Varga Anitát is egy ilyen felismerés indította el azon az úton, hogy ma ő segíthet másoknak felgöngyölíteni gondjaik tudatalattiban gyökeredző okait.
"Sorozatosan elhagytak - sőt, nem is akárhogyan, hanem mindig ugyanúgy. Rövid, szinte még csak ismerkedős fázisban lévő kapcsolataim voltak, és mindenféle körítés nélkül egyszerűen csak leléptek mellőlem a férfiak. Szó nélkül eltűntek. Természetesen iszonyatos fájdalmat okoztak ezzel. Próbáltam megfejteni az okát, de nem tudtam. Közben a munkámban sem találtam a helyem. Éreztem, hogy az lesz a megoldás kulcsa, ha végre elkezdek azzal foglalkozni, hogy megtaláljam a saját utamat."
"A nehezebb utat választottam, de örülök, hogy így tettem. Sokat tanultam, és jelenleg is tanulok. Ahogy haladtam az önismereti utamon, úgy értettem meg egyre jobban a tudatalatti szerepét. Hogy egy meglepő példát mondjak: hihetetlen, hogy mennyire kulcsfontosságú szerepe van az anyaméhben és közvetlenül a születésünk után átélt ingereknek - pedig klasszikus értelemben nem is emlékszünk rá. Nagyon sokat lehet sérülni csecsemőként. Amúgy a szülő legtöbbször vétlen ebben, most nem is az ő felelősségére gondolok, hanem a rideg, kórházi körülményekre.
Például az ember nem is gondolná, de egy olyan szükségszerű beavatkozás, mint a császármetszés is súlyos nyomokat hagyhat egy csecsemőben, ami aztán a felnőtt életére úgy hat ki, hogy nem is tud róla.
Hogy a saját példámnál maradjak: én is így születtem, és ez jó, hiszen, ha nem végzik el a beavatkozást, akkor ma nem ülök itt. Viszont attól függetlenül, hogy ez egy életmentő műtét volt, sérültem lelkileg. Gyakorlatilag ki lettem szakítva a burokból, a biztonságos közegből, és el lettem választva az édesanyámtól jó pár órára. Ez tudattalanul kihatott a felnőtt életemre, így a párkapcsolataimra is. Egy olyan kötődési mintámmá vált, ami miatt mindig olyan fiúkat választottam magam mellé, akik nem tudtak elköteleződni. Ezáltal újra és újraéltem azt az elhagyás élményt, amit a születésemkor.
Többek közt ezért is voltam képtelen érzelmileg elkötelezni magam. Az anyukámmal is nehezen tudtunk mélyen kötődni egymáshoz, de azzal, hogy rendbe tettem magam, sokkal bensőségesebb lett a kapcsolatunk."
"Bizonyos technikákkal le kell ásni a probléma gyökeréhez. Ezt különböző módokon lehet megtenni, egyénenként változik, hogy kinek mi lehet a jó megoldás. Egyéni-, pár- és csoportfoglalkozásokon tudok segíteni a hozzám fordulóknak. Különböző technikák segítségével együtt kigyomláljuk a félelmeket. Van, akinek az segít, ha csoportban beszélhetjük át ezeket.
Azt fontos tudni, hogy a csoportokban ismeretlen emberek találkoznak. Nem szerencsés, ha más hozzátartozó is jelen van. Könnyebb teljesen vadidegen emberek előtt megnyílni. Akik persze a terápia végére már nem lesznek vadidegenek, de érzelmileg függetlenek maradnak a másik életétől.
Sokaknál - főleg, akik nagyon kontroll alatt igyekeznek tartani az életüket - segíthet a vizuális relaxáció. Békés, ellazult állapotban, képek segítségével kommunikálunk a tudatalattival. Minden ilyen képnek jelentése van, amit ezután együtt átbeszélünk, és sokat megtudhatunk abból, hogy ki milyennek írja le azt a szimbólumot.
Sőt, ezáltal "át is írhatjuk" a mintát - ez lenne a legfőbb cél. Ezek a minták azért rögződnek ilyen mélyen, mert gyerekként észrevétlenül szívjuk magunkba a körülöttünk lévő világot, a szülők életvitelét. Aztán felnőttként - akár minden elhatározásunk ellenére is - sokszor hasonlóan viselkedünk, és szenvedünk attól, hogy úgy érezzük, nem is a saját életünket éljük. És nagyon nem mindegy, hogy hosszú évekig őrlődünk, egyedül keresve a kiutat, vagy kapunk hozzá iránytűt is ezen technikák formájában."
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.