Koronavírus van a családban! Mit tehetsz, hogy ne fertőződj meg?

PR cikk
A koronavírus lassan két éve a mindennapjaink része. Szó szerint átformálta az egész világot, és számos olyan intézkedés – például maszkviselés és távolságtartás – vált teljesen megszokottá, amelyeket korábban elképzelni sem tudtunk. Talán már nincs olyan ember az országban, akit ne teszteltek volna legalább egyszer, vagy ne kellett volna karanténba vonulnia maga vagy egy hozzátartozója miatt. Mostani írásunkban arra keressük a választ, hogy mit tehetünk akkor, ha valamely családtagunk megfertőződik, és mi hogyan kerülhetjük el a vírust ebben az esetben.

Mik a koronavírus tünetei?

Egyénfüggő, hogy a koronavírus kinél milyen tüneteket produkál, és az mennyire lesz enyhe lefolyású. Az esetek többségében könnyen átvészeljük azt a néhány napot, azonban vannak olyanok is, akiknél kifejezetten súlyos következményekkel jár a betegség. A leggyakoribb tünetek a következők:

  • láz
  • köhögés
  • fáradékonyság
  • szaglás vagy ízlelés elvesztése ideiglenesen

De emellett okozhat még bőrkiütést, fejfájást, izom- és ízületi fájdalmakat, hányást, hasmenést, igen súlyos esetekben pedig légzési nehézséget is.

TIPP: A gyorsteszt segít megállapítani, hogy az elmúlt időszakban valószínűleg átestünk-e a koronavíruson, vagy jelenleg is tünetmentesen vészeljük át a vírust, illetve ellenőrizheti, hogy a szervezetünk termelt-e ellenanyagot.

Forrás: kelen

Mit tehetsz, ha koronavírus van a családban?

Jelenleg is tombol a vírus negyedik hulláma hazánkban is, így nem elképzelhetetlen sajnos, hogy a családban megbetegszik valaki. Ilyenkor a cél az – természetesen amellett, hogy a családtagunk minél enyhébb tünetekkel és minél rövidebb idő alatt meggyógyuljon -, hogy mi magunk ne fertőződjünk meg. Mit tehetünk ennek érdekében? Egyáltalán elkerülhető a többi családtag megbetegedése?

A jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint az oltott kontaktoknak nem kötelező karanténba vonulniuk, ennek ellenére azonban érdemes megfontolni, nehogy oltottként esetleg tünetmentes hordozók legyünk.

Fontos, hogy amennyire lehetséges, a koronavírusos családtagot különítsük el. Ha erre van mód, akkor ő kerüljön külön szobába, és a legszerencsésebb az lenne, ha külön fürdőt is tudna használni. Amennyiben ez nem megoldható, naponta többször fertőtlenítsünk.

Azonban a legfontosabb még mindig a megelőzés. Jön a tél, a koronavírus mellett pedig hamarosan berobban az influenza szezon is, ezért célszerű, hogy lehetőségeink szerint minél jobban felkészítsük a szervezetünket erre. Figyeljünk a megfelelő, vitaminokban és tápanyagban gazdag táplálkozásra, a folyadékbevitelre és a mozgásra. Emellett ebben az időszakban érdemes C- és D-vitamint is fogyasztanunk.

Hogyan ellenőrizheted, hogy elkaptad-e a koronavírust?

Abban az esetben, ha nem megoldható, hogy mi magunk is karanténba vonuljunk, feltétlenül ellenőrizzük le, hogy megfertőződtünk-e. Erre kiválóan alkalmasak azok a gyorstesztek, amelyek néhány perc alatt kimutatják, hogy pozitívak vagyunk-e. A gyorsteszt azt mutatja meg, hogy épp megtalálható-e a szervezetünkben a vírus. A gyorsteszt esetében a mintavétel orrból vagy garatból történik, és legfeljebb 15-20 percen belül megvan az eredmény.

A gyorsteszt mellett a PCR teszt a koronavírus kimutatására legsűrűbben használt módszer. Bár megbízhatóbb és pontosabb eredményt ad, mint a gyorsteszt, emiatt sokkal drágább is, és a mintavételi folyamat is hosszabb. Ugyancsak orrból vagy garatból történik a mintavétel, ugyanakkor ez speciális tudást igényel, ezért bárki nem végezheti el. Az eredményre is többet kell várni, általában 48 órát.

Életünket lassan két éve a koronavírus határozza meg, ezért ma már szinte mindannyian megtanultunk ehhez alkalmazkodni. Álmunkból felkeltve is tudjuk a szabályozásokat, és betartjuk annak érdekében, hogy elkerüljük a betegséget. Azonban a negyedik hullám közepén hiába teszünk meg mindent, megbetegedhetünk mi is, és valamelyik családtagunk is. Utóbbi esetben próbáljuk meg kerülni a kontaktot a beteg családtaggal, és lehetőségeink szerint különítsük el, nehogy mi is megfertőződjünk.

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.