rajzfilm függőség gyerek anya gyereknevelés Dörök Vanda
A túl sok rajzfilm tönkreteszi a gyereked agyát! A villogó képernyők meg a kis szemeit. Ha nem tudtok mértéket tartani, nagy valószínűséggel a kis drágád hamarosan szivacsos agyú kripli lesz. A mérték pedig, az ajánlások szerint, nem több, mint max napi 15-20 perc - 3 év alatt pedig semmi. Tudom, ez borzasztóan kevésnek tűnik.

Sajnos mi is belecsúsztunk az állandó kütyüzésbe, és a napi 1-2 óra mesenézés mindennapos gyakorlattá vált. Mese volt reggelizés közben, főzés közben, ha fontos dolgom volt, és még vacsora után is ez volt a program. Hiába igyekeztem csak kis adagokat engedélyezni, sok kicsi sokra megy alapon a gyerek teljesen rajzfilmfüggő lett.

Jóformán észrevétlenül alakult ki ez a helyzet, de be kellett látnom, kicsúszott az irányítás a kezeim közül. A fiam már enni sem volt hajlandó mese nélkül. És teljesen kiakadt, ha ki kellett kapcsolni a telefont. A viselkedése negatív irányba változott: nyugtalanabbá, idegesebbé, veszekedősebbé vált. Ekkor határoztam el, hogy ezen változtatnunk kell.

Drasztikusan csökkentettem a mese időt. A teljes megvonás nem megoldás, de szigorúan betartjuk a napi nagyon max 15-20 percet (ez kb. 3-4 db. rövidebb mese). Hétvégén viszont teljes embargó van. Masszív ellenállásra számítottam, de amit tapasztaltam, arra egyáltalán nem számítottam!

A mese elvonót azzal vezettem be, hogy világosan, de kedvesen tisztáztam vele, a nap melyik szakaszában hány mesét nézhet meg. A fiam pedig csak addig háborgott, amíg rá nem jött, a mesékért cserébe valami sokkal jobbat kap: aktív figyelmet. Közös szabad játékot, mesekönyv olvasást, rajzolgatást, foglalkoztató füzetezést, amiben teljes figyelmemmel veszek részt, nem csak tessék-lássék módon.

Forrás: Shutterstock

A példa szótlanul nevel - mondják.

Így hát, magamra nézve is új szabályokat léptettem életbe: én sem nyomkodom a kütyüket előtte. Mert milyen dolog lenne már, ha bort innék és vizet prédikálnék, nem igaz? És láss csodát, egy-két hisztit leszámítva, a gyerekem gond nélkül elfogadta az új helyzetet. Megszerette a mese nélküli életét, és simán betartja az új szabályokat. Sőt, ha valaki mégis a telefonnal babrál, ránk szól: hogy "Tedd le már azt a buta telefont!" És milyen igaza van! Ekkor értettem meg, hogy igazából azért kábulta folyton a kütyüket, mert unatkozott. És amint megkapta azt a minőségi időt, amire vágyott, már le sem tojta a meséket.

Szerencsére időben észbekaptunk, és beláttuk, hogy a kényelemért nem áldozhatjuk fel a gyerekünket. Mert azt ma már tudjuk, hogy a kütyüzés iszonyú rombolást végez a gyerekekben, akárhány éves is. Most már csak abban reménykedem, hogy komolyabb károk nélkül megúsztuk.

A kicsik még nem tesznek éles különbséget a mese és a valóság között, ahogy mi, felnőttek. Biztos te is tapasztaltad, hogy a gyerek sokszor úgy reagál a hétköznapi szituációkra, ahogy azt egy-egy mesehőstől látta. Most nem a horror sztorikra gondolok, amikor azt hiszik, tudnak repülni - ezek extrém példák. De egy hangyafasznyit agresszívebb mese a kelleténél (ami neked a sok akciófilm után el sem éri az ingerküszöbödet) neki viselkedésbeli torzulásokat okozhat. Pl: tehetetlen dühében hozzád vág egy játékot - konfliktusmegoldásként. És miért ne tenné, ha a kedvenc mesehőse is megteszi ezt?

Ami viszont komolyabb gond, hogy mesenézés közben az agynak egészen más területei dolgoznak, mint mesehallgatás közben. A mese kimondhatatlanul fontos, de az még fontosabb, hogy a saját fantáziájára támaszkodva képzelje el, amit hall. Később ez a "belső képfolyam" lesz az alapja az értő olvasásnak és a szövegértelmezésnek. Ezen skillek nélkül nem fog boldogulni az iskolában.

Az se véletlen ám, hogy a sokat kütyüző kicsik magatartás problémákkal küzdenek: agresszívebbek és idegesebbek. Méghozzá azért, mert a gyerek a szabad játék során kvázi "kijátssza" magából a feszültséget. Ennek hiányában a napi élmények és apróbb stresszhelyzetek feldolgozatlanul maradnak benne, amitől nem tud megszabadulni (hisz folyton mesézik), és agresszióval próbál meg túladni rajta. Összegezve tehát vigyázzunk a gyerekeinkre, és "Tedd le már azt a buta telefont!"

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.