Amikor elmúlt az újdonságok csodálatos varázsa, egyre zaklatottabb, feszültebb lettem és rádöbbentem, hogy honvágyam van. Ezt nem volt egyszerű belátnom, és eleinte nem is nagyon mertem megosztani senkivel.
Felnőtt férfi ne nyafogjon a családja után!
Magamnak is alig mertem bevallani, hogy nagyon is hiányzik családom, a barátok, sőt az ágyam is! Különben sem szerettem volna magamat sajnáltatni... Meg nem is volt más választásom, mint szembenézni az új életemmel, és hozzászokni - majd megszeretni. Így hát maradtam, és túl is éltem. Sőt.
Bár még mindig előfordul, hogy utazások során rámtör a honvágy, de megtanultam ezzel az érzéssel megküzdeni.
Megosztok veletek pár tippet, ami nekem is bevált!
Mint minden másnál, itt is a megértés az első lépes ahhoz, hogy le tudjuk küzdeni. Leggyakrabban a honvágyat "helyzeti szorongásként" jellemzik a pszichológusok, amit egy szeretett személytől, vagy helytől való tényleges vagy várható elszakadás okoz.
Nyaralások, üzleti utak, nyári táborok, költözések során mind tapasztalható az a nyomasztó aggodalom, hogy hiányoznak az ismerős arcok és a szokásos rutin. Érdemes kihangsúlyozni, hogy nem feltétlenűl csak a szűk környerzet hiányzik ilyenkor az embernek, hanem a teljes közeg, amiben járatos - hiszen ebben szocializálódott és ebben érzi magát biztonságban.
És ezek a kulcsszavak: rutin és biztonság.
Vagyis nem az új hely nem elég jó, míg a régi maga volt a tökéletes idill. Egyszerűen még nem alakult ki a biztosnágot nyújtó rutin - ami "otthon" megolt. Ezt pedig az idő mindig megoldja, de persze tenni sem árt érte. Rutinja csak annak lesz, aki csinál is valamit!
Persze a honvágy nem egyelnő azzal, hogy egész nap nagyokat sóhajtozva küzdesz a sírással! Akárcsak a többi spontán érzelem, a honvágy is csak néha bukkan fel. Ezt a kényelmetlenséget az elme megküzdési mechanizmusai okozzák. Ezek egyszerűen jelzik az embernek, hogy a komfort zónáján kívűl tartózkodik. Ezért bárki érezhet így egy új környezetben.
Nem kell se szégyelleni, se megijedni tőle.
Azonban, ha elhatalmasodik felettünk, komolyabb következményei is lehetnek. Végletes esetekben komoly szorongást, depressziós tüneteket, alvás- és evészavarokat is kiválthat.
Sok minden okozhat honvágyat, mint például:
Még sokáig lehetne sorolni az indokokat - de szerintem mindenki el tudja képzelni. Azonban kutatások szerint léteznek különböző rizikófaktorok, amik erősithetik a honvágyat:
1. A távollét tapasztalatának a hiánya
Ha még sohasem éltél távol családodtól, akkor szokatlan lehet ez az érzés, és még jobban hiányozhat az édes otthon, mint egy gyakorlott világjárónak.
2. Zárkózottság
Ezen kívül a személyiségjegyek terén nehezítő faktor lehet, ha olyan típus vagy, aki nehezen nyit a többi ember felé, vagy hoz létre kapcsolatokat.
3. Hozzáállás
A honvágy kialakulása fokozódik a hozzáállástól függően is. Itt is, mint más önbeteljesítő jóslatnál, ha úgy készülsz az új helyzetre, hogy kellemetlen lesz, akkor ne lepődj meg, hogy így is fog történni.
4. A távollét oka
Végül az sem mindegy, hogy miért vagy távol az otthontól - és mi húzza vissza a szíved. Így a kényszerből származó távollét sokkal gyarkrabban okoz honvágyat, mint az örömteli távozás.
A kutatások szerint az elsődleges módszer arra, hogy legyőzd a honvágyat, hogy igazán megéld és elfogadd a helyzetet, ahelyett hogy ellenálsz neki. A nehéz pillanatok átélése rákényszerít, hogy megküzdj ezzel.
Van néhány hasznos trükk, ami segíthet ezt a szakaszt átvészelni:
+1. Hidd el, a legidegenebb környezet is ismerős és barátságos lesz idővel! Csak adj esélyt magadnak, hogy megszerethess ott lenni!
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.