okostelefon kibeszélő egészség kikapcsolódás magazin negatív hatás
Elgondolkodtál már azon, vajon mit tennél, ha egy nap arra ébrednél, hogy többé nincsenek okostelefonok, nincs internet, nem áramlana feléd az a rengeteg információ, s többé nem tudnád, mi történik a világban? Egyszerűen megszűnne az információáradat, megszűnne az online tér. 

Ugye milyen nehéz ezt elképzelni? Olyan valószínűtlennek tűnik. Pedig néha nem ártana egy kicsit tényleg kikapcsolni, hiszen az okoseszközeink sok szempontból is negatívan hatnak az életünkre.

Kezdjük rögtön azzal, hogy a számítógép előtt görnyedés vagy a telefonunkba merülés mennyire megterheli a szervezetünket, a gerincünket, valamint a nyakunkat. Minél inkább előre billentjük a fejünket, a nyakunk annál nagyobb terhelésnek van kitéve. Nem beszélve a szemünk egészségéről, ami folyamatosan közellátó üzemmódban működik. Éppen ezért mindig iktassunk be némi szünetet, hogy szemünk gyakrolja a távolságok közti különbséget.

Amióta okostelefonjaink büszke tulajdonosai vagyunk, azóta a kapcsolataink is megváltoztak. Kevesebb a társas érintkezés és többet lógunk a telefonunkon. Nem egyszer találkoztam már azzal a jelenséggel, amikor egy étteremben ülve azt vettem észre magam körül, hogy az emberek többsége inkább a telefonjába merül ahelyett, hogy a párjával vagy a családtagjaival kommunikálna. Ez maga a telefonfüggőség, amikor már akkor sem tudjuk letenni telefonjainkat, amikor egymással szemben ülünk. A nomofóbia egy létező jelenség, ami egyfajta kényszeres ragaszkodást jelent a mobiltelefonunkhoz.

Vajon az okostelefonok teljesen átveszik az irányítást felettünk, a rabjaikká válunk, vagy lehetséges, hogy az emberek képesek lesznek visszatalálni egymáshoz?

Forrás: Shutterstock

A közösségi felületek térhódításával mi is jelen lehetünk mások életében. A telefonjainkon lévő applikációk pedig a figyelmünkért versenyeznek. Ma már szinte mindenhez van egy applikáció, hiszen az ilyen cégek üzleti modellje a figyelem lekötése. Természetesen senki sem kényszerít bennünket arra, hogy több időt áldozzunk a social médiára, mégis mindannyian egyfajta termékek vagyunk, a figyelmünket pedig a hirdetőknek adják, akik fizetnek a reklámokért.

A közösségi felületek megváltoztatják a gondolkodásunkat, szokásainkat, akár önmagunkat is. Szinte már titkaink sem lehetnek, hiszen lassan mindent tudnak rólunk. Észrevétlenül, de minden lépésünket követik.

Talán nem is vagyunk tudatában, de minden internetes tevékenységünket megfigyelik, nyomon követik és megmérik. Valaki mindig kukkol a háttérből, ki vagyunk szolgáltatva a telefonjainknak és rajtuk keresztül a közösségi felületeknek.

Az okostelefonok állandó nyomkodása értékes időtől foszt meg bennünket, amit szeretteink családunk és barátaink körében is eltölthetnénk, éppen ezért, ha velük vagyunk legalább arra az időre tegyük el a telefonunkat és csak azután vegyük elő újra, ha már nem vagyunk a társaságukban. Nem véletlenül tartja a mondás: "Az idő nagyobb kincs az aranynál."

Nyitókép: Shutterstock

Te el tudsz szakadni a telefonodtól?

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.