Mindössze 14 éves vagyok, és bár nem szeretnék meghalni, de tudom, hogy meg fogok. Szeretnék tovább élni, és úgy hiszem, hogy a jövőben talán megtalálják majd a gyógymódot a betegségemre, és felébresztenek majd. Szeretnék egy esélyt, ez az utolsó kívánságom.
Ez olvasható annak a rákban elhunyt brit tinédzsernek a levelében, akinek a testét saját kérésére halálakor lefagyasztották.
Mert az életet senki sem 14 évre tervezi.
Sokkal hosszabb távra szövögetjük álmainkat, vágyainkat. Ő is szeretett volna tizenévesen egy fiú ölelésében andalogni, később habos-babos esküvői ruhában a legszebb menyasszonyként az oltár elé lépni, gyermeket ringatni, anyák napján a meghatottságtól zokogni csemetéje neki szavalt versikéjén, az iskolai versenyeken büszkeségtől dagadó kebellel szurkolni a lurkóknak, a munkahelyén a többiekkel együtt epés megjegyzéseket tenni a főnökre (természetesen annak a háta mögött), a "már kész felnőtt" gyermeke diplomaosztóján mindenkinél hangosabban tapsolni, nyugdíjba menni, panaszkodni arra a fránya reumára, finomabbnál finomabb süteményekkel "elrontani" az unokákat, s majd ha már mindenen túl van, akkor meghalni. Hisz nem ez az élet rendje?
De vajon kinek nehezebb? Annak, aki elmegy, vagy annak, aki itt marad? Nehéz kérdés. Mindenesetre a halállal nem tudunk mit kezdeni.
Mindenki másban talál vigaszt.
Sokan vannak, akiknek a különböző vallásokba vetett bizodalmuk ad nyugalmat. Olyanok is szép számmal akadnak, akik tagadják a materializmust nélkülöző hit- és tanrendszerek létjogosultságát.
Bárhogy is gondolkodj, azt, hogy vége, hogy nincs tovább, az emberi elme képtelen felfogni. Ezért teóriákat gyártunk arról, halálunk után mi lesz velünk.
Az elhunyt tinédzser a tudományban hitt. Abban a reményben hunyta le szemét, hogy egyszer talán még ő is bejárhat egy teljes életutat.
Esetleg egy korosztályba tartoztunk? Neki miért ennyi volt kiszabva, és nekünk vajon mennyi van még hátra?
Utóbbi kérdésekre senki sem tudja a választ. Egy bizonyos. Amikor megérint a halál szele, az ember komolyan elgondolkodik az alábbiakon.
Senkinek sem teljes az élete. Olyan, hogy tökéletes, meg aztán végképp nem létezik. Ennek ellenére arra vágyunk, hogy mindig a csúcson legyünk érzelmileg, anyagilag és minden egyéb téren.
Mert ugye veled is előfordult már, hogy amikor megkérdezted egy barátodtól, miért olyan egykedvű, nincs-e valami gond, a válasz a következő volt: Nincs semmi baj, de most minek örüljek?
Bizonyára arra gondol, hogy ma sem nem nyerte meg a lottóötöst, még egy kis fizetésemelést sem kapott, az iskolában a gyereknek aznap nem osztottak jó jegyet..., azaz nem történt semmi különös.
És éppen ez a különös ebben a szituációban. Hogy a szokványosnak tűnő, ám valóban értékes pillanatokat természetesnek vesszük.
Hallgasd a madarak csicsergését egy átlagos tavaszi délutánon, az eső kopogását egy őszi hajnalon, lélegezd be a tavasz fűszeres illatát, vagy télen bámuld a hulló hópelyhek táncát és azt, ahogy a hókristályok szikráznak a napon!
Éld át a létezés örömét!
Nyitókép:iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.