Gyűlölöd. Mégis sokkal többet foglalkoztál vele az utóbbi egy hónapban, mint az elmúlt három évben bármikor.
A szoba, ahol felnőttél. Az ágy, amiben gyerekkorod óta alszol. A férfi, aki a nagy szerelmed. Volt. Rád nehezedik, leszorít, nemhogy mozdulni nem bírsz, levegőt sem kapsz. Megint nagyon nem akarod. Mondanád újra és újra, de befogja a szádat. Idegesíted.
Akár a Facebookon, akár egy Instagram posztban, akár egy újságcikkben, de mindenki találkozott ezzel: #metoo. A média és az emberek érdeklődése exponenciálisan megnőtt a szexuális zaklatás és a szexuális erőszak iránt, mert néhány hollywoodi színésznő úgy döntött: itt az ideje asztalt borítani.
Neked pedig kezd eleged lenni a médiából. Ahogy szenzációt kreálnak ebből. Hogy az a hír, melyik híres filmes akárki melyik (híres) színésznőt mikor, hogy... Bulvár.
Most piszkosul fáj. Hideg könnyek csorognak végig az arcodon, eláztatják nagy kézfejét. Nem veszi észre. Vagy nem érdekli.
Téged pedig egyre jobban zavar, hogy következetesen "szexuális zaklatásról" írnak, akkor is, ha szexuális erőszakról van szó. Pedig nagyon nem mindegy. Hiszen az embereak a szexuális zaklatást a szexuális kényszerítés kistestvéreként képzelik el. Már-már megtévesző ez a szóhasználat.
Valamiért a média mégis ezt az "enyhébb" kifejezést kezdte használni a #metoo esetében - pedig eredetileg a botrány kényszerítés és erőszak miatt robbant ki. És azért lássuk be: nem mindegy, hogy a producer csak utána fütyült a színésznőknek, esetleg egy óvatlan pillanatban hozzájuk dörgölte a nemi szervét, vagy felhívta őket egy hotelszobába, bezárta az ajtót, és...
Bámulsz bele az ismerős sötétbe, és próbálsz kívül kerülni a testeden. Mintha lehetne menekülni. Befejezi. Égsz. Lemászik rólad. Össze kell szedned magad, mielőtt észreveszi.
Persze a szexuális zaklatást se szabad félvállról venni! Akkor se, ha ingoványos talaj - hiszen tisztázása nehéz: a dominanciakülönbség, a tárgyiasítás jelenik meg benne. Társadalmi érzékenység kérdése, mi számít annak. Az erőszak esetében a dolog egyszerűbb - elméletileg. De a gyakorlatban nehezen fogadja el a többség, hogy pusztán az ha azt mondod, hogy ne, vagy a magatartásod erre utal, és mégis megtörténik a dolog, az onnantól kényszerítésnek, erőszaknak számít.
Persze, a határok így is elmosódhatnak. Mi történt akkor és ott, a két ember között? - talán ez a lényeg. És ennek kiderítése során mindkét beszámoló ugyanolyan fontos.
Végre képes vagy felülni. Undorodsz. Tőle is. A füledbe suttog: "Úgy láttam, ez kell most neked."
Elemezhetünk, definiálhatunk a végtelenségig, de attól még mind a szexuális zaklatás, mind az erőszak nemtelen. És legfőképpen nem 'zaklató férfiakról' és 'áldozat nőkről' kellene beszélni, és ezzel teljesen más mederbe terelni a társadalmi párbeszédet, hanem a problémáról. Hogy létezik. Sokan szenvednek tőle.
És igen, van, hogy az ember évekig nem beszél róla. Miért? Fogalmad sincs. Csak tudod. És bámulsz kifelé a vonat ablakán.
Mészáros Dorka
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.