Ám csak férfiakat látok, és olyan nőket, akik közelebb voltak a mosdó ajtóhoz. "Már megint?" - dohogok magamban, és előveszem a táskámból a vizes palackomat. Elegem van a női wc rémuralmából!
Hamar rájöttem, hogy a felvonások/előadások közötti szüneteket nem nekem találták ki. Csak vágy marad, hogy olyan kellemesen töltsem el a szünetet, ahogy szeretném: öt perc alatt végzek a mosdóban, majd egy pohár mellett diskurálok az első felvonásról.
A valóság azonban kiábrándító: szinte minden alkalommal egy végtelennek tetsző sorban tipegek, 140 nőtársammal együtt. Ha pedig inni vagy enni szeretnék, marad a retikülben csempésző módszer. Hogyhogy nem változik semmi?
A népszerű közvélekedéssel ellentétben a nők nem azért töltenek annyi időt a mosdóban, mert a hajukat igazgatják vagy cicaszemet rajzolnak maguknak. (Jó, néha azért is.) Amíg a férfiak könnyedén a kezükbe tudják venni az irányítást e témában, mi, nők meg vagyunk áldva egy csomó nehezítő tényezővel. Menstruációval, harisnyával, lebomló hajjal és bodyval.
Bőrönd méretű táskával és kezdődő hólyaghuruttal. Elcsúszott tamponnal, szűk szoknyával, növekvő magzattal és - mindezek következtében - enyhe idegbajjal. Aki egyszer is megpróbált már egy fülkében egyensúlyozni a fenti kihívásokkal küzdve, az soha nem fogja megkérdezni: mi tartott ennyi ideig?
Súlyosbítja a helyzetet, ha a sorban állók fele egyszerre élvezi a piros napokat. Akkor garantált, hogy a 90 másodperc megduplázódik - egyes felmérések ugyanis ennyire saccolják a nők mosdóban töltött idejét, szemben a férfiak 40-60 másodpercével. Aztán ott vannak a ruhák. A férfiak sliccével szemben minket ördögi ruhadarabok garmadája akadályoz: gombok, overálok, csipkebodyk, patentok. Van, amit nem lehet kibontani vagy szétszedni, hanem el kell távolítani. A fene se gondol a zár nélküli, szűk fülkére a reggeli öltözésnél!
Beszédes statisztika készült nemrég a londoni West End színházairól: kiszámolták, hogy ha előadás alatt menne el az összes nő vécére, közel 1 óra alatt végeznének. A mellékhelyiségekre vonatkozó ajánlások értelmében legalább 45 női vécének kellene lennie, ehelyett minden 38 nőre jut 1 fülke.
Fura módon még mindig rengeteg tabuval és előítélettel találkozunk a mosdó használatot illetően. Sokan a koedukált vécére esküsznek, de nem mindenki osztozna a pasikkal. Képzeljük el, ahogy kilibegünk a fülkéből táskástól, nedves kendőstől, és elhaladunk a piszoár előtt álló fiúk mellett... Pedig a viktoriánus korban a két nem együtt élvezte a mellékhelyiség magányát, a fürdő szegregáció csak ezután kezdődött.
Van, aki tölcsér használatát javasolja a nőknek, elgondolkodtató azonban, hogy miért nekünk kéne férfi módjára pisilni, miért nem a női test felépítéséhez terveznek fülkét?
"Legyen wc forradalom!" - hirdeti egy amerikai oldal, ami valós problémaként kezeli a tarthatatlan helyzetet. A tengerentúlon már szemináriumokat is tartanak a témáról. Pedig aki egyszer is ellentartott zár nélküli vécéajtót lehúzott harisnyában, félig guggolva, könnyen el tudja mondani, mire van szükség: nagyobb helyre, zárható ajtókra, alacsonyabb kagylóra, egy kis szemetesre és egy csipet toleranciára.
Az új épületeknél tehát lenne mire figyelnie a tervezőknek. Amíg pedig arra várunk, hogy belépjünk az "intelligens női mosdók" korába, legyen több koedukált fülke! Vagy tíz perccel hosszabb szünet.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.