Ha ellen tudsz állni az impulzusvásárlásnak, azzal nemcsak nagyon sok pénzt tudsz megtakarítani, de a környezetet is óvod. A legtöbben ugyanis az ilyen hirtelen vásárlásokat bánják meg, melynek következtében a ruhadarab vagy a szekrény alján, vagy a kukában landol. Felmérések szerint az emberek 70 százalékban a helyszínen döntenek, és nem előre megtervezetten vásárolnak. Ez pedig hatalmas számadat. Állítólag az angol háztartásokban van a legtöbb felesleges holmi, de garantálom, hogy mi, magyarok is élen járunk.
A hazai összes kommunális hulladékmennyiség 4-5%-át textilhulladék teszi ki. A hírek szerint csak az USA-ban évente 13 millió tonna textilhulladék keletkezik. És ez a mennyiség folyamatosan növekszik. Az egyik legjobb megoldás a megelőzés, vagyis az, ha nem vásárolunk feleslegesen.
Időigényes? Az, de hidd el, megéri. Túl sok a cuccod? Épp ideje átválogatni. Jó 20 éve, minden félévben kitúrom a szekrényt, és átnézem a saját kollekciómat - persze, legjobb, ha ezt azelőtt eljátszod, hogy elindulnál vásárolni.
Készülj fel a saját gardróbodból! Írj listát, hogy mire van szükséged! Így sokkal kevesebb pénz megy el feleslegesen (nálam bevált), és végül kevesebb a kukába (így pedig tisztább lesz a lelkiismereted).
Ami nem kell, azt selejtezd, de felelősen dobd ki: adomány, ruhás konténer, eladás vagy csere formájában! Persze, opció lehet a textilhulladék szelektív gyűjtése is, ami bizonyos hírek szerint 2025-től már hazánkban is kötelező lesz.
Mióta a csapból is az folyik, hogy tele van minden mikro-műanyag szemcsékkel, ez még fontosabb - mert mosás közben a ruhákból is kioldódnak. Válts inkább a természetes szálakból készült, műanyagmentes - vagy műanyagban szegény - textíliákra, mert jobban szellőznek, jobb a bőrnek és a környezetnek is. És ha lehet, válassz használt ruhát, hiszen azt már nem kell újra legyártani, és kevesebbet kell szállítani.
De vigyázz, ne tévesszen meg a second hand termékek alacsonyabb árfekvése! Mert bizony azáltal, hogy jóval olcsóbban vásárolhatsz, könnyen bele lehet csúszni a ruhák felhalmozásába. Ráadásul a keletkezett használt holmin is már egyre nehezebb túladni, így a felelősség és a megelőzés egyre fontosabb. Mert a legjobb hulladék az, ami nincs.
Gazdik Ágnes
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.