internet vita ismeretlen gyűlölet Barok Eszter
Kevés értelmetlenebb dolog van, mint amikor egy vadidegennel ütköztök valami kapcsán, amiről legfeljebb egy jó sör vagy kávé mellett volna szabad kötetlenül beszélgetni.

Konfliktuskerülőként az ilyesfajta csörték mindig felkavarnak, de mivel közben az igazságérzetem is tombol, néha még előfordul, hogy ebbe a hibába esem. Saját tapasztalatból mondom, hogy mielőtt belemész egy ilyen helyzetbe, két alapszabályt érdemes szem előtt tartani.

Szűrd, hogy ki mondja!

Ha iszonyúan primitív, ne is olvasd tovább! Aki csak odavet egy degradáló félmondatot, miközben nyilvánvalóan nem is tudja, miről beszél, azzal teljesen fölösleges "vitatkozni". - Már amennyiben vitának nevezhető bármi is, ami azzal az érvtelen érvvel indul, hogy márpedig úgy vagy hülye, ahogy vagy, esetleg bénán nézel ki, netán bizonyára titkos erők pénzelnek. Koherens, korrekt módon kifejtett ellenvélemény híján az ignorálás-törlés-tiltás mesterhármasa a leginkább praktikus.

Szűrd, hogy aki mondja, milyen háttérből mondja!

Előfordul, hogy a másik ember civilizált módon, érvekkel felvértezve közli az ellenvéleményét, de vagy képtelen a saját nézőpontján kívül más szempontot is be- és elfogadni, vagy pedig tele van negatív előítélettel, ami nyilvánvalóan nem rólad szól. Ha a másik eleve rosszindulatot feltételez rólad, miközben benned nem volt szemernyi rossz szándék sem, tudd: még ha követtél is el hibát, az ő felháborodása nem rólad szól, hanem a saját negatív múltbéli élményeiről és pillanatnyi frusztrációiról. Ha próbálod tisztázni a helyzetet, és nem hajlik a békés rendezésre, nincs több dolgod az üggyel.

Forrás: Shutterstock

Ha belemész a vitába, kerüld az alábbiakat!

  1. Az egyik gyakori hiba, amit elkövethetsz, hogy elragad a hév. Szenvedélyesen, a saját személyes tapasztalataid tükrében fogalmazol meg egy véleményt. Emiatt kissé sarkítasz, és megbántod azokat, akik más platformon vannak az ügyben, legyen szó gyereknevelésről, párkapcsolatról vagy bármi egyébről. Lehet, hogy számodra evidencia, amit mondasz, de a másik ember - akinek egészen más háttere és élményei vannak - személyes sértésként tekinthet a kirohanásodra.
  2. Nem magyarázd hosszan az igazadat! Velem még a közelmúltban is megesett, hogy megpróbáltam meggyőzni egy vadidegent egy olyan kérdésben, amelyről mindketten érzelmi alapon gondolkoztunk. Ezeket a történeteket el kell engedni. Amíg a másik félben nincs szándék az övétől eltérő nézőpontok befogadására, csakis vakvágányra futhatnak a hasonló diskurzusok.
  3. Ne személyeskedj! Higgadt fejjel pontosan tudod, hogy nincs az a vita, amiben érdemes volna a másik SZEMÉLYÉT kritizálni az érvei helyett, de a valóságban túl nagy a kísértés, és túl vékony a jég. Amikor ráérzel, hogy a másik azért támad csípőből, mert a múltban sok bántás érte a külseje, különcsége, magánya miatt, nagyon nehéz ezt nem szóvá tenni. De nem szabad, mert amellett, hogy olaj a tűzre, valójában nem is ismered a tényleges mögöttes motivációit olyan mélységben, hogy ilyesfajta ítéletet hozhass.
  4. Ne élj vissza azzal, amid van, de neki nincs! Az esetleges képességeddel, hatalmaddal, tudásoddal, bármivel, ami az intellektuális/morális fölényedet garantálja. Tudsz valamit, amit a másik fél nem (például csalja a párja), és ezt a vita csúcsán a fejéhez vágod? Végzetes hiba. Influencerként, vloggerként azzal fenyegetőzöl, hogy majd jól lejáratod nyilvánosan? Szerinted kit érdekel rajtatok kívül a vitátok, és kit visz előre a céltalan bosszú? Az ilyen hozzáállás zsákutca.
  5. Előfordulhat, hogy nem méred fel a saját szereped, helyed a csörte eldurvulásában. Volt, hogy csak egy idő után vettem észre, amikor többeket is megbántottam egy-egy sarkos véleményemmel, amiben rosszindulat ugyan nem volt, de ettől még sérthetett másokat. Amikor egy online vita eldurvul, mindig legalább kettőn áll a vásár: egyetlen ember önmagában nem tudná felkavarni az állóvizet.

A többnapos, súlyos harcokhoz két fél kell, lezárni pedig csak úgy lehet, ha mindkettő észreveszi a saját szerepét a történetben, és képes abból tanulni. Az utóbbi időben megértettem: a másik fél reakciója nem függ az enyémtől, nem áll hatalmamban változtatni rajta, ezért muszáj elengednem. Kizárólag a saját tiszta motivációimért és lelki békémért felelek.

Ha belemész egy ilyen vitába, mindig rengeteg energiát veszítesz, de talán tanulsz belőle, és legközelebb okosabb leszel. Így legyen!

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.