Biztosan nem árulok el nagy titkot azzal, hogy nemsokára már nem lesz több óraátállítás. A kérdés csak az: nyári vagy téli időszámítás szerint élünk-e tovább? Az Európai Bizottság a nyári időszámítást javasolja, de a tagállamok döntései alapján dől majd el, hogy melyikre esik a választás. Igen fontos szempontnak tartják, hogy egységes legyen az időszámítás, ugyanis jelenleg az unióban három időzóna van jelen:
nyugat-európai, greenwich-i idő,
közép-európai idő és
kelet-európai idő.
Ami engem illet, gyerekkoromban sosem tudtam, hogy az adott félévben épp előre vagy vissza kell állítani az órát. Sőt, azt sem tudtam, hogy pontosan melyik napon - azt pedig végképp nem, hogy miért van erre szükség... Bár a szüleim részletesen elmagyarázták az okát, a következő óraátállításnál megint nem voltam képben.
Emlékszem, mennyire csalódott voltam, amikor végre választ kaptam a miértekre. Ennyi?! Tényleg? Energiát spórolunk azzal, hogy télen tovább van világos? Valami sokkal varázslatosabb dologra számítottam ennél - ami gyerekfejjel talán érthető. Felnőttként persze már belátom a dolog globális jelentőségét - bár a legfrissebb felmérések szerint az egy főre jutó éves energia-megtakarítás, amit az óraátállítással nyerünk, elenyésző.
Ma már azt is tudom, hogy a nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart. (Milyen jó, hogy mire megtanultam, pont megszűnik...) De nézzük kicsit közelebbről, mik az óraátállítás következményei! Szerintem a többség úgy gondolja, hogy az a fárasztóbb, mikor tavasszal hatvan perccel korábban kell kelni.
Én is így vagyok ezzel: abban az időszakban néhány napig még a rossz is rosszabb - képtelen vagyok elfogadni a tényt, hogy egy egész órával kevesebbet tölthetek a puha, meleg paplan ölelésében. Éppen a tavaszi fáradtság idején, amikor minden perc alvás számít - micsoda kitolás ez! Az alváskutatók magyarázata szerint nem is ok nélkül érzek így, hiszen az ember biológiai óráját nem lehet egy csettintésre átállítani.
Viszont ősszel, amikor eljön az az idő, hogy egy órával tovább alhatnék, akkor szinte magától kidob az ágy. Fura módon már hetekkel az óraátállítás előtt minden reggel egy kicsit korábban ébredek. Emiatt úgy gondolom, hogy hozzám a téli időszámítás áll közelebb.
Igen ám, de ha ezt választják, akkor a következő ősszel minden úgy marad, ahogy van...
Rendben, velem lehet egyezkedni: akkor legyen a nyári időszámítás! Vagyis most visszaállítjuk az órát, tavasszal meg előre. Egyszer az életben talán még kibírom, hogy korábban keljek egy órával. Azután pedig minden úgy marad.
Hosszas mérlegelés után végül arra a megállapításra jutottam, hogy mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya is. A többi pedig csak megszokás kérdése. Bárhogy is lesz, én izgalmasnak tartom, hogy egy történelmi esemény részese lehetek...
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.