A médiatudatosság nem játék - tanítsd meg a gyerekednek!

PR cikk
   
Forrás: NMHH

A mai szülők rendkívüli feladat előtt állnak: ők nevelik fel az első olyan generációt, amelynek az internet kiskora óta hozzátartozik a mindennapjaihoz. Sokan egyáltalán nem érzik ennek a felelősségét.

Néhányan igen - ám még ők is vakon tapogatóznak azt illetően, hogyan is kellene felnőni a feladathoz. Pedig ha nem vagyunk elég figyelmesek, a következmények akár tragédiához is vezethetnek. Ahogy az a közelmúltban majdnem megtörtént az ismeretségi körömben...

A 13 éves Lacikának 9 éves kora óta van saját telefonja, Facebook-profilt viszont csak fél éve készíthetett. Egy hónappal később kezdődtek a gondok. “Hirtelen magába forduló és rosszkedvű lett. Korábban sosem volt baja az iskolával, de egyszer csak hasfájásra, fejgörcsökre kezdett panaszkodni reggelente. Megijedtünk, és kivizsgálásokra vittük. Emiatt sokszor kimaradt a tanításból, de a levertsége ekkor sem múlt el.

Forrás: NMHH

A leletek szerencsére rendben voltak, így a háziorvos tanácsára gyermekpszichológushoz fordultunk. Ekkora a fiam már a kézilabda edzésről is kiiratkozott. Az utcára sem akart kimenni, ezért pánikbetegségre gyanakodtunk. Meg sem fordult a fejünkben, hogy az osztálytársaival lehet gond. Nem tartozott ugyan a legnépszerűbb gyerekek közé, de voltak barátai, a többiek pedig nem törődtek vele - legalábbis mi így tudtuk.”

A történetnek szörnyű vége lehetett volna, ha Lacika barátja nem szól a szülőknek: a fiú fel akarja akasztani magát. “Tőle tudtuk meg az okokat is - meséli csüggedten az apa. Egy kisgyerekkori fotóval indult minden, amit az egyik osztálytársa talált a neten. Feltette a Facebook-ra, és bántó szöveget írt hozzá. Lacika kiakadt, innentől pedig lavinaként görgött tovább a dolog. A srácok rászálltak, gúnyos posztokat, mémeket készítettek róla, tele volt vele a facebook. Mikor megnéztem az idővonalát, és láttam, mit kellett elviselnie, összeszorult a torkom. Még egy felnőttnek is sok lett volna, nemhogy egy gyereknek…”

A történet kiváló példa arra: az idegennek és távolinak hangzó cyberbullying - azaz az internetes zaklatás - bárkit utolérhet. Amikor azt olvassuk, hogy Amerikában egy gyerek ilyesmi miatt ölte meg magát, rögtön megnyugtatjuk magunkat: „Biztosan labilis volt szegény.” „Az én gyerekem rögtön elmondaná, ha bántanák.” „A fiam/lányom osztálytársai ennél sokkal normálisabbak, nem olyan eszement pszichopaták, mint amilyenek azok a zaklató kölykök lehettek”.

Sajnos a többség nem érti, hogy egy gyerek számára az internet nemcsak hasznos, hanem veszélyes is lehet. Honnan is tudnánk? Hiszen a mi generációnk még nem tapasztalta meg a saját bőrén, milyen az, ha tízévesen már bármilyen információhoz hozzájuthatsz. Sőt, képet és szöveget is feltehetsz bárkiről - úgy, hogy több ezren-százezren látják.

Forrás: NMHH

Adott tehát egy új világ, amiben sokszor még a felnőttek is tanácstalanul sodródnak. Szerencsére végre eszébe jutott valakinek, hogy írjon a szülők számára egy “használati utasítást”. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság: Gyerekek a digitális térben - útmutatás felnőtteknek című hiánypótló kiadványa több, mint nagyszerű. Szerintem nem túlzás azt mondani, hogy esetenként akár életeket is menthet… Végre a kezünkbe kerül egy olyan összefoglaló, ami szakszerű módon kitér mindenre, és megmondja: hogyan tanítsuk meg a gyereket az internet ésszerű használatára? Hogyan óvjuk meg az esetleges veszélyektől? Milyen technikai lehetőségek állnak a rendelkezésünkre, hogy megakadályozzuk a nem kívánt tartalmak olvasását? Hogyan érthetjük meg a gyerek által kedvelt digitális világot - miközben őt is rávezetjük annak helyes használatára.

Ez a kiadvány jóval több egy technikai útmutatónál. Abban segít, hogy egy egészséges énképpel rendelkező gyereket neveljünk, akit nem bizonytalanítanak el a világhálóról rázúduló buta “kihívások”, a celebektől látott felszínesség, a túlzott negativizmus, vagy épp a folyton áradó álboldogság és áltökéletesség sem.

“A médiatudatosságra nevelés olyan, mint amikor úszni tanítjuk a gyereket. Csak akkor engedjük be a mély vízbe, ha megbizonyosodtunk arról, hogy már elég magabiztosan úszik.” - olvashatjuk a kiadvány sorai között. Kedves szülők! Éljünk a lehetőséggel!

(A cikk megjelenését az NMHH támogatta.)

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.