szülés kibeszélő magazin apás szülés férfivélemény
Én is szülni akarok, holott férfi vagyok! Ne nevess! Ne gúnyolódj! Olvass tovább. Nem, nem konkrétan akarok szülni – hiszen az nem lehetséges –, de igenis ott akarok lenni, jelen lenni, amikor a gyermekem megszületik, és amikor a feleségem és én is újjászületünk mint szülők.

Fiatalon úgy gondoltam, hogy a szülés amolyan női dolog, és hogy a férfiaknak voltaképpen semmi keresnivalójuk nincs a szülőszobán. Mit csinálhatnánk ott? Semmit! Abban a helyzetben egyedül a nőnek van feladata: életet adni egy kisbabának. Pont. Aztán szerelmes lettem, férj lettem... és apa lettem. Igen, már abban a pillanatban apa lettem, amikor még a feleségemnek teljesen lapos volt a hasa... abban a pillanatban, amikor azt mondta: gyermekünk lesz. És akkor, ott valami megváltozott bennem. Valahogy nem azt éreztem már, hogy ez az ő terhe, az ő felelőssége, az ő dolga. Azt éreztem, hogy ez a mi közös utunk. Az övé és az enyém. És ahogyan teltek a hetek és hónapok, úgy kezdett egy másik szemlélet is eluralkodni rajtam: ott akarok lenni a szülésnél!

A szülés több annál...

Igen, ott akarok lenni, amikor újjászületünk: anyaként és apaként. Amikor családdá válunk. Nem mintha előtte nem éreztem volna a köteléket a feleségem és köztem, nem mintha eddig nem gondoltam volna magunkra megbonthatatlan egységként, családként, de mégis... a gyermekünk születésével ez az egész valahogy kiteljesedik. Kerek egésszé válik. Ő, én és egy új kis élet, aki belőlünk jött létre. Ez maga a csoda, én pedig nem akarok ennek a csodának a születéséről lemaradni. Akkor sem, ha

fiatalabb koromban azt gondoltam, hogy képtelen lennék egy véres, nyálkás, gusztustalan(nak hitt) szülésen ott lenni.

Most azonban minden vágyam ez, mert a szülés több, mint egy véres, nyálkás, gusztustalan(nak hitt) dolog. S, hogy miért érzem ma már úgy, hogy ki nem hagynám a szülést?

Mert ott akarok lenni abban a pillanatban, amikor családdá válunk. Azt hiszem ezt nem kell részleteznem, mert fentebb már írtam róla.

Mert a feleségem nem egyedül és magának csinált gyereket. Az a kis élet, aki a felségemben növekedett 9 hónapon át, nem magától került oda és a párom nem egyedül vállalta. Így valamilyen szinten kötelességemnek is érzem, hogy a folyamat legnehezebb pillanatában – és nem csak a legélvezetesebben - is ott legyek.

Forrás: Shutterstock

Mert támogatni akarom a páromat ebben is. Sosem fogom megtudni, hogy milyen érzés szülni, mennyire fájdalmas és rémisztő... Csupán sejtéseim lehetnek róla, viszont ami tőlem telik, azt megteszem, hogy a feleségemet támogassam ezen a nehéz úton. Ha kell, akkor szétroppanthatja a kezem, ha kell kiabálhat velem – én ott leszek vele, nem kell egyedül végigcsinálnia.

Mert én akarom elvágni a köldökzsinórt. Tudom, ez talán kicsit infantilisnak tűnhet, nekem mégis egyre többször jár a fejemben, hogy szeretném én elvágni a köldökzsinórt. Egyrészt kíváncsi vagyok rá, hogy milyen – és talán soha többé nem lesz rá alkalmam, ha úgy döntünk, hogy csak egy gyermekünk lesz –, másrészt a köldökzsinór elvágása átvitt értelemben is egy jelentős pillanat, amit én szeretnék csinálni.

Végül pedig hadd jegyezzem meg, hogy bár korábban kifejezetten irtóztam még a gondolattól is, hogy részese legyek egy szülésnek, ma már alig várom, hogy elérjünk a 9. hónapig... és nem, már egyáltalán nem tartok attól sem, hogy a szülés után másképp fogok nézni a feleségemre. Azaz, de! Biztosan másképp fogok rá nézni: én leszek a legbüszkébb férj a világon!

Benedek levelét Szépvölgyi Izabella szerkesztette.

Szerinted jó, ha az apuka ott van a szülésnél?

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.