Marie Antoinette becsületének védelmében
Kétségtelen, hogy Marie Antoinette a francia történelem leggyűlöltebb királynéja. Utálatos, kényes, költekező, perverz, önző, hiú és buta. Ezek a jelzők forrtak össze nevével.
Pedig valójában nem is volt annyira megátalkodott és dekadens, ahogy a rossz nyelvek beszélték. Igazából szerencsétlen asszony (de inkább kislány) rosszkor volt rossz helyen.
Íme, néhány kevésbé ismert érdekesség és gyakori tévhit cáfolata, mely talán más megvilágításba helyezi a csúfos véget ért királynő renoméját:
- Ott sem volt a saját esküvőjén.
Marie Antoinette és a későbbi XVI. Lajos valójában nem a Versailles-i Kastélyban tartott látványos esküvői ceremónián kötötte össze életét. A pompás szertartás csupán színjáték volt, hiszen a "boldog pár" Bécsben házasodott össze képviselők útján - úgy, hogy egyikük sem volt jelen.
Amúgy a frigy ötlete az anyja, Mária Terézia fejéből pattant ki - és azzal a szándékkal ígérte oda 11 éves lányát, hogy így egyszer és mindenkorra lezárják a Habsburg- és Bourbon-házak közötti viszálykodást. Marie Antoinette mindössze 14 éves volt, mikor a nász megköttetett.

- Eleinte népszerű volt.
Amikor a gyönyörű kislány megérkezett Franciaországba, hatalmas rajongás vette körül. Egy "alig" 50.000 fős tömeg - ami azért verődött össze, hogy megcsodálják a jövendőbeli királynét - egymást lökdösve igyekezett minél közelebbről megpillantani őt. Végül 30 embert halálra is tapostak a megvadult párizsi polgárok. Ám Marie Antoinette megítélése Lajos trónra lépése után 180 fokos fordulatot vett...
- Ártatlanul meghurcolva?
Pedig elsősorban nem a fiatal királyi pár tehetett a francia népet sújtó pénzügyi válságról. A (minden értelemben) szerencsétlen XVI. Lajos trónra lépésekor üres kincstárat, súlyos államadósságot és éhező népet vett át. És ő amúgy igazán próbálkozott is a köznép helyzetén javítani és a polgárság terheit csökkenteni - méghozzá a nemesek és a papság megadóztatásával. Ám a nemesség erős ellenállása mindhárom esetben meghiúsította a reformok bevezetését.

- Ami pedig tetézte a bajt...
Ezek után nem bizonyult épp a legjobb ötletnek az amerikai függetlenségi háború támogatása. Igazából Lajos csak oda szeretett volna vágni a nagy ellenfélnek: Nagy-Britanniának. De két dologgal nem számolt: ez gyakorlatilag egy demokrata felkelés volt, ami azok az elvek ellen is irányult, amik őt trónon tartották. Plusz a kölcsönt az amerikaiak soha nem fizették vissza. Így az államadósság még tovább nőtt.
Pedig szegény Marie Antoinette annyira örült a győzelem hírének, hogy még az egyik csatahajó komplett mását is a frizurájába komponáltatta...
- "Spórolós" volt - a korabeli viszonyokhoz képest...
A közhiedelemmel ellentétben a Madame Deficitnek csúfolt Marie Antoinette nem maga találta fel a versailles-i fényűzést, pusztán könnyen megszokta a luxust. Tény, hogy megdöbbentően sokat költekezett, de a kanyarban sem volt a királyi család más tagjaihoz viszonyítva - akiket feleannyira sem utáltak és tartottak tékozlónak, mint őt. Csak, hogy lehessen mihez viszonyítani: a király fivérei például évi 365 pár lábbelit - igen, minden napra egyet! - és gyémántokkal kivert öltönyt készíttettek maguknak, és szórakozásra is sokkal több pénzt szórtak el. De egy külföldi királyné jobb bűnbakként szolgált.
- Népszerű pornósztár volt...
De nem ám önszántából! Tudniillik, a sajtó már-már hagyományszerűen rendszeresen disznó tartalmakkal ekézte az aktuális király szeretőit. De mivel XVI. Lajos még a házastársi kötelezettségeket is tehernek érezte, nem igazán volt motivált abban, hogy még szeretőt is tartson. Így királyi ágyas híján a korabeli "bulvár" célkeresztje a királynéra irányult. Rendszeresen jelentek meg vele kapcsolatban maszturbálásról, orgiákról, leszbikus hajlamokról és pedofíliáról szóló pornográf röpiratok. A leghíresebbek: "A királyi dildó", "A királyi orgia" és "Az összes ember listája, akikkel a királynénak züllött viszonya volt".
- Szerény ruhatár...
Bármennyire is szerette a pompát, Marie Antoinette gyakran alulöltözöttségével keltett feltűnést. Az első ünnepelt francia divattervezővel - akit a divatminiszteri rangra emelt -, Rose Bertinnel együtt tervezték a népszerű "kis fehér" ruhát. Ezt viselte, amikor idejét a külön a számára épült "fantázia faluban" töltötte. Ironikus, hogy - pont az egyszerűsége és olcsósága miatt - ez a ruha lett a fejét követelő forradalmár nők egyenruhája is.

- A kalács incidens meg sem történt!
Ahogy az sem igaz, hogy valaha elhagyták volna a száját az alábbi szavak: "Ha nincs kenyere a népnek, egyen kalácsot!" Már csak azért sem mondhatta ezt, mert még trónra sem lépett, amikor elkezdték róla terjeszteni. Valószínűleg azért adták a szájába eme mondatot, hogy illusztrálják, mennyire nem törődik a francia néppel. Ez egyébként a külföldi királynék lejáratásának bevett gyakorlata volt. Például Rousseau egyik írásában is megjelent a "kalács incidens" egy Spanyolországból érkezett királynéval kapcsolatban, aki bő egy évszázaddal Marie Antoinette előtt született...
Nyitókép: Wikipedia