A menstruáció, vagyis a nők testének havi vérzése egy olyan ciklikus folyamat, amelyen minden egészséges nő átesik havonta a tinédzserkortól kezdve egészen a változókorig. Általában a kamasz évek elején 12-13 éves kor körül jön meg az első havi vérzés, de ritkább esetekben előbb, de később is megtörténhet a nővé válás. Négy szakasza van: a menstruáció, a peteérés, valamint az ovuláció és a luteális szakasz.
Milyen az egészséges ciklus?
Bár a menstruáció mindenkinél teljesen más, mégis vannak olyan alapvető szabályok, amelyek körül írják az egészséges ciklust. Átlagosan 3-8 napig tart a vérzés időszaka, amelynek mennyisége két evőkanálnyi vérveszteséggel jár. Az első pár napban a legsűrűbb, míg az utolsó napokban már inkább a pecsételő vérzés a jellemző. Maga a menstruációs ciklus 28-31 napos szokott lenni, de valakinél lehet 3-4 nap eltérés.
Mi számít késésnek?
Rengeteg nőnél fordulhat elő a menstruációs vérzés késése, amelynek számos oka lehet. Ezt többnyire a következők válthatják ki: hormonális változás, napjaink népbetegségének számító nagy mennyiségű stressz, kialvatlanság, túlterheltség, az extrém súlyingadozás, fogamzásgátlók szedése, illetve egyéb belsőszervi vagy hormonális betegség kialakulása. Ezeket elsősorban megfelelő és szakszerű orvosi ellátás, helyes táplálkozás, rendszeres testmozgás és nyugodt környezet tudja megszüntetni. De ezek csak akkor tudnak működni, ha belső problémáról van szó, nem pedig terhességről.
A pánik helyett érdemes letölteni egy ciklusapplikációt, amely a menstruációs és ovulációs időszakot is mutatja, szinte napra pontosan. Hasonlítsuk össze az előző havi vérzések dátumával, illetve azt is jegyezzük fel, hogy hány napja késik és mikor közösültünk utoljára! Ezt követően pedig bármelyik patikában vagy drogériában szerezzünk be egy terhességi gyorstesztet, amely 99%-os pontossággal megmondja, hogy terhesek vagyunk-e avagy sem. Lehetőleg legalább 2-3 darabot vegyünk a biztos eredmény érdekében.
Hogyan működnek a terhességi tesztek?
Szerencsére ma már nagyon egyszerűen és gyorsan alkalmazhatóak. A 100%-os eredmény miatt a reggeli vizelésig szükséges várni, majd az applikátorra vagy tesztcsíkra kell néhány csepp vizeletet csepegtetni. A pozitív vagy negatív eredmény már egy percen belül látható lesz, de azért jobb, ha várunk 5-6 percet is biztonság kedvéért. Ám, fontos megjegyezni, hogy a pozitív teszt még nem jelent biztos terhességet. Mielőbb forduljunk orvoshoz, aki választ adhat a kérdésünkre!
Ha a terhességi gyorstesztek negatívak lettek, akkor valószínű pár napon belül meg fog jönni a menstruáció, amelyre természetesen is rá lehet segíteni. Többek között rozmaring teával, amely a hagyományok szerint elősegíti a havi vérzést és visszaállítja a normális hormonális egyensúlyt a szervezetben. De hatásos tud lenni a meleg fürdő, amely tágítja az érfalakat és vérbőséget okoz az alhasban, de ilyen hatása van a szexnek és a rendszeres testmozgásnak is.
Akár terhességről van szó, akár a túl sok munka következménye vagy valamilyen hormonális probléma miatt késik a havi vérzés, fontos észben tartani, hogy a terhességek megelőzését a felelősségteljes nemi élettel és a szervezetünknek megfelelő fogamzásgátlással tudjuk megakadályozni, és mindezek mellett félévente látogassuk a nőgyógyászt, aki preventív számos problémára!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.