Szabó Erika ösztönzés bátor nő bátor Tóth Zsuzsa bátorság gyereknevelés döntés
Szabó Erikkel beszélgettem. Aki apa, író, tanár, coach, és olyan kivételes embere ennek a világnak, akihez hasonló még nagyon sok kellene.

- Az első könyvedben (Bátrak, akik mernek!) 14 olyan személlyel beszélgettél, akik egy "átlagos" szemlélő számára rendkívül bátran élik az életüket. Tulajdonképpen az egész könyvet a bátorság témakörére építetted. Miért pont a bátorság?

- A Vígszínházban pár éve láttam egy előadást. Emlékszem, hogy néhány nappal később egy szegedi apartman szobájában feküdtem, és egyszerűen nem tudtam elaludni. Talán már éjfél is lehetett, és nekem minduntalan az előadás jelenetei jártak a fejemben. Ez az előadás A Pál utcai fiúk volt, és lenyűgözött a kis Nemecsek Ernő karaktere. Akkor, ott, álmatlanul vergődve fogalmazódott meg bennem: mi lenne, ha könyvet, pontosabban interjúkötetet írnék? Mi lenne, ha a bátorságot és az adott személy élettörténetét állítanám középpontba? Így indult minden... Ekkor döntöttem el, hogy mélyebben tanulmányozom ezt a témakört.

Forrás: Szabó Erik saját képe

- A két TEDx előadásodnak is a bátorság volt a témája. Szerinted mitől lesz valaki "bátor" vagy "gyáva" ember?

- Szerintem nincs olyan, hogy valaki bátor, vagy gyáva... Inkább azt mondom, hogy mindenkiben ott a lehetőség, hogy bátran cselekedjen. A 2018-as TEDx előadásom előtt az ősi szamurájok életét, tanításait és a kódexüket elemeztem. Bár nem értek mindenben egyet a könyvben foglaltakkal, de azzal igen, hogy alapvetően nem bátorság, hanem bátorság állapot van. A szamurájok azt vallották, hogy az agyalás, a túlgondolás egyenlő a halállal, hiszen náluk ekkor szó szerint fejek hullhattak, amikor harcra került a sor. Bevezettek egy rendkívül egyszerű szabályt önmaguknak: 7 lélegzetvétel alatt döntést kell hozniuk, ami után cselekednek is. Ugyan miért ne lehetne átültetni ezt a mi életünkbe is?

7 lélegzetvétel olyan kevésnek tűnhet, ám mégis elég arra, hogy átlépjünk a mi bátorság határunkon. Például hogy kiálljunk egy nemes ügy mellett vagy odamenjünk egy idegenhez. Tudom, hogy ez így pofonegyszerűnek hangzik, de valójában, amikor cselekedni kell, már nem ilyen egyértelmű. Hiszen túl kell löknöd magad egy bizonyos ponton, blokkon. Ebben is lehet fejlődni, ám ezt is gyakorolni kell. Gyakorolni, hogy mindössze 7 lélegzetvétel alatt dönts és bátorrá válj, azaz belekerülj a bátorság állapotába.

- Engem foglalkoztat az a kérdés, hogy vajon kicsi gyermekkorban látszik-e már valakin, hogy felnőttként az átlagnál többször képes lesz-e a belépni a bátorság állapotába. Vajon ez örökölhető? Benn van a génekben? Te tanárként ezt hogy látod?

- Szerintem a gyerek személyiségén túl nagyon fontos a közeg, amiben felnő. Hogy mennyire hagyjuk kibontakozni úgy a gyereket, hogy emellett neveljük, és bizonyos határokat szabunk. Egy olyan bizalommal teli légkört kell kialakítani, ahol kereteket adhatunk neki, amiben fejlődhet.

Forrás: Shutterstock

- Te mit javasolnál a szülőknek? Hogyan álljanak hozzá, hogyan viszonyuljanak a gyerekükhöz?

- Hmm... ez nem könnyű kérdés. Én talán azt javasolnám, hogy sokszor, bármennyire nehéz is, de igyekezzünk ítélkezésmentesen figyelni a gyerekünket, és ne skatulyázzuk be őt! Próbáljuk meg megérteni mit miért tesz, figyeljünk rájuk értő jelenléttel, és persze kezeljük az egészet egy nagy adag humorral! Ez gyakorlatban azért komoly kihívás.

- Te talán az egyik legnehezebb korosztályt - a tinédzsereket - tanítod. Tudom, hogy neked az is nagyon fontos, hogy segítsd, ösztönözd őket. Még arra is, hogy képesek legyenek belépni a bátorság állapotába. Ennek érdekében most nagy lépést tettél... Mesélnél erről egy kicsit?

- Idén novemberben rendezzük meg a Beszélj bátran konferenciát. Ilyen még nem volt hazánkban - legalábbis nem tudok róla -, tehát egy nagyon új dologba vágtunk bele. Itt kilenc 15-19 év közötti fiatal fog beszélni az életüket érintő, meghatározó eseményeiről, témáiról.

A konferencia bebizonyíthatja azt, hogy az emberek képesek egymáshoz kapcsolódni, képesek együtt gondolkodni, és képesek ösztönözni egymást. Nagy várakozással és izgalommal tekintünk erre a rendezvényre. Mert mindannyian úgy gondoljuk, hogy egy olyan értéket, egy olyan "fegyvert" adunk ezzel az emberek kezébe, amivel jobbá tehetik egy kicsit az életüket - és ezt a világot is...

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.