"Pontosan tudtam, hogy azért nem szólal meg az engem vizsgáló orvos, mert képtelen bármit is mondani. Túl régóta ismert már, tudta, hogy ilyen helyzetben is képes leszek nyugodt maradni. Utólag azt kívánom, bár ne tudtam volna. Bárcsak képes lettem volna zokogásban kitörni. Vagy egyáltalán érezni. De legalább egy fránya könnycsepp gurult volna le az arcomon, hogy tudassa velem és a külvilággal is, hogy emberből, nőből vagyok.
Mert ugye ilyenkor sem mehetünk el a társadalmi elvárás mellett, miszerint a nők sírnak örömükben bánatukban. Kivéve, akik nem. De róluk nem ejtünk szót. Minthogy jobbára a spontán vetélésről sem.
Kínosan lassan vánszorogtak a másodpercek. Tudtam, hogy vége van. Elment a pici lény, aki néhány hétig az egész világnál többet jelentett nekem. Érzelmektől mentesen feküdtem az ágyon, vettem egy nagy levegőt, és még mosolyogni is próbáltam.
A doki továbbra sem tudott megszólalni, de rám nézni sem. Nem voltunk valami közeli barátok, de évek óta együtt dolgoztunk. Nőgyógyászként és kiváló emberismerettel bíró férfiként szavak nélkül is egyértelműen tudta, hogy vágyom az anyaságra.
Mondjuk 38 évesen, védőnőként, kívülről stabilnak tűnő párkapcsolatban kinek ne lett volna ez egyértelmű. Kimondhatatlanul szerettem volna anya lenni. Kislány korom óta vágytam rá. Bár erről kevesen tudtak.
Mint ahogy azt sem meséltem el fűnek-fának, hogy gyerekként sokszor játszottam baba várósat. Labdát tettem a pólóm alá, majd mély fájdalmak közepette világra hoztam a kisdedet. Féltve őriztem, etettem, pelenkáztam, öltöztettem, fürdettem, altattam és sétálni vittem. Tisztában voltam vele, hogy ez nem igazi, de úgy éreztem gyakorolnom kell, hogy amikor már élesben megy, ne süljek fel.
Aztán az élet egy kicsit felülírta a számításaimat. Fiatal anyuka szerettem volna lenni. De nem így alakult. Azzal nyugtattam magam, hogy a gyerek is jobban jár majd egy érettebb, bölcsebb anyával. Csak valahogy a körülmények nem úgy alakultak.
De egészen az ágyon fekvő élő halottá változásom pillanatáig, röpke néhány hét erejéig úgy éreztem, hogy végre megkönyörült rajtam a sors. Megannyi kínlódás, anyagi nehézség, megcsalás (engem csaltak, nem én csaltam), alkohol- és drog problémákkal küzdő társ után felragyognak az égen a csillagjaim, vagy ha nem is több, de legalább egy. Hát nem egészen ez történt. Sőt ez még csak a lavina parányi kezdete volt.
Lévén, hogy az orvos továbbra sem tudott mit kezdeni a helyzettel, úgy éreztem, kutya kötelességem helytállni, helyette is. Mosolyogtam. És megnyugtattam, hogy éreztem én ezt már.
Szakmabeliként pontról pontra tudtam, hogy mi a teendő. Ezért kértem, hogy hadd mehessek haza most, de megígértem, hogy másnap első utam a kórházba fog vezetni. Nem görcsöltem, és a jelen állapotomban semmi nem indokolta az azonnali beavatkozást.
Ekkor felocsúdott a doki, és felül is bírált: azonnali hatállyal beutalt a kórházba. Már hívta is az ügyeletes kollégáját, aki még aznapra ígérte a műtétet. Itt már üvölteni szerettem volna, hogy NEM, még NE, ne tegyék ezt velünk. Még nem állok készen. Ez nem egy műtét. Ez az álmaim széttépése!
A 11. hétben jártam. Közel három hónapja együtt lélegeztem a pici lénnyel, akit az első pillanattól fogva éreztem. És akkor ott, azon a hideg téli estén elment. Ilyenkor már elkerülhetetlen, hogy műtétileg távolítsák el... hogy lehet ezt a mondatot befejezni?
Őt?
Ami belőle maradt?
Azt, ami bent maradt?...
A kórházban még aznap este elvégezték a szükséges beavatkozást. Ügyesen és szakszerűen tették a dolgukat. Minden a megszokott mederben folyt. Papírok kitöltése. Séta a műtőbe. Rutin kérdések. Ne aggódjak, nem lesz semmi baj.
Nem, mert a baj már megtörtént, de ezt már csak gondoltam, mert az altató megtette jótékony hatását. Rövid műtét volt. Borzalmas ébredéssel. Testem lelkem sajgott. Úgy éreztem magam, mintha valami jégveremben ébredtem volna.
Próbáltam jó kislány lenni, és a helyzetnek megfelelően higgadtnak látszani. Győzött az önuralmam. Még hosszú éveken keresztül.
Négy vetélés, egy újabb megcsalás, egy fájdalmas szakítás, az exem házassága, amelyhez a feleség egykori baráti körünkből került ki, és kisfiuk megszületése kellett, hogy átszakadjon a gát, és merjek üvöltve sírni, ha kell, a nyílt utcán is. Sírni bárhol, és bármikor.
És nem, nem kerültek helyükre a mozaikdarabkák. Lövésem sincs, hogy miért kellett ennyit szenvednem."
A történetet Baranyai Kata jegyezte le.
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.