káromkodás kibeszélő csúnya beszéd
"Ha dühös vagy, számolj négyig! Ha nagyon dühös vagy, káromkodj!" - mondta Mark Twain. Egy kulturált embertől persze azért elvárjuk, hogy a jólneveltség és a visszafogottság jegyében a káromkodásmentes kommunikáció mellett tegye le a voksát.

A valóságban azonban alig van olyan, akinél ne csúszna be néha egy-egy szaftos szitokszó. Miért érzünk néha ellenállhatatlan késztetést arra, hogy szitkozódjunk? Richard Stephens pszichológus szerint a válasz az ösztönökben keresendő.

1. Fokozza a fájdalomtűrési képességet

Stephens egy kísérlete során azzal bízta meg alanyait, hogy tegyék a kezüket jeges vízbe. Mindeközben a résztvevők egyik felének semleges szavakat kellett mondogatnia, a csoport többi tagja viszont csúnya kifejezéseket ismételgetett. Láss csodát: a káromkodó kísérleti alanyok átlagosan 40 másodperccel bírták tovább a fájdalmas próbatételt, mint "illedelmesebb" társaik.

A heves káromkodás ugyanis fizikai stresszreakciót vált ki a szervezetben - hasonlót, mintha veszélyhelyzetbe kerülnénk. Ennek során endorfin, andrenalin és kortizol hormonok termelődnek, amelyek csökkentik a fájdalomérzetet.

2. Erősebbek leszünk

Stephens alapos akart lenni, így egy szobabiciklire is ráültette kísérletének résztvevőit. A csoport fele semleges szavakat hajtogatva tekert, a többiek szitkozódva hajtották a pedálokat. Mondanom sem kell, a durva szavakat használók teljesítettek jobban...

A fokozott erőkifejtést kívánó helyzetekben ugyanis szintén jól jön az első pontban részletezett extra hormontermelés. Valószínűleg ez az oka annak, hogy a legudvariasabb úriember száján is könnyebben kicsúszik egy-egy alpári kifejezés, ha mondjuk, valami nehezet kell emelnie.

Forrás: Shutterstock

3. Önbizalmat ad

Láttál már olyan filmet, amiben az edző meccs előtt alpárian szitkozódva biztatja a csapatot? Nos, sokan a valóságban is így csinálják, nem véletlenül. A káromkodás hatására beinduló fizikai folyamatok fokozzák a harciasságot és a küzdési képességet. Több mint valószínű, hogy a régi hadvezérek hasonló módon bocsátották útjukra csatába induló katonáikat. Minél jobban felhergelődtek a harcosok, a testük és az agyuk annál inkább készen állt az extrém megterhelésre. Egy cifra szitkozódás akár létkérdés is lehetett egy összecsapás előtt...

Félreértés ne essék, ez a cikk véletlenül sem akarja népszerűsíteni a káromkodást. Csupán ismerteti, hogy időnként a legnagyobb elhatározásunk ellenére is miért csúsznak ki olyan szavak a szánkon, amik nem túl szalonképesek...


Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.