Legyen-e nagyobb szigor oltás ügyben, vagy épp ellenkezőleg: inkább több választási lehetőségre volna szükség?
Az oltásellenes mozgalmak új lendülete Andrew Wakefield sebészorvos 1998-as, Lancet című szaklapban publikált kutatásához köthető, amely azt állította, hogy az MMR vakcina - a kanyaró, a mumpsz és a rubeola elleni védőoltás, amely 18 hónapos korban adandó - autizmust és súlyos vastagbélgyulladást okoz. A hír óriásit robbant, és mire kiderült, hogy Wakefield meghamisította a jegyzőkönyveit, már több ezer szülő utasította el az oltást gyereke egészsége érdekében, a tévhit pedig széles körben elterjedt.
Arról már kevés helyen olvashattunk, hogy Wakefieldet lefizette egy autista gyermekek szüleit képviselő ügyvéd, hogy nagyot kaszáljon a családnak nyújtott kártérítésből. Plusz Wakefield már a cikke előtt kilenc hónappal szabadalmi kérvényt nyújtott be egy saját fejlesztésű, egykomponensű kanyaró elleni vakcinára, ergo érdekében állt kiütni a nyeregből a már piacon lévő MMR vakcinát.
Erre a súlyos csalásra a mai napig több oltásellenes mozgalom és oltáskritikus szövetség épít érveléskor, mert Wakefield ugyan eltűnt a palettáról, de a kár, amit okozott, tartós.
Azóta több kutatás is igazolta, hogy az MMR oltás nem okoz autizmust - de létezhetnek olyan mellékhatások és - ritkább esetben - szövődmények, amelyek a védőoltások beadása után megjelenhetnek. Ezeknek egy részéről a betegtájékoztatóban olvashatunk, illetve a gyermekorvos is tájékoztatja a szülőket.
Ám valóban létezhetnek olyan problémák, amelyek csak egy szűk réteget érintenek, és amelyekről (még) - különösen az újabb vakcinák esetében - nincsenek kiterjedt kutatások. A statisztika szerint a súlyosabb szövődményeknek egy az egymillióhoz az esélye, de az oltáskritikusok és az érintett szülők szerint ennél jóval magasabb az arány.
Mi a szerencsés átlaghoz tartozunk, a gyerekemnél soha még csak enyhe hőemelkedés sem jelentkezett a védőoltások beadása után, nemhogy étvágytalanság, aluszékonyság, esetleg ennél súlyosabb mellékhatások.
Valóban, a többség megússza probléma nélkül - ugyanakkor meggyőződésem, hogy az oltáskritikus hangok egyik fő mozgatórugója az anyai kompetencia kétségbe vonása a gyermekorvosok, és úgy általában véve a szakmai oldal részéről.
Ismerek ugyanis anyát, aki úgy tapasztalta, hogy a BCG oltás után esett vissza a gyerek súlygyarapodása, míg más szülő arról számolt be, hogy az MMR vakcina után két évvel is viszkető, zavaró csomó maradt a gyerek lábán az oltás helyén. Ahelyett azonban, hogy ezek a szülők megnyugtató választ, támogatást kaptak volna a "rendszertől", a problémát a szakemberek egyszerűen egy legyintéssel elintézték.
A témáról azért is fontos beszélni, mert az oltottság nem magánügy. Nem véletlen, hogy az USA-ban papíron ugyan kevés oltás "kötelező", de bölcsődébe, óvodába, iskolába csak megfelelő számú pecséttel feltöltött oltási kiskönyvvel mehetnek a gyerekek. Egyes megyékben pedig az oltatlanok a játszótereket, bevásárlóközpontokat és éttermeket sem látogathatják
Egy be nem oltott gyerek megfertőzheti ugyanis azokat a csecsemőket, akik még nem elég idősek egy-egy oltáshoz, illetve azokat, akik egészségügyi okok miatt nem kaphatnak oltást. A sérülékeny csoportokban mindkét esetben akár halálos szövődménnyel is járhat a betegségek elkapása. Amíg viszont a nyájvédettség erős, ők is biztonságban vannak.
Én személy szerint minden oltás kapcsán tájékozódom a potenciális mellékhatásokról és lehetséges szövődményekről (ehhez kizárólag orvosi szaklapot, nem impresszum és forrás nélküli konteó oldalakat ajánlok), és mély empátiával tekintek azokra a szülőkre, akik ennek kapcsán érintettekké váltak. Ugyanakkor ezzel együtt is úgy gondolom, hogy hosszú távon a gyerek beoltása a kisebb kockázat, és ez az, ami a teljes közösség - tágabb értelemben véve a társadalom - szempontjából is felelős döntésnek nevezhető.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.