Egyszer egy remek tanítómesterem mondta: az ember legfontosabb célja az kell, legyen, hogy arra készüljön fel életében, ahogyan meghalni szeretne.
Egy ilyen nehéz és hosszú betegségnél az ember gyakran találkozik a halállal - ha tetszik neki, ha nem. Be lehet csukni a szemeket, szíveket, ajtókat, de előbb-utóbb bekopogtat és nem hagy nyugodni. Gondolkodóba ejt, megríkat, átformál.
Mi az ÉLET értelme?
Vagy, ahogy Popper Péter egyik remek könyvének címében játszik el a gondolattal: "Mi az ÉLET étterme?" A látszólag távolról kapcsolódó éttermi asszociáció folyton elöl volt a 2 év kórházi, majd gyógyszeres fenntartó kezelés közben. Na, nem azért, mert gyakran jártunk volna étterembe ez idő alatt!
Az ÉTEL (ami maga az ÉLET – imádom a magyar nyelv mélységeit) központi kérdés a beteg gyerekek és anyáik életében. Egy sima influenza is azzal kezdődik, hogy étvágytalan a gyerek, levert, fájnak a végtagjai. És onnan lehet tudni, hogy megkezdődött a gyógyulás folyamata: Egyből visszatér az étvágya!
A leukémiás gyereknek pedig két korszaka van: vagy étvágytalan (főként a kemoterápiás kezelésnek köszönhetően) és csont és bőr; vagy zabálós időszakai vannak (főként a szteroidos kezelésnek köszönhetően), és felfúvódik a kis arcocskája.
Két évig tartó kórházlakó minőségemben nem láttam olyan gyereket, akinek ne változtak volna meg az étkezési szokásai, az étvágya, az ízlése, az íz- vagy szagérzékelése a betegség ideje alatt. De láttam 8 éves gyermeket, hetekig tartó gyomorvérzés után 20 kilósan, és 70 kilósan is! Az egy másik gyerkőc volt.
Az anyának pedig ilyenkor egyik legfontosabb feladata a táplálás. Legyen az fél éves kisbaba, 8 éves gyerek vagy éppen 17 éves kamasz.
Aztán mindig vannak szélsőségek, és bizony szélsőségekben mi mindig élen jártunk a kórházban. Amikor már annyira nagy a baj, hogy hiába eszik viszonylag jó étvággyal a gyermek, az nem elég... Mert a gyógyszerek előbbre járnak pár lépéssel, és "a viszonylag jó étvágy" sokszorosát kellene produkálni, de az meg nem megy!
És akkor jön a speciálisan gyógyászati céllal kifejlesztett proteines tápszer. Viszont az nem finom. Tömény, még hányni is lehet tőle! Vagy mástól, de az mindegy, mert persze azután jön a hányás, hogy a tápszer lecsúszott nagy nehezen.
Hiába van belőle csokis, banános, erdei gyümölcsös ízesítésű. És hiába iszik meg belőle a hugi egy felet egy slukkra, mosollyal a száján, ha ebből már napi négyet kellene meginni. Mindennap, hónapokon keresztül. Ahhoz, hogy ne fenyegessenek szondával...!
Akkor aztán jön a gyomorszonda, ami az ilyen betegséggel kezelt gyermekeknél mindennapos esemény és látvány. Nincs rá ugyan mindenkinek szüksége, de sokaknak segít, és előbb-utóbb hozzá lehet szokni.
Mondjuk elsőre, ez egyenlő a teljes csőddel az anya szempontjából. Csak arra tud gondolni, hogy heteken át képtelen volt olyan ételt a gyermeke elé rakni, hogy erre ne legyen szükség. De ha már ezen a pocsék érzésen túl vagyunk, mert látjuk és mesélik, hogy ez bizony jó szokott lenni! Végre visszahízzák a súlyukat a csemeték -, és jobban lesznek! És aztán, majd ha kihúzzák a szondát, akkor hátha belátja a gyermek, hogy a tápszert kellemesebb lenne a torkon lecsurgatni. - És akkor nem kellene újabb csövet sem ledugni.
Aztán kiderül, hogy a szondát is ki lehet hányni, és akkor nincs kegyelem: jön a következő. És amikor már a harmadik is kijön a sok hányástól, akkor felmerül, hogy ennek a gyermeknek a jejunális szonda lenne tartósabb megoldás. A különbség, hogy ezt a gyomorkapu megtartja.
De azt csak altatásban lehet ledugni, mert közben egy röntgen készüléken nézni kell, hogy hova vezetik a kis csövet a gyermek pocakjában. Ez legalább általában tartósnak bizonyult 4-6 héten át. Volt is remény, hogy aztán nem lesz szükség újabbra. Aztán megtapasztaltuk, hogy a jejunális szonda is kihányható. És akkor jött a következő... És a gyermeknek nem volt kedve továbbra sem szájon át lecsurgatni a tápszert.
Márpedig a nélkül ezt nem lehet túlélni!
Marcinak összesen 8-9 hónapon át volt folyamatosan szondája (hol gyomorba, hol vékonybélbe vezetett). Összesen 11 szondát fogyasztott el. Anyaságom legkomolyabb kihívásait kaptam ezeken a helyzeteken keresztül. És a legtöbbet tanultam belőlük.
Aztán, ha nem fogy el a gyermek, akkor még mindig kérdés, hogy egyáltalán életben marad-e?
A folytatásban további találkozásainkról mesélek a Halállal.
Somogyi Mona
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.