Egy személyiségzavaros férfi könnyen elhiteti veled, hogy ő a herceg fehér lovon

magazin kibeszélő gyerekkor áldozat bántalmazó kapcsolat személyiségzavar bántalmazás
Egy személyiségzavarral élő ember számára nincs egészséges kapcsolat, s aki vele él, annak sem lesz az. Miért? Azon egyszerű oknál fogva, hogy az az ember, akinek ilyen problémája van, nem egészséges, felfogni és megérteni is képtelen, hogy nem működik jól, egyben a végletekig tagadja, hogy gond van vele, s a környezetét is tönkreteszi.

Fogalma sincs arról, mi az egészséges kapcsolódás, egymás elfogadása, nem tudja, milyen a kölcsönösségen és egymás megbecsülésén alapuló párkapcsolat. Honnan is tudhatná, amikor világéletében ezt látta, tapasztalta, élte. Nem szeretnék én felmenteni egyetlen pszichés ragadozót, bántalmazót sem, ahhoz, hogy bárki kiszabadulhasson a karmaik közül, meg tudjon gyógyulni és soha többé ne lépjen bele a velük való interakcióba, pláne kapcsolatba, nem árt, ha megismerjük őket.

A gyerekkorban kezdődik minden

Azok a gyerekek, akik olyan légkörben nőnek fel, ahol egészségtelen mintát látnak, tapasztalnak, nagyon gyorsan megtanulnak egy csomó túlélési technikát, a saját maguk védelme és elfogadása érdekében. Ha érzelmileg elhanyagoló, a gyermek számára nem elérhető a szülő, ha bántalmazó légkörben nő fel – akár őt bántalmazzák, akár a szülei egymást -, ha a felé irányuló szeretetet feltételekhez és teljesítményekhez kötik, hamar megtanulja elnyomni a saját szükségleteit. Megtanul láthatatlanná válni, vagy éppen érzelmi villámhárítóként kezd működni. Egy biztos, hamar elveszíti az érzelmeivel, önmagával, belső lényével a kapcsolatot.

Folyamatosan figyel minden rezdülést, ami a környezetében zajlik, s ezt kénytelen olyan tökélyre fejleszteni, hogy egy idő után azonnal felismeri a legapróbb változást is - legyen az mimika, testbeszéd, hangsúly. Még a kedélyállapotokat is kitűnően érzékeli. Ez után pedig elsajátítja a különböző változásokra adott megfelelő reakciókat, s ezekkel biztosítja, hogy a lehető legkevesebb bántalom érje.

Torz világkép

Egy bántalmazót soha nem az érzelmei tesznek bántalmazóvá, hanem a saját maga életében elszenvedett bántás következményeként kialakuló torz világkép, természetellenes érzékelés arról, hogy mi a helyes és mi a helytelen. Szemléletmódja, értékrendje, meggyőződései alapvetően eltérnek a normálistól, s ő ezeket abszolút nem érzékeli. Mivel folyamatosan azt látta, tapasztalta, hogy a bántalmazásnak soha nincs következménye, így még inkább meggyőzi magát arról, hogy amit tesz, ahogyan viselkedik, az helyes és joga is van megtenni mindent. Képes lenne ugyan másképpen viselkedni, de nem akar. Egyrészt azért, mert ezt a mintát látta, másrészt pedig ha befejezné a bántalmazást, akkor elveszítené a hatalmat és a kontrollt, amit mások felett gyakorol.

Forrás: Shutterstock

Van különbség a szimpla bántalmazás és pszichés elváltozások között

Különbséget kell tennünk bántalmazó és különböző pszichés elváltozások között. Amíg egy szimpla bántalmazó tudna másképpen viselkedni, az, akinek személyiségzavara van, - a súlyosságától függően - képtelen erre. Nem térnék ki most arra, milyen típusokról beszélhetünk, és attól is óva intenék másokat, hogy – bármennyit olvassanak is az adott témáról – szakképzettség nélkül bárkiről is diagnózist állítsanak fel, vagy bármilyen címkét ragasszanak valakire.

Az viszont tény, hogy a veszélyes személyiségeknek vagy ragadozóknak nevezett egyének félelmetesen intelligensek – a saját példám kapcsán mindig Hannibal Lecter jutott eszembe -, döbbenetesen okosak, manipulatívak és tökélyre fejlesztették a tükrözés technikáját.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy – mivel gyerekkorukban megtanulták a környezetük összes jelzését kiértékelni – milliméterre pontosan feltérképezik áldozatukat, majd pontosan azt fogják neki mutatni, amire vágyódik, amire szüksége van, amit szeret. Nincsenek érzelmeik (vagyis nincsenek velük kapcsolatban, így sem megélni, sem kimutatni nem képesek azokat), nincs bűntudatuk és semmilyen megbánást nem tanúsítanak még akkor sem, ha történetesen börtönbe kerülnek a tetteik miatt.

Ezért esnek csapdába azok, akik a kelepcéjükbe sétálnak. Egy egészséges lelkű ember elképzelni nem tud ilyen gonoszságot, ürességet és viselkedést, másrészt egyszerre találkoznak valakivel, aki ugyanolyan értékrenddel rendelkezik, ami nekik fontos, ugyanazokat a dolgokat szereti, hihetetlenül figyelmes, érzelmes, ő a herceg fehér lovon. Oly mértékben képesek erre a trükkre, hogy sok esetben még a szakembereket is megtévesztik, s mire a velük kapcsolatba kerülő ember észreveszi, mi történik, már óriási károkat és traumákat okoztak.

Egy biztos: a megértés óriási segítséget nyújt a gyógyulásban. Nem azért, mert felmentenénk őket, egyszerűen azért, mert megértjük a mechanikáját annak, ami képes volt bennünket így begyűrűzni, tönkre tenni. Ha ezt megtesszük, soha többé nem válunk áldozattá.

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.