állatvédelem Herczeg Zsuzsa Dian Fossey gorilla
Tudjuk, hogy az állatvédők hatalmas vehemenciával állnak ki azokért a teremtményekért, akik ki vannak szolgáltatva az emberek kénye-kedvének. Sajnos azonban néha hatalmas árat kell fizetniük ezért...

Egy nő, aki a gorillákért adta az életét

Dian Fossey már egészen korán komolyan kötődött az állatokhoz. Hatévesen lovagolt, majd később állatorvosnak tanult, de végül foglalkozásterapeuta lett. Kórházakban dolgozott, ám mikor meglátta egy barátnője afrikai utazásán készült képeit, örökre eldőlt a sorsa. Az összes megtakarítását feláldozta, még banki kölcsönt is vett fel, hogy ő is eljusson a vágyott földrészre.

Afrikába utazott, ahol hatalmas területeket barangolt be. Majd találkozott Dr. Leakey antropológussal, aki Tanzániában kutatott őskori emberi maradványok után. Ő beszélt a lánynak Jane Goodall munkásságáról. Dian figyelme az emberszabású majmok kutatása felé fordult, el is utazott Ugandába, hogy hegyi gorillákat lásson.

Az állatok viselkedésükkel, természetükkel teljesen lenyűgözték a nőt. Annyira részt akart venni Dr. Leakey hosszú távú megfigyeléseiben, hogy még a vakbelét is kivetette a férfi kérésére, ezzel bizonyítva elszántságát. A kutató ugyanis ezt szabta ki feltételként, hogy meggyőződjön róla, elég elkötelezett-e a jövendőbeli munkatárs...

Forrás: National Geographic

Dian 18 éven át élt a gorillák között, hogy megismerje szociális viszonyaikat és életmódjukat. Annyira közel került hozzájuk, hogy már maguk közé engedték. Amikor orvvadászok megölték az egyik kedvenc gorilláját, akinek kölyökkorától végigkísérte az életét, kampányt indított az állatok védelmében. Többször összetűzésbe került a helyi kormánnyal, azzal vádolta őket, hogy összejátszanak a vadorzókkal.

Végül brutális gyilkosság áldozata lett: egy bozótvágó késsel ölték meg, a saját kunyhójában. Kedvenc gorillája mellé temették el. A tettesek pedig sosem lettek meg...

Az ormányosok védőangyala

Esmond Bradley Martin amerikai geográfus az 1970-es években telepedett le feleségével Nairobiban, ahol főként antropológiai témákban kutatott és publikált. Ekkoriban kérték fel, hogy segítsen feltérképezni az elefántcsont-kereskedelmet, őt pedig nagyon megérintette a téma. Felbecsülhetetlen értékű munkát végzett azért, hogy a nemzetközi közvéleményt tájékoztassa a világot behálózó, illegális orrszarvú- és elefántcsont-kereskedelemről.

Nem sajnálta az időt és az energiát: bejárta a világot, hogy megismerje az ilyen jellegű feketepiacokat, felkutassa a csempészeket és a tiltott termékek modern felhasználási módjait. Nem volt ijedős sem - többször beépült a csempészbandákba, hogy fontos információkkal láthassa el a hatóságokat.

Forrás: Youtube

Komoly szerepe volt abban, hogy a legnagyobb piacnak számító Kína az 1990-es években hivatalosan betiltotta az orrszarvú szarv kereskedelmét, majd később az elefántcsontét is. Ő volt az, aki lerántotta a leplet arról az Ázsiában elterjedt, téves hiedelemről, miszerint a rinocérosz szarva kiváló a szexuális teljesítmény növelésére.

Az életét kockáztatva fotózta és dokumentálta az illegális piacokat, elszántságának azonban végzetes következménye lett. Dianhez hasonlóan őt is otthonában gyilkolták meg: nyakon szúrták... Halála előtt azon dolgozott, hogy megírja a tapasztalatait. A Save The Elephants természetvédő szervezet, mely tevékenységét finanszírozta és eredményeit publikálta, az állatvédelem "csendes hősének" nevezte az amerikai szakértőt.

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!
Forrás: Mudra László

Nyitókép: National Geographic/Wikipedia

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.