Miközben egyik kezünkkel a számítógépen böngészünk a neten, a másikkal a telefont nyomkodjuk - és ez bizony hatékonyságunk rovására megy. Ilyenkor változtatni kell a rutinszerű viselkedésünkön, hogy újra összeszedettek lehessünk.
Figyelmünk összpontosítását már egészen fiatalon elkezdjük elsajátítani. Kezdetben a szüleink próbálnak rávezetni arra, hogy egyszerre csak egy dologra figyeljünk, és reggeli közben ne építsünk Lego várat az asztalra. Majd az iskolában már a tanítónő figyelmeztet: ha nem figyelünk, akkor nem fogjuk megérteni az anyagot. Felnőtt korban viszont már csak saját magunkra vagyunk utalva.
A koncentráció alapvetően egy tanult képesség, amit folyamatosan gyakorolni kell, és időnként akár újratanulni is annak érdekében, hogy készség szintre emelkedjen. Így az évek során a megfelelő gyakorlatok elsajátításával figyelmünk fejlődhet.
A következő néhány példa pedig nagy segítségetekre lehet ebben:
Ragadd meg a jelent, és élvezd a pillanatot! Lehet, hogy ez egy hatalmas közhely, mégis igaz. A múltat már nem élheted át újra, azt pedig nem tudhatod, mit hoz a jövő. Ezért teljesen feleslegesek a "mi lett volna ha", és "mi lesz ha" típusú kérdések. Persze lehet tanulni a hibáinkból, de ahhoz, hogy ne ismétlődjenek meg, a figyelmedet a jelen pillanatra kell összpontosítanod.
Figyelj arra, hogy mit, hogyan és miért csinálsz! Ismerd a saját érzelmi világodat, hiszen az érzelmek befolyásolják a koncentrációt. A negatív és a pozitív érzelmek is erősíthetik a figyelmet.
Azonban ha téged zavarnak bizonyos érzések, akkor változtass a hangulatodon! Például hallgass olyan zenét, ami segít a számodra produktív állapotba kerülni.
Minden napban vannak apró örömök, amiket érdemes észrevenni. Például a reggeli kávé illata, egy kedves emberi gesztus, a meleg napsütés. Ha tudatosan figyelsz ezekre, az nemcsak a közérzetedre lesz jó hatással, de javítja a koncentrációdat is.
Kövesd nyomon, hogy hogyan haladsz az adott célod teljesítésével, és ha valahol elakadtál, akkor változtass a stratégiádon! Nem baj, ha néha elkalandozik a figyelmed, csak vedd észre, és tereld újra a helyes útra!
A koncentráció hasonló egy zseblámpa fényéhez, ami azt világítja meg, amin a fókusz van. Egyes lámpákon manuálisan be tudod állítani, hogy mekkora legyen a fénykör, amit bevilágít. Lehet nagyobb a szórás és a fényerő gyengébb, vagy lehet egy koncentráltabb, erős fénynyaláb.
Az emberi figyelem is hasonló: ha nagyon szétszóródik, akkor kevésbé élesen tudunk figyelni a részletekre.
Ne hagyd, hogy külső tényezők megzavarjanak, vagy félbeszakítsanak! Kapcsold ki a telefont, és lépj ki a közösségi oldalakról! Egy kutatás szerint átlagosan 6 percig bírja az ember figyelme, ha körülötte csipog a telefon, vagy meg van nyitva a Facebook. Ha olyan tényezők lépnek fel, amiket te nem irányíthatsz, akkor érdemes magad köré egy búrát képzelni, ami segít megszűrni az információkat.
Szimultán több dolgot csinálni a hatékony munkavégzés egyik legnagyobb ellensége. Zavarja a tanulási folyamatot is, és erősen gyengíti az emlékezetet. A figyelem szétszóródása hanyagsághoz vezet, és még frusztrál is. Szakíts inkább külön időt egy-egy feladat elvégzésére! Így a figyelmed sokkal élesebb lesz, és jobban el tudsz mélyedni az aktuális tevékenységben.
A figyelem tartósságát a célpontok érdekessé tételével lehet fokozni. Ahogy egy unalmas film közben is elkezdünk valami mással foglalkozni - viszont ha izgalmas, akkor szinte pislogás nélkül üljük végig. Ezért legyél kreatív, és alakítsd a feladataidat játékos kihívásokká!
Remélem, figyeltél. :)
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.