hiba mutogatás hibáztatás
A végtelen mennyiségű - és igen változó minőségű - önsegítő irodalomnak köszönhetően már a legtöbb önismereti témánál kiderül, hogy a problémák gyökereinek oroszlánrésze a gyermekkorban keresendő.

Sok esetben nemcsak a külvilágnak, hanem magunknak is azt a magyarázatot adjuk a dolgokra - szinte gondolkodás nélkül, csípőből -, hogy "mert így láttam anyámtól/apámtól". De jellemzően akkor is kiszalad a szánkon ez a mondat, ha úgy érezzük, hogy sarokba vagyunk szorítva, és nem tudunk éppen mást mondani. Ez bizonyos szempontból teljesen természetes dolog. Sőt, innen indul el mindenki - vagy hamarosan ide lyukad ki -, aki elkezd foglalkozni önismereti kérdésekkel, és ez így is van rendjén.

Szüleink döntései sokrétűen befolyásolják az életünket. Gyermekkorunkban erősebben, majd ahogy szépen lassan felnőtté válunk, elvileg egyre kevésbé - vagy talán úgy mondanám, hogy egészen más minőségben. A felnőtté válás egyik alappillére, hogy megtanulunk felelősséget vállalni döntéseinkért, tetteinkért, sikereinkért és kudarcainkért. És ugyan még sokszor felbukkan a "mert így láttam a szüleimtől..." magyarázat, de ez akkor jó, ha a felismerésből származó tanulságot a jó irányba hasznosítjuk.

Mert igenis, a saját kezünkben vannak az eszközök arra, hogy ebből tovább tudjunk lépni. A felismerés többféle mélységű és színezetű lehet. Lehet fájdalmas, még meg is lehet könnyezni. Lehet, hogy hosszabb idő, míg leérünk a legaljára, és ha megvan a talaj, akkor onnan újra el tudunk rugaszkodni felfelé. Az is valószínű, hogy több hullámban és más minőségekben felismerve fogunk teljesen túljutni a témán.

A külvilág hibáztatása sokkal egyszerűbb, mint magunkban keresni a hibát és nekiállni a kiküszöbölésének. Ahogy már mondtam, ez kiindulópontnak tökéletes. De aki még évek múltán is itt tart, az vegye már észre, hogy a startpisztoly réges-régen eldördült, csak ő elfelejtett elindulni! A mezőny már a kanyarból sem látszik, ő meg még mindig teátrális mozdulatokkal bemelegít a startvonal mögött.

Forrás: Shutterstock

Büszke magára, és nem érti, hogy miért nem villognak körülötte az elismerő pillantások: "No, ez az ember aztán alapos munkát végez!" Hogy folytassam a hasonlatot: a bemelegítés fontos és hasznos, de attól, hogy alaposan végigcsinálod, még nem lesz letudva a táv. A neheze csak ezután jön. A hegymenet, a kaptató, a gödrök és végeláthatatlan távok, és ezek adják a teljesítmény lényegét.

Válási és párkapcsolati mediátorként munkám során azt tapasztalom, hogy az emberek - férfiak és nők egyaránt - akaratlanul is beleviszik a kapcsolataikba ezeket a nem tudatos, de annál mélyebben beégett mintákat. És ez a hiba nem csak a fiatal párokra jellemző. Az, aki felnőttként a sokadik párkapcsolatánál tart, annak igen sürgető lenne - többek között - ennek a területnek a tisztázása.

Az, hogy felmenőink ott és abban a helyzetben miért döntöttek úgy, az ő életük kérdése. A bölcsességünket - hogy kinek mit, mikor és hogyan kellett volna tennie - inkább a saját életünkben kamatoztassuk! Bizonyos szintig lehet agyalni a szüleink miértjein. De ha emiatt elodázzuk azt, hogy a saját lábunkra álljunk és felvállaljuk a felelősséget a kialakult helyzetért, akkor bizony a szüleinkre kenjük a sarat. Ahelyett, hogy kezünkbe vennénk az irányítást és megtennénk a szükséges lépéseket a megoldás felé.

dr. Szilvássy Rita

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.