szülő-gyerek kapcsolat kibeszélő magazin gyerek háború hogyan mondjam el
A háború a felnőttek dolga. A háború a politikusok, katonák dolga... mégsem csak a katonák vívják, és nem csupán a politikusokat vagy a felnőtteket érinti. Néhány napja az ötéves kisfiam megkérdezte tőlem, mi az a háború?

Sosem gondoltam volna, hogy valaha azon kell gondolkodnom, miképp magyarázzam meg egy óvodáskorú gyereknek a háború fogalmát. Ahogyan azt sem gondoltam volna, hogy valaha foglalkoznom kell majd háborúval. Legalábbis olyannal, ami a közvetlen közelünkben zajlik. Most mégis ez a helyzet.

Persze, lehet csúnyán nézni most erre az írásra, és azt mondani, nem ez az egyetlen háború ma a világon. Hogy akadnak országok, amelyek régóta háborús övezetnek számítanak. Tudom. Ám amellett, hogy nagyon sajnálom azokat, akik évek óta szenvednek ettől a helyzettől, azért engedtessék meg nekem, hogy jobban aggódjak egy olyan konfliktus miatt, ami a szomszédos országban, Ukrajnában zajlik.

Én itt most nem szeretnék sem politizálni, sem ok-okozati összefüggéseket feltárni. Engem nem érdekel, hogy ki kezdte, ki provokálta.

Számomra nincs olyan indok, olyan konfliktus, ami magyarázat lehetne 2022-ben egy fegyveres támadásra, háborúra két ország között.

Mintha nem tanulnánk soha a múltból. Mintha nem lett volna már világégés kétszer is.

Mi az a háború?

Szorongva hallgatom a történéseket este, és lesek rá az internetes hírekre nappal – persze csak lopva, nehogy az ötéves kisfiam lássa. Ám, a gyerekek nem hülyék! Érzik, ha anya vagy apa feszült, sőt egy pármondatos beszélgetésből is leszűrik a lényeget - akkor is, ha a szülő azt hiszi, játszik, most úgysem figyel. Mert figyel. A kisautót tologatva is. Aztán egyszer csak eléd áll, amikor nem is számítasz rá, és neked szegezi a kérdést:

- Anya, mi az a háború?

Te meg köpni-nyelni sem tudsz. A fejedben villámgyorsan cikáznak a gondolatok. Honnét vesz ilyesmit? Kitől hallotta? Mit mondjak neki? Mit mondhatok neki?

Forrás: Shutterstock

- A háború? - nyekegem. - A háború olyan, mint amikor ti összevesztek egy kis társaddal az oviban. Csak itt az országok vesznek össze.

- És milyen országok vesztek össze? - forszírozza.

- Oroszország és Ukrajna... - felelem higgadtan.

- És akkor ők most bombázzák egymást? Bombázzák? Honnan tud ilyen szavakat a gyerek? Úristen!

- Oroszország és Ukrajna közel van? - folytatja. Hát sosem lesz vége a kérdésáradatnak? Ha azt mondom, hogy a szomszédban, akkor megijed. Én is ijedt vagyok ettől, így inkább csak azt mondom:

- Sok-sok kilométerre a mi otthonunktól – és még egy mosolyt is magamra erőltetek.

Ez néhány napja történt, és azóta rengetegszer átgondoltam, mit mondtam, jól mondtam-e, lehetett-e volna másképp? Úgy érzem, nem. Hiszek a gyerekekkel való őszinte kommunikációban és abban, hogy ha valamire rákérdeznek, mert érdekli őket, akkor arra az életkoruknak megfelelően, de a lehető legnagyobb őszinteséggel kell válaszolni.

Te hogyan beszélnéd meg a gyermekeddel ezt a témát?

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.