menstruáció kibeszélő felnőtt csiklóirigység csonkítás péniszirigység szertartás körülmetélés
A legtöbb kultúrában ismert gyakorlat (volt) a beavatási szertartás – mindkét nem tekintetében. No, de mibe is avatódtak be ezek a fiatal férfiak és nők? Természetesen a felnőttkorba. Hogy ki számít felnőttnek? A régiek meglátása szerint elsősorban az a személy, aki képes nemzeni, illetve foganni. Nem meglepő, hogy a „beavatódás, beavatottá válás" egyértelműsítő jeleit is a nemi szerveken ejtették.

A természeti társadalmak kezdetben igen meglepően értelmezték az élet eseményeit. Köztük a szaporodással kapcsolatos meglátásaik sem nélkülözték az esetenként bravúros elemeket. Megfigyelték, hogy a nők számára adatott egy olyan képesség, amely a férfiak esetében hiány: a havi vérzés. Mivel szoros kapcsolatot láttak a vérzés és a csodának tekintett szülés között, ezért ezt a hiányosságot szerették volna valamilyen módon betölteni, pótolni.

Találtak is rá egy különös módot, mégpedig a péniszmetszés rítusát, mely értelmezésük szerint egyfajta mesterségesen előidézett menstruációnak minősült.

Ezekben a társadalmakban nem esett szó péniszirigységről. Mi több, a férfiak csodálva irigyelték a nők szülésre alkalmas képességeit. Ez volt az úgynevezett „konstruktívabb" megoldás, hiszen a férfiak a mesterséges menstruációs eljárással mintegy magukba kívánták varázsolni a nőknek e természetesen adott képességét. Akadt azonban egy másmilyen stratégia is.

Egyes kultúrákban figyelmesek lettek arra, hogy a nők csiklója tulajdonképpen olyan, akár a férfi nemi szerv kicsinyített mása. Ugyanakkor a péniszen található előbőr a női szeméremajkakkal mutat hasonlóságot.

Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2019 Doucefleur/Shutterstock. No use without permission./Doucefleur

Ezen törzsek tagjai meg voltak győződve arról, hogy amennyiben teljes értékű emberré, nemük méltó képviselőjévé akarnak válni, el kell távolítsák a másik nem „maradványait." A nyugat-afrikai dogonok például a gyermekeket mindaddig „rejtett kétneműeknek" tartották, míg el nem végezték rajtuk a fitymaeltávolítás és lányok esetében a csiklóeltávolítás rítusát. Szerintük ugyanis csak ezen beavatkozás után állhatott be a harmónia az emberben lévő férfi és női jelleget illetően.

Az új-guineai törzsek az „incisio" nevű gyakorlattal több helyen bemetszették a péniszüket. Tették mindezt azért, mert hitük szerint a nő természetes vérzése során megszabadul a gonosz szellemektől és betegségektől. A férfinak viszont mindezt mesterségesen kell előidéznie.

Akadtak azonban olyan törzsek is, ahol a férfitagoknak eszük ágában sem volt megvérezni magukat, előidézve egy mesterséges menstruációt. E helyett egy úgynevezett „megelőző büntetéssel" sújtották a törzs nőit, ami azt jelentette, hogy kivágták a csiklójukat.

A csonkításnak két oka volt: 1. ekképpen kényszerítették hűségre asszonyaikat, illetve gördítettek gátat a potenciális prostituálttá válásuk útjába, és 2. megfosztották a nőket a gyönyör érzékelésének idegközpontjától. Előfordult egy harmadik kíméletlen beavatkozás is, a szeméremajkak összevarrása.

A svéd etnológus, Felix Bryk a fiatal nők megmetszését a bujaság-fékezés elsődleges célja mellett úgy értelmezte, hogy a férfiak „rájuk kényszerítették a természetükkel ellenkező monogámiát."

Néhány kutatás arról is beszámolt, hogy a menstruációs időszak alatt számos kultúrában tisztátalannak tartott nőtől a legjobb volt, ha a közösség tagjai távol tartották magukat. Megesett, hogy a férj a felesége ciklusa alatt nem fogyasztotta el annak főztjét, mert az asszony könnyen bajt hozhatott volna a férfi fejére.

Azt hiszem, nem tekinthető túlzónak az a kijelentés - főként a fentiek olvasását követően -, hogy minden nő szerencsésnek nevezheti magát, ha periódusai alatt elzárkózás helyett megértést és együttérzést kaphat környezetétől. Hiszen láthattuk, hogy mindez nem mindig és nem mindenhol volt természetes megnyilvánulás a külső szemlélők részéről. Szerencsés, ha a fájdalom miatti elvonulásait nem róják fel neki bűnül. Ha elnézik neki, hogy nem tud (bármennyire is akar) a tőle "megszokott" módon teljesíteni sem a munkában, sem pedig a magánéletben.

Igazi fellélegzésnek és kétségtelen mérfördkőnek bizonyul majd - reméljük a közeljövőben - amikor már nem csupán néhány cég és intézmény kínálja fel női alkalmazottai számára a menstruációs szabadság lehetőségét, hanem mindegyik.

Ha a nő többé nem lesz megbélyegezve puszta nőisége okán egyetlen kultúrában sem.

Szerző: Győrfy Linda

Nyitókép: Shutterstock

Támogatnád, hogy menstruáció idején a nők 1-2 nap menstruációs szabadságra menjenek?

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.