Fehér,fekete, igen,nem: melyik a legjobb otthoni fogfehérítő módszer?

PR cikk
Mindenki fehér fogakat szeretne, mert az a fiatalság és az egészség jele. Ez alól csak igen kevés kivétel van: a japán nők körében például több száz évig a feketére festett fogak  voltak menők.De mit kell tenned, hogy hófehér mosolyt tudjál villantani?
Forrás: Uniklinik

Bár vannak pillanatnyi fehérséget biztosító fogkréták és egyéb trendi termékek, ezek csak ideiglenes megoldást jelentenek. Ha tartósan hollywoodi mosolyra vágysz, hosszabb távon kell gondolkodnod.

Először jöjjenek azok tippek, amelyek a megelőzést szolgálják. Érdemes tudnod, hogyan őrizheted meg fogaid eredeti színét, már csak azért is, mert az otthoni fogfehérítés is csak akkor ad évekre szóló fehérséget, ha ezeket betartod.

1. Fogmosás

A fogakon folyamatosan keletkezik lepedék, amely egy idő múlva fogkővé alakul. A fogkő csúnyán elszínezheti a fogakat, vagyis érdemes megelőzni a kialakulását. Erre a legjobb módszer a rendszeres fogmosás.

2. Csínján az elszíneződést okozó ételekkel-italokkal!

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek erős színezőanyagokat tartalmaznak. Ezek megtapadnak a fogak redőiben, és egy idő után a fogak sárga, szürke vagy barna árnyalatot ölthetnek. Vagy éppen kéket!

Hihetetlennek tűnik? Pedig igaz, és ezt a tényt egy mai technológia neve is bizonyítja. A Bluetooth ugyanis szó szerint „kékfogút” jelent. A Bluetooth-kapcsolat egy olyan középkori királyról kapta a nevét, aki rajongott az áfonyáért, és ez nyomot hagyott a fogain. I. „Kékfogú” Harald dán király annak idején egyesítette a különböző skandináv törzseket, és mivel ez a modern technológia meg remekül egyesíti a különböző eszközöket a kommunikációhoz, a feltalálók róla nevezték el újításukat.

Lássuk, milyen élelmiszerekre érdemes odafigyelni.

a) Kávé, tea

Ha napi 3-4 kávé simán lecsúszik, illetve szívesen kortyolgatsz el több csésze teát, az előbb-utóbb látszani fog a fogaidon is.

b) Vörösbor

Az erős színű italok, mint a vörösbor vagy a Curaçao, szintén „ragaszkodnak” a fogakhoz.

c) Piros bogyósok, cékla és társaik

Az alapszabály az, hogy minél élénkebb színe van egy gyümölcsnek vagy zöldségnek, annál valószínűbb, hogy gyakori fogyasztása elszínezi a fogakat. Ilyen az eper, málna, szeder, áfonyafélék, cékla stb.

Mit tehetsz, ha kávémániás vagy, marokszám falod a szedret, és nem tudsz ellenállni a vörösbor csábításának a partikon? Nem akarunk lebeszélni a kedvenceidről, de jó, ha tudod: a fogaid ragyogó fehérségét nem segítik elő, sőt…

Evés-ivás után mindenképpen érdemes egy korty vizet megforgatnod a szádban, hogy lemossa a fogakra tapadt maradékot, és ha van rá lehetőséged, egy félórán belül moss fogat. Fogfehérítő kezelések után pedig 3 napig ne egyél-igyál olyasmit, aminek erős elszínező hatása van. Sőt, a lányok a rúzsról is mondjanak le 3 napig.

3. Még egy érv a cigi ellen

A nikotin nemcsak az ujjakat színezi el, a fogakat is elsárgítja. Mivel a fogkövet is csúnyán megfesti, sárgás-barnás foltokat hagyhat maga után. A napi 1-2 szál cigaretta hatása még nem igazán észrevehető, de napi 5 száltól már számíthatsz rá, hogy nemsokára a fogaid is „bagósok” lesznek.

Most pedig jöjjenek a fogorvosok által is ajánlott, jól bevált otthoni fogfehérítő módszerek!

4. Belülről fehérítés

Ha egy fogat szeretnél kifehéríteni, mert valamiért (például gyökérkezelésen esett át, ezért elhalt) elszürkült, először muszáj lesz felkeresned a fogorvosi rendelőt. Ott a fog belsejébe juttatnak egy kis fehérítőpasztát, az egész nem nagy ügy. Ezután hazamehetsz, a bevitt anyag pedig 3-4 napig ott marad, és teszi a dolgát.

Forrás: Uniklinik

Ha ezalatt a fogad még nem kellően fehér, újra elballagsz a fogorvoshoz, aki kicseréli a pasztát egy újra. Ezt ismét 3-4 napig hagyni kell, hadd fejtse ki hatását. Ezt a kis ciklust kell megismételni addig, amíg a fog szépen ki nem fehéredik. A módszer előnye, hogy egy fogra lehet koncentrálni, a hátránya az, hogy időnként azért fel kell keresni a rendelőt (bár nem feltétlenül kell sokszor ismételni).

5. Éjszakai fogfehérítő sín

A rendelő felkeresését ezúttal sem úszhatod meg. A fogaidról ugyanis lenyomatot kell venni, ez alapján elkészül egy sín. Ebbe esténként beleteszel egy keveset a fogorvos által adott fogfehérítő anyagból, majd rá kell húznod a fogaidra. Ennek a módszernek egy-két hét múlva érzékelhető a hatása, (igaz, van, akinek 3-4 hét is kell hozzá). A fogfehérítő sín nagy előnye, hogy te magad döntheted el, mikor használod, hátránya viszont, hogy nem egy-kettőre lesz ragyogó fehér a fogad. Ez és az előző módszer ugyan lassabb, mint a rendelőben végzett fogfehérítés, viszont mindkettőnek megvan az az előnye, hogy a fogaid nem válnak akár napokra (hiper)érzékennyé. Ráadásul nem kell három napig várnod a kávéivással, a vörösborral vagy a cigivel.

6. Meddig tart a hatás?

Mennyi ideig lesznek fehérek a fogaid ezektől a módszerektől? A fogorvosok szerint akár hosszú évekig. Persze ha erős dohányos vagy, naphosszat kávézol, este pedig vörösbort kortyolgatsz és szedret csemegézel, ne csodálkozz, ha a következő technológiát rólad nevezik el.

Forrás: Uniklinik

Mi a következő lépés?

Ha elszánod magad arra, hogy alvás közben fehéríttesd a fogaidat, keress fel egy jó szakorvost, aki megnézi a fogsorod, és elmondja, rögtön belevághatsz-e, vagy előbb egy-két kezelést tanácsos elvégeztetned. Például a meglévő pótlásokat ki kell cserélni, hogy a színük passzoljon az új mosolyodhoz, illetve fehérítés előtt mindig célszerű leszedetni a fogkövet.

Keress olyan fogászatot, ahol külön dentálhigiénikusok foglalkoznak a fogfehérítéssel és fogkőleszedéssel: jobb, ha szakértő kezekbe adod magad. Ilyen például a zuglói Uniklinik fogászat is, ahol minden fogászati kezelésnek külön szakértője van, így biztosan profi ellátást kapsz. Időpontot itt kérhetsz tőlük.

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.