Hosszú idő után sikerült végre összefutnom a legjobb barátnőmmel, akivel általában ilyenkor órákon át beszélgetünk, hogy behozzuk a lemaradást. Némi nosztalgiázás után rátértünk a legújabb randis élményeinkre. Mindketten szeretünk egy-egy vicces vagy épp kínos történetet megosztani, és sokszor nevetünk egymás botlásain. Szerencsére köztünk nincsenek tabuk, mindent őszintén megosztunk egymással, és most rajtam volt a sor, hogy egy kellemetlen élményről valljak.
„Volt egy igazán vad éjszakám egy sráccal, akivel mostanság randizgatok. Minden szuperül ment, egészen másnap reggelig…” – kezdtem. A barátnőm kíváncsian, mégis aggódva meredt rám, szótlanul várta a történet folytatását. „Nos, másnap arra ébredtem, hogy borzasztóan fáj a pisilés. Először azt hittem, csak egy kis irritáció, de a fájdalom egyre rosszabb lett.” A barátnőm persze egyből azt hitte, hogy a srác egy nagy dzsigoló, és biztos tőle kaptam el valamit. Be kellett vallanom, hogy először én is ettől féltem, de kiderült, hogy habár a problémám határozottan a vad éjszaka következménye, nem szexuális úton terjedő fertőzésről van szó.
Kiderült, hogy honeymoon cystitisem van – mondtam, ő pedig enyhe zavarral az arcán nézett rám, ezért kifejtettem. „A honeymoon cystitis, avagy nászutas betegség valójában a hólyaghurut egyik elnevezése, hiszen az intenzív szexuális együttlét kockázati tényező a hólyaghurut kialakulásában, amely miatt fájdalom, égő érzés és gyakori vizelési inger jelentkezik.”
A nászutas hólyaghurutnak emlegetett betegség gyakrabban nőknél fordul elő. Nevét onnan kapta, hogy sokszor a nászúton, vagy egy új, intenzív szexuális kapcsolat kezdetén jelenik meg.
A gyakori nemi együttlétek következtében a baktériumok könnyen átsodródhatnak a húgycsőbe, majd onnan a hólyagba, ahol gyulladást okoznak. A bélflórában található baktériumok, mint például az Escherichia coli, a leggyakoribb kórokozók, amelyek a húgyúti fertőzés kialakulását idézik elő.
A szakkifejezésben cystitisként megnevezett bakteriális eredetű fertőzés megjelenhet a nem megfelelő higiénia vagy a szexuális együttlétek utáni tisztálkodás elmaradása miatt is.
A megelőzés érdekében minden szexuális együttlét előtt és után alaposan tisztálkodnunk kell, kerülve az illatosított szappanokat és tusfürdőket, ezek ugyanis irritációt okozhatnak.
A gyakori vizeletürítés is nagyon fontos különösen közvetlenül a szexuális együttlét után: ez segíti a hólyagban megtelepedő a baktériumok kiürítését. A rendszeres vizeletürítés elősegítése érdekében lényeges a bőséges folyadékbevitel, amely segíti a húgyutak átöblítését és a baktériumok kiürítését.
Mindegyik óvintézkedés akkor is betartandó, ha nem sikerült megelőznünk a problémát, vagyis kialakult a hólyaghurut.
Ebben az esetben alkalmazhatunk gyógynövényes szereket, például vízhajtó vagy antibakteriális hatásúakat, mint a kukoricabajusz, csalán, medveszőlő, aranyvessző,
Amennyiben a bőséges folyadékfogyasztás és gyakori illemhelyhasználat (pisilés) után a tünetek nem javulnak néhány nap alatt, vagy gyakran visszatérnek, fontos orvoshoz fordulni. Az orvos további vizsgálatokat végezhet, és megfelelő kezelési tervet javasolhat a fertőzések megelőzésére és kezelésére.
Nyitókép: Shutterstock
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
Az Urzinol tabletta medveszőlőlevélkivonat-tartalmú, vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.