
A művészetekben az évszázadok alatt, a halál ábrázolásmódja sokat változott. Gondolok itt a középkori haláltáncra, a barokk kor elmúlásra emlékeztető csendéleteire, a megszámlálhatatlanul sok keresztre feszítésre. De egy valami mégis megmaradt:
az ismeretlenség bűvölete - amit a halál az emberekre gyakorol!
Nézzünk meg, néhány kifejező művet a témakörben:
A középkorban az emberek nagy része nem tudott írni-olvasni, ezért a szimbólumoknak fontos szerepe volt a képzőművészetben. A neves és névtelen művészek, mindenki számára jól érthető, képes beszámolókat készítettek "Ars moriendi" - a halál művészete címen.
A halál legismertebben megszemélyesített allegóriája a kaszás, az emberi csontváz - legtöbbször kaszával és homokórával a kezében. A kasza a lelket választja el a testtől, miközben a homokóra az élet időbeli határát mutatja.
A festészetben használt allegóriákhoz tartoznak az emberi élet mulandóságát és hiábavalóságát tükröző, úgynevezett Vanitas-szimbólumok is: a koponya, az elalvó gyertya, a homokóra, a hervadó virág, a pókháló, szappanbuborék, vagy egy romos épület.
Nyitókép: Origo
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.