30 nap alkohol nélkül? Na, ne! - Ha így érzel, feltétlenül csináld végig a Száraz novembert!

alkohol shemagazin Száraz november magazin ivás józanság
Jó néhány éve már annak, hogy a Száraz november Magyarországon is ismertté vált, ehhez képest én csak jóval később fedeztem fel, hogy "jééé, ilyen is van". Azonnal megszólítva éreztem magam: ugyanis komoly alkoholproblémáim sosem voltak, de simán a kockázati ivó kategóriába soroltam magam. 

A kezdeményezés pedig pont nekünk szól: azoknak, akik szeretik a mámort, hetente biztosan többször zárják a napot egy-két pohár borral vagy sörrel, ám nem sorolhatók a függők közé. Így most már néhány éve csatlakoztam a Száraz november Facebook-csoporthoz is, és mindig végigcsinálom ezt a 30 napot, és sose esik nehezemre.

A Száraz novemberről nem ebben a cikkben kapsz pontos információkat, hiszek abban, hogy aki érintett, arra úgyis rátalál. Meggyőződésem az is, hogy első körben azok utasítják el, akiknek a legnagyobb szükségük lenne rá, azaz arra, hogy nem feltétlenül kell, hogy örömünket, bánatunkat, az ünnepeinket minden esetben az alkohol keretezze.

Ma már rutinos száraz novemberező vagyok, sőt, újabban a sportolás, a túrázás vált az alkohol helyett a feszültséglevezető-szeleppé és hónapok is eltelnek alkoholfogyasztás nélkül, így inkább azt osztom meg veletek, hogyan éltem meg az első alkalmat, és mit adott nekem az a bizonyos alkoholfree 30 nap.

Forrás: Shutterstock

Annak ellenére, hogy nem mindennap ittam alkoholt, az első napokban alvászavarokkal küzdöttem és folyton rohadt éhes voltam. Hát persze, a kiesett kalóriákat pótolni kell, és bizony érződött, hogy a pohár ital esti ellazító hatása is elmaradt. Körülbelül egy hét telt el, amire komfortosan éreztem magam a folyamatos józanságban: ekkor már hatalmasakat aludtam és nem vásároltam kényszeresen nassolnivalót sem, sőt minden addiginál jobban odafigyeltem arra, hogy mit eszem, így 4 kiló mínusszal zártam a kihívást.

A szokások átalakítása nehezebben ment. A bor-kaja-alvás rutinjából az első elemet kivéve egyszerűen nehéz volt belőni a vacsora időpontját. Lassan esett le, hogy nem muszáj későn enni, és evés után azonnal aludni menni, ugyanis, ha nem iszol, a kaja után sem üt be az ólmos fáradtság.

Bár annyit sosem ittam, hogy ne tudtam volna mondjuk olvasni vagy filmet nézni, de a befogadói élményem is ugrásszerűen javult, hogy tiszta fejjel faltam a könyveket vagy daráltam a sorozatokat.

Akkoriban aktívan, heti 3-4 naponta edzettem reggelente: ezen a téren tényleg katartikus volt a változás. Persze, így is elfáradtam a végére, de legalább nem úgy kezdtem bele, hogy a legszívesebben visszakuckóztam volna az ágyba.

A legnagyobb kíhvást talán a társasági élet jelentette, mert annak aztán igazán része volt az iszogatás. Sose értettem azokat, akik egy kóla vagy kávé mellett beszélgetnek este a barátaikkal, de ha már belevágtam, természetesen a baráti találkozókon se ittam alkoholt. A társaságban csak én száraz novembereztem, így eleinte frusztráló, később vicces volt, ahogy a többiek egyre spiccesebbek lesznek, én pedig értelmi képességeim teljes birtokában és fizikailag is a topon viszem végig az estét.

Felvetődik a kérdés, mit jelent ma számomra ez a hónap, ugyanis közel fél éve egyáltalán nem fogyasztottam alkoholt: illetve egyetlen egy alkalommal egy családi összejövetelen. Nos, talán pont azt, ami idén a kihívás tematikája: az ünnepek és az ivás. Így aztán nem kérdés, hogy a novembert "végigszárazkodom", de hozzácsapom a karácsonyt is, aminek eddig tényleg szerves része volt a piálás. Innen nézve a kihívás számomra is új, így talán már nem kockázati ivőként is megtalálom benne a fejlődési és önismereti lehetőséget.

Te megcsinálod a Száraz novembert?

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.