magazin család kibeszélő fogyatékosság sérültek gyerek barátság szülő fogyatékkal élők
Régen sok barátod volt, aztán a gyerekszülés után alig maradt pár, és amikor kiderült, hogy a kicsi sérült, ők is eltűntek? Üdv a klubban!

Nagy baráti táraságunk volt, 14-15 éves korunk óta "lógtunk" együtt, a gimi után is találkoztunk hetente kétszer. Én mentem férjhez először, megszületett a fiam, de ez akkor még mindenkinek izgalmas volt, jöttek, babáztak, aztán volt, aki elmaradozott, de az alaptársaság megmaradt. Az újabb baba sem okozott törést a kapcsolatunkban, bár időm az nem volt ugyanannyi, így pár dologból már ki kellett maradnom, de még mindig szoros barátságot ápoltunk a társasággal. Amíg ki nem derült, hogy a nagyobbik gyerekkel problémák vannak, valószínűleg autista.

Ezen a ponton történt valami, számomra a mai napig megmagyarázhatatlan dolog: még néhány alkalommal találkoztunk, aztán többet nem hívtak. A társaság két lánytagja közül az egyik külföldre költözött, a másik férjhez ment, gyereke lett, így ő is ritkábban tudott a csapathoz csatlakozni, a három fiúval viszont semmi extra nem történt, így nem értettem a helyzetet. Átgondoltam, hogy nem beszélek-e sokat a gyerekeimről, nem siránkozom-e sokat, de arra jutottam, hogy én nem változtam: a panaszkodás mindig is távol állt tőlem, az új helyzetekhez mindig is jól alkalmazkodtam, a gyerekeimről akkor beszéltem és beszélek, ha kérdezik, nem gondolom, hogy mindig mindenki róluk akar hallani.

Évekig nem találkoztunk, próbáltam elérni őket a közösségi médián keresztül, de felszínes beszélgetéseknél több nem történt. Mígnem az egyikük meghívott egy előadására, ahol a többi fiú is ott volt. Időközben a csapat másik lánytagja is külföldre költözött, így én voltam az egyetlen nő a régi társaságban, és rákérdeztem: miért kellett 10 évet várni erre? Miért kellett ennyi időn keresztül nekem írogatni, felköszönteni mindegyiküket minden szülinapon, névnapon stb. ahhoz, hogy ez a találkozó létrejöjjön?

Nem volt könnyű kimondaniuk, de megtették: féltek.

Nem tudták, mit mondjanak, hogyan segítsenek, hogy és mit kérdezzenek, és féltek a válaszoktól is. Nem tudták, elbírnak-e akkora lelki terhet, ami onnantól velem járt, még úgy is, hogy sosem panaszkodtam, sosem kértem senkitől semmit. Nem tudtak szembenézni a problémával, azzal, hogy ez akár velük is megtörténhet.

Forrás: Shutterstock

Azóta talán két alkalommal találkoztunk a lányok nélküli, de mégis régi felállásban, mert bár a helyzetet elfogadták, látják, hogy nem változtam, nem tört meg engem a sok nehézség és megoldandó probléma, közben nekik is lett családjuk, idejük pedig nincs. Csak egymásra - mint megtudtam, heti egyszer továbbra is találkoznak, csak éppen nélkülem.

Fáj? Persze! Annak ellenére, hogy az ő hiányuk nem jelenti azt, hogy azóta nem lettek új barátaim, akik már eleve a beteg fiammal együtt ismertek meg és fogadtak el. Csak valahogy az ember ragaszkodik azokhoz az emberekhez, akikkel együtt nőtt fel.

Azóta sok sérült, beteg gyereket nevelő családot, szülőt ismertem meg, és mindannyian hasonló tapasztalatokkal gazdagodtak:

Ha beteg a gyermeked, eltűnnek a barátok, senki nem akar hozzád vendégségbe menni, senki nem hív meg, se gyerekkel, se nélküle, mert nem akarnak szembesülni a betegséggel, a fájdalommal és azzal, hogy ez bizony bárkivel előfordulhat.

Hogy haragszom-e a barátaimra, amiért kiírtak a közös sztorinkból? Dehogy! Ha rájuk gondolok, Müller Péter egyik írása jut eszembe, ami egyfajta hitvallásommá vált:

Ez az a szeretet, mely nem múlik el soha. Mert túl van téren és időn. Mindegy, hol vagy mikor látlak, ha életemben csak egyszer, akkor is szeretlek. Nem kell veled élnem, nem kell naponta látni, érinteni, ölelni, simogatni téged. Elég, ha megpillantalak a vonatablakban. Vagy még annyi se kell, csak tudni, hogy vagy.

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.