A karácsony pedig egy plusz feszültségforrás:
Hogyan osszák meg az ünnepek alatt a gyermek láthatását?
Ki, milyen ajándékot vegyen és milyen összegért?
A gyerek megérzi a feszültséget, ez pedig rányomja bélyegét a szeretet ünnepére.
Pedig ilyenkor lenne igazán fontos, hogy szeretetteljes légkört teremtsetek! Ha csak átmenetileg is, de feledkezzetek meg a titeket ért sérelmekről, és töltsétek el családként ezeket a napokat. Hiszen a gyermeketek végérvényesen összeköt titeket, az iránta érzett szeretet pedig segíthet abban, hogy egymással is ki tudjatok jönni.
Olvasd el, miként vészelheted át elvált szülőként az ünnep kritikus pillanatait!
1. Emlékezz, az ünnep mindenkié!
Ha a volt házastársaddal minden apróságon összekaptok, folyamatosan marakodtok, jusson eszedbe: a gyermeked megérdemli, hogy az ünnepek szeretetben teljenek. És nem csak Ő, de Ti is. Ezért ilyenkor próbálj felülemelkedni a bosszantó, de egyébként jelentéktelen apróságokon.
Tényleg fontosabb a gyerek pszichés egészségénél az, hogy akkor 4-re vagy 6-ra jön érte az apja?
Attól lesz boldog az ünnep, hogy Te veszed meg neki a kisautót és nem Ő?
2. Hagyd, hogy megérintsenek az ünnepek!
Legyél hálás mindenért, amid van. Ne a veszteségeidre koncentrálj! Engedd meg magadnak, hogy átjárjon az ünnepi hangulat! Így is, úgy is túl kell élned, ezért mégiscsak jobb, ha élvezed is.
Persze nem vagyunk már gyerekek, és nem hiszünk a karácsonyi csodákban.
De talán egy kedves gesztus - egy koccintás, vagy egy kis csomag sütemény -, a másik szülőből is előhozza az ünnepi hangulatot -, és máris nem lesz olyan megoldhatatlan az a sok probléma.
3. A szeretet pénzben nem mérhető
A szeretetet nem lehet pénzben mérni, gyermeked számára a veled eltöltött minőségi idő és a közös élmény fontosabbak a költséges ajándékoknál. Ezért jó választás lehet egy társasjáték vagy mesekönyv, amit közösen olvashattok.
Szóval ne menj bele a licitversenybe! Sok elvált szülő "győztesként" akar kijönni a karácsonyból -, és azt hiszi, ehhez az kell, hogy ő adja a nagyobb/drágább/több ajándékot a gyereknek.
Pedig a kicsik "lelki radarjai" ennél sokkal jobban működnek. Egy közös, szeretetteli élmény többet számít, mint az a távirányítós helikopter, amiért október óta rágja a fületeket!
4. Kommunikálj és egyeztess!
Egy rövid e-mail vagy pár perces telefonbeszélgetés biztosítja, hogy ne ugyanazokat az ajándékokat kapja a gyerek, így nem éri csalódás. Ha a beszélgetés mégis túl hosszúra sikerül, és már érzelmileg megterhelővé válik, inkább tedd le a telefont! Majd egy másik, nyugodtabb alkalommal folytassátok a beszélgetést!
Csak a lényegre koncentrálj: mikor, mit, hogyan. Ne menj bele a régi játszmákba! Az a lényeg, hogy kivitelezhető megoldást találjatok, és nem az, hogy meggyőzd, neki máshogy kellene intéznie a dolgait.
5. Figyelj a részletekre!
Dolgozzatok ki egy rendszert, hogy a gyerek kinél és mennyi időt fog tölteni. Pontosan mikor indultok, és hol fogtok találkozni. Gondold végig, mire lesz szüksége a gyereknek, hogy komfortosan érezhesse magát.
Tudom, hogy ez kicsit "ünneprontó", és nyoma se marad a spontaneitásnak. De ez van. Minél több különálló családi egység életét kell összehangolni, annál kevésbé lehet rögtönözni. Az "úgyis lesz valahogy" már nem működik, ebből csak a veszekedés lesz.
6. Ünnepeljetek együtt!
Sokan furcsállják, hogy válás után hogyan lehet közösen, egy légtérben ünnepelni az ex-szel? Pedig lehetséges, csak rajtatok múlik!
Hiszen egyszer, - talán nem is olyan régen -, egy pár voltatok, minden évben boldogan ünnepeltetek együtt. Ezt a közös múltat kell kicsit feleleveníteni. Ez nagyon sokat jelenthet egy gyermek számára.
És felnőttek vagytok. Két órát ki kell bírnotok egy kis műmosollyal egymás jelenlétében. Énekeltek, ajándékoztok, játszotok a gyerekkel -, és már túl is vagytok az egészen.
7. Készíts tervet a jövő évre!
Sokat segíthet, ha együtt megtervezitek a következő évi családi ünnepeket. Így tudjátok, mire számíthattok, és ha ezt tiszteletben tartjátok, akkor nyugodtabb lesz a következő évetek. Ha Ti nyugodtabbak vagytok, akkor a gyermek is boldogabb lesz.
Ha 5 nappal az ünnepek előtt kezdtek el egyezkedni, már könnyen kényszerpályákra kerülhettek a lefoglalt utazások és a munkahelyi szabadságok miatt.
8. Tágabb családdal is egyeztess!
Érdemes a tágabb családoddal is előre megbeszélni, mit tervezel. Így ők is rugalmasabbak lesznek, és segíthetnek.
Igen, a gyerek a volt anyósoddal is örökre összeköt. És a gyereknek az is érdeke, hogy a nagyszüleivel jó legyen a kapcsolata. Akkor is, ha legszívesebben akkor látnád viszont az öreglányt, amikor a hátad közepét.
9. Teremts közös hagyományt!
A gyermekeddel alakíts ki közös új szokást, amit minden évben megtartotok. A hagyományok összekötnek, és szép emlékké válnak.
És ne a "régi" karácsonyokat akard egy az egyben lemásolni, csak most apa nélkül. Egyrészt úgysem fog sikerülni - vagy legalábbis nem úgy. Másrészt ezzel csak jobban felhívod a gyerek figyelmét arra, hogy a család már szétesett.
+1
Ez a gyerekről szól.
Ezt soha ne felejtsétek el. És semmi sem olyan fontos neki, mint hogy nyugalom legyen karácsonykor. Szóval vegyélegy nagy levegőt, és nyeld le a békát! Nem csak egyet -, ahányat csak kell. Legalább egyszer egy évben...
Bacsinszki Petra
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.