női jogok nők Hollywood feminizmus férfiak Oscar Natalie Portman filmrendező Barok Eszter macsó
Az idei Oscar-díjátadón Natalie Portman egy pompás Dior-ruhában tűnt fel, amelyen az elfeledett női rendezők neve szerepelt. Ez a nő egy zseni, mondom is mindjárt, miért...

Mert mindenki a ruháról - és az ügyről - beszél!

Az Oscar-gálát követően a médiában a legizgalmasabb, legcikibb, legfurcsább, legdrágább és legelegánsabb ruhákról esik a legtöbb szó. Az átlagember a díjazottak listájánál is hamarabb értesül arról, ha valaki véletlenül villantott, orra bukott az estélyijében, vagy direkt mutogatta a fenekét.

Natalie Portman ezúttal egy álomszép Dior-szettel vonta magára a figyelmet, amelyen nyolc méltatlanul mellőzött női rendező neve szerepelt: Lorene Scafariáé (Hustlers), Lulu Wangé (The Farewell), Greta Gerwigé (Little Women), Mati Diopé (Atlantics), Marielle Helleré (A Beautiful Day in the Neighborhood), Melina Matsoukasé (Queen & Slim), Alma Har'elé (Honey Boy) és Céline Sciammáé (Portrait of a Lady on Fire).

Portman kimérten meg is jegyezte, gratulál a férfi jelölteknek. Vagyis világossá tette: elismeri az összes jelölt munkáját, de szeretné felhívni a figyelmet a nem kevésbé tehetséges női kollégákra is, akik ezúttal is háttérbe szorultak az erősen férfiorientált, patriarchális berendezkedésű, macsó hollywoodi közegben. Ennél profibb módon aligha érhette volna el, hogy a világ minden szegletében rivaldafényt kapjanak az elfeledett női rendezők és filmjeik, miközben a tényleges jelölteknek és díjazottaknak is maximálisan megadta a tiszteletet.

Melina Matsoukas Forrás: NurPhoto/Image Press Agency/NurPhoto/Image Press Agency
Lorene Scafaria Forrás: AFP/Valerie Macon

Csodálatos üzenet ez, hiszen a nők munkájának elismerése - nemcsak a filmtörténetben, hanem bármilyen szakmában, sőt, az élet minden területén - nem a férfiak elismerésének rovására kell, hogy történjen. Hanem azzal párhuzamosan, kéz a kézben.

Lulu Wang Forrás: AFP/Tolga Akmen
Alma Har'el

Forrás: AFP/Jean-Baptiste Lacroix

Mert elegáns, és fityiszt mutat a sztereotípiának.

A 20. századi feminizmus kritikájában a nők jogaiért harcoló szüfrazsetteket torz külsejű, szőrös lábú méregzsákokként ábrázolják, akik nőietlenségükben magányosak, ezért dühödt lázadásba menekülnek. Közben ugyan eltelt több mint 150 év, de ez a kép továbbra is él. Sokan még mindig úgy hiszik - vagy úgy szeretnék láttatni -, hogy kizárólag azoknak a nőknek lehet nyíltan feminista állásfoglalásuk, akik szerencsétlen külsejük miatt nem remélhetnek boldog szerelmet, sikeres házasságot.

Greta Gerwig Forrás: AFP/Robyn Beck

Hála az égnek, hogy itt van minden idők egyik legszebb színésznője, aki egy lélegzetállító ruhakölteményt választott nyílt állásfoglalása platformjául. És ezzel gyakorlatilag finoman beint a legősibb antifeminista sztereotípiáknak, amiktől nehezebb megszabadulni, mint a legrondább harci hegektől. Maria Grazia Chiuri, a Dior művészeti vezetője, és a kézi hímzést végző Ateliers Vermont büszkék arra, hogy egy pozitív üzenet segítségével lehettek részesei a nyílt állásfoglalásnak.

Mati Diop Forrás: AFP/Christophe Simon

A dühös lázadásnak akkor nincs is helye?

Ha ilyen finom, mégis hatásos állásfoglalással is ráirányíthatjuk az emberek figyelmét a nők tehetségére és ennek dacára történő mellőzöttségére, akkor vajon mi szükség van például a FEMEN dühös, félmeztelen ökölrázására? Persze, a másik oldalon ugyanígy fintoroghatnának: ugyan ki ez a milliárdos nő, aki azt hiszi, a köpönyege lobogtatásával bármin is képes változtatni, amihez erő és ököl kell?

Céline Sciamma Forrás: AFP/Bertrand Guay
Marielle Heller Forrás: AFP/Mark Ralston

Nos, a válasz egyszerű. Natalie Portman Oscar-díjas hollywoodi színésznőként olyan privilégiumokkal rendelkezik, amelyekkel kevés nő a világon. És ezzel az akciójával azt tette, amivel a maga szintjén a lehető legtöbbet érhette el: ráirányította a figyelmet a méltatlanul mellőzött női rendezők munkájára és értékeire. Nem pedig a mellőzöttség sérelmére - hiszen a ruha voltaképpen tisztelgés az életművük előtt.

Köszönjük, Natalie!

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.