaságába kerültem, és rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem. Magyarországon szereztem meg a belgyógyászati szakvizsgát, és három éve fogadom a pácienseket magánrendelés keretében.
- "Antropozófus orvoslás" - ez a kifejezés sokak számára idegen lehet, korábban magam sem hallottam ilyesmiről. Elmagyaráznád, mit jelent pontosan?
- Maga a szó a görög "anthroposz" (ember) és "szophia" (bölcsesség) kifejezésekből tevődik össze. Egy olyan 20. század eleji irányzatról van szó, amelynek középpontjában a test, a lélek, a szellem egysége és az ember természettel való kapcsolatának figyelembe vétele áll. Ma már több, mint 60 országban gyakorolják az antropozófus orvoslást. Ezek a kórházak megfelelnek a modern medicina kritériumainak, amiket kiegészít egy holisztikus szempontrendszer. Úgy is mondhatnám, hogy a személyre szabott, természetből merítkező gyógymódok szinte belesimulnak a klinikai koncepcióba.
- Hogyan zajlik egy vizsgálat?
- A konzultáció ugyanúgy kezdődik, mint egy szakorvosi rendelőben tett látogatás, alapos kikérdezéssel és fizikai vizsgálattal. Ezután kerül sor az ún. élethelyzet-elemzésre, ami arra szolgál, hogy jobban megértsem a páciens történetét, körülményeit, aktuális érzelmi állapotát. Ezek alapján lehet meghatározni azt az individuális terápiát, amely során a beteg aktívan részt vehet a gyógyulási folyamatban. A meglévő információk birtokában felvázolok több gyógymódot és terápiás lehetőséget, amik közül közösen választjuk ki a számára legjobbat.
- Miben adhat mást egy antropozófus orvos, mint egy nyugati orvos?
- A klinikai munkám során meglepődve tapasztaltam, hogy milyen sokan keresnek természetes megoldást az egészségügyi gondjaikra. Nyilván vannak olyan akut helyzetek, amikor az egyetlen megoldás a műtét vagy a kórházi kezelés, de sok esetben létezik alternatíva. Az antropozófus gyógyszerek abban különböznek a szintetikus készítményektől, hogy minden esetben a természetből származnak.
Ezek növényi, állati, ásványi, fém eredetű szerek, nincs mellékhatásuk és a saját öngyógyító folyamatokat erősítik. Továbbá egy minden szempontból legyengült ember esetében nagyon sokat tud segíteni a megértő figyelemmel való odafordulás, a lelki kísérés is. El kell magyarázni neki, hogy mi vezethetett idáig, és ő mit tud tenni saját gyógyulása érdekében.
- Milyen visszajelzéseket kapsz a pácienseidtől?
- A hozzám járók értékelik azt a figyelmet, személyes törődést és gondosságot, amire a klasszikus kórházi ellátás során nem mindig van lehetőség. Általában nem utasítják el a hagyományos orvosi beavatkozásokat, de ennél többet szeretnének tenni az egészségükért. Nyilván minél súlyosabb egy betegség, és minél nehezebben találnak rá megoldást, annál fontosabb a pácienssel való elbeszélgetés és személyes kísérés (vagyis a gyógyulási folyamat figyelemmel követése, nemcsak testi, hanem lelki és szellemi szinten is - a szerkesztő).
Sokszor olyanok keresnek meg, akik már több mindent kipróbáltak, és nem találnak gyógyírt a problémájukra. Ők komplex kezelést kapnak. A gyógyszerek, konvencionális terápiák mellett például járhatnak ritmikus masszázsra, zeneterápiára, festhetnek, agyagozhatnak, de kipróbálhatják a gyógyeuritmiát vagy a beszédképzést is.
Hiszen a felépülés egyik alapfeltétele a lelki folyamatok megismerése és oldása. Ebben kulcsfontosságú szerepet játszik a támogató közösség: orvosok, ápolók, terapeuták, pszichológusok, akik együtt dolgoznak a betegekért.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.