Pedig csodálatos gyógynövény kavalkád vesz körül minket, ami most már bárki számára elérhető!
Használjátok, fogyasszátok őket magatokért, az egészségetekért, hiszen csak egy életünk van, és nagyban tudod befolyásolni, hogy milyen egészségi állapotban éled le!
Sokan azzal mentegetőznek, hogy nincs idejük teázni. Ugyan már, csak egy kis szervezés kérdése az egész!
Reggel az első utam a konyhába vezet, felteszem a vizet forrni, majd amíg a fürdőszobában ügyködök, fel is forr a víz. Leforrázom a füveimet, letakarom, általában 12-15 perc az áztatási idejük. Ez idő alatt letusolok, enni adok a macskáimnak, és már kész is a forrázatom! Amíg picit hűl, addig felöltözöm, beágyazok, és már ihatom is a finom gyógyerejű teát.
Ennyi az egész! Ezzel indulnak a reggeleim. A teázás könnyen a napi rutin részévé válhat, majd idővel kis szeánsz jellegűvé alakul. Én ma már nem tudom elképzelni a napjaimat tea nélkül.
Ebben a téli hidegben rengetegen panaszkodnak, hogy köhögnek, náthásak, nem akar felszakadni a lerakódott váladék, esetleg mindehhez még láz is társul.
Két csodálatos "nátha teánk" is van, az egyik a hárs, a másik a bodza. Olyan nincs, hogy ez a kettő ne legyen nálam otthon! Ízre is kellemesek, a meghűléses betegségek megelőzésére, vagy ha már beütött a baj, a kezelésére is nagyon jók.
Ha már lebetegedtél, akár felváltva is ihatsz belőlük 2-3 csészével. Mivel izzasztó hatásuk van, érdemes meleg ágyban feküdni, és pihenni is mellé! Túlzásba ne vidd, mert a bodzának hashajtó hatása van, ami főleg a legyengült állapotban lehet veszélyes. Nem győzöm hangsúlyozni vásárlóimnak is a megfelelő folyadékbevitel fontosságát!
Ha a makacsan letapadt váladék nem akar felszakadni, az ánizsmag tea picit érdekes ízével segít ezt orvosolni.
Sokan a száraz köhögéssel küzdenek, erre pedig ott van az orvosi ziliz. Ami azon kívül, hogy a csillapítja köhögést, nyákosít is, ez által könnyebben beindul a légcsövek tisztulása.
Az útifű, a tüdőfű és az orvosi pemetefű mind-mind nagyon jók köhögéses panaszokra.
Az orvosi pemete kegyetlen keserű, azt csak annak add töményen, akit nem szeretnél még egyszer vendégül látni az otthonodban! De picikét bele tudsz csempészni olyan teák mellé, ami azonos panaszokra jók, és az ízük is finomabb.
A kakukkfű megint csak egy olyan növény, amit mindenkinek tartania kellene otthon! Az egyik legjobb immunerősítő, köhögéscsillapító, köptető hatású és hörgőtágító nehézlégzés esetén.
Fűszerként és teaként is kiváló! Kicsit fanyar az íze, de ugye elsősorban nem az ízük miatt isszuk ezeket a gyógyerejű teákat. Kakukkfüves fürdőt készíthetsz pici babának is, vírus-, gomba- és baciölő hatása miatt - amit a benne lévő thymol nevű illóolajnak köszönhet.
Körülbelül 3 evőkanál füvet kell adni 3 liter vízhez, 20 perc ázás után öntsd a fürdővízbe, és már mehet is a gyógyerejű fürdőzés! Ne töröld meg a babócát, miután kivetted a vízből, hanem bugyoláld be a fürdőlepedőbe, hogy a kis bőre be tudja inni a hatóanyagokat!
A már említett kakukkfüvön kívül az echinacea, vagy más néven bíborkasvirág szintén egy általános immunerősítő növény, illetve légúti fertőzésekre is alkalmazható.
Én még javasolnám ezen időszakokban a diólevél teát is, például egy torokfájásnál gargalizálni vele, ugyanis gyulladáscsökkentő hatása van. De egy fogfájásnál is tudod használni, ha a szádban tartod egy ideig, és ki tudja fejteni a hatását.
Lehetne még sorolni naphosszat a növényeket és gyógyhatásaikat, hiszen a természet megajándékozott minket bőségesen. Ezek néhány forintos dolgok, tényleg bárki megengedheti őket magának. Vannak kifejezetten jó filteres keverékek is, de amíg meg tudod oldani, használd inkább az ömlesztett/szálas kiszerelést: nagyobb tisztaságú és gazdaságosabb is!
Elsősorban mindig a megelőzésre gondolj, ne csak akkor kezdd el fogyasztani, amikor már baj van!
Természetesen hangsúlyozom: ha már felütötte fejét a betegség, irány az orvos, és mindenképp fogadjuk meg tanácsait! De hidd el, ha ráállsz a teák rendszeres fogyasztására, egyre ritkábban lesz szükséged orvosi segítségre!
Még egy dolgot fontosnak tartok kiemelni: lehetőleg olyan üzletben vásárolj teákat, ahol szakember tud segíteni a megfelelő kiválasztásában!
Segítsd a munkájukat azzal, hogy közlöd esetleges betegségeidet, gondolok itt magas vérnyomásra, cukorbetegségre és bármilyen más olyan betegségre, ami miatt rendszeresen gyógyszert szedsz!
Az előzőekben felsorolt növényekről is csak egy általános ismertetőt olvashattál, vásárláskor mindenképpen konzultálj az eladóval!
Orosz Gabi
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.