terhesség protokoll gyerekszületés gyermekvárás Lovay Fruzsi Meghan Markle angol királyi család Harry herceg magánélet nyilvánosság
Harry herceg felesége eddig sem volt szívbajos, ha a királyi család jól bevált szokásainak felrúgásáról volt szó - és most, csemetéjének születése kapcsán sem cselekedett másképp. Hogy ez jó-e vagy sem, arról megoszlanak a vélemények, de mindenesetre az tény, hogy most egy több évtizedes hagyományt hagyott maga mögött az ország.

Mint ismeretes, a brit királyi család babái mind a londoni Szűz Mária Kórház Lindo szárnyában látnak napvilágot. A születést követően pedig szinte azonnal szép ruhába és sminkbe öltöztetik a friss anyákat, majd kiállítják őket a kórházi ajtón kívülre - ahol újságírók és civil rajongók fényképezőgépeinek sortüzében kell mosolyogniuk.

Tény és való, hogy a britek életében ez egy rendkívül fontos esemény: az emberek hosszú órákat is képesek nyomorogni a tömegben azért, hogy a legjobb helyről láthassák a legkisebb családtagot. Diana is itt mutatta be az akkor újszülött Vilmost és Harry-t, majd Katalin is ugyanígy tett mindhárom csemetéjükkel. De bennem felmerült a kérdés: vajon milyen érzés lehet szülés után pár órával teljes harcidíszben - magassarkú, elegáns ruha, smink és belőtt frizura kíséretében - vigyorogni egy óriási tömeggel szemben?

Forrás: AFP/Isabel Infantes

Nekem még nincs gyerekem, de az eddig hallott beszámolók alapján nem hiszem, hogy bármelyik anya is erre vágyna közvetlenül szülés után - amikor hatalmas fizikai és lelki megpróbáltatáson van túl. Katalin például kifejezetten rosszul viselte a terhességeit, és volt, hogy kórházi kezelésre szorult emiatt, így nehezen tudom elképzelni, hogy 9 hónapnyi küzdelem után vágyott volna egy azonnali közszereplésre.

Mégis, az emberek ebből semmit nem érzékelnek, hiszen a hercegnék olyan pompában állnak a nyilvánosság elé, mintha egy egyszerű koktélozást szakítottak volna félbe néhány integetés kedvéért. De nem ez az egyetlen szabály, aminek meg kell felelned, ha a királyi családba házasodó nő vagy: például azért is többen a szájukra vették Meghan-t, amiért a terhesség alatt nem viselkedett kellően visszafogottan. Katalinnal szemben ő előszeretettel viselt olyan ruhákat, amelyek kiemelték gömbölyödő pocakját, sőt, bátorkodott nyilvánosan símogatni a hasát, és lubickolni a terhessége örömében - ez pedig bizonyos vélemények szerint nem túl elegáns...

Elegancia ide vagy oda: ők a privát szférát választották!

Meghan és Harry megálljt parancsoltak a média tolongásának: kerek-perec kijelentették, hogy a kicsit csak azután fogják megmutatni a nyilvánosságnak, ha már családként megünnepelték a születését. Persze ezzel kapcsolatban is volt bőven hőbörgés, ugyanis sokak szerint ez nem úgy működik, hogy Meghan kimazsolázza magának a hercegnéi lét azon elemeit, amelyek tetszenek neki, a többit pedig simán kizárja az életéből. Nem beszélve arról, hogy az adófizetők pénzéből dőzsöl, és végül pont tőlük vonja meg az értékes információkat, illetve a kisbabával való személyes találkozást.

Forrás: AFP/Ben Stansall

Minden családnak jár a magánélet!

Viszont rengeteg brit gondolja úgy, hogy a szülés utáni babavillantás nem egészséges sem az anyára, sem a kicsire nézve. Keira Knightley például nyilvánosan kifejtette, hogy mennyire nem normális, ahogy Katalin hercegné kezelte a helyzetet. Azt mondta, nem jó azt közvetíteni a nők felé, hogy szülés után pár órával is nézhetsz ki úgy, mint aki a Vouge címlapjáról lépett elő.

Én magam is ezzel értek egyet. Ez ugyanolyan irreális elvárást támaszt az átlag nőkkel szemben, mint az, hogy zsírmentes, tökéletes alakodnak kell lennie. Hiába a királyi családról van szó, mindenkinek személyes joga eldönteni, hogy hol kívánja világrahozni a babáját - és hogy mikor akarja megmutatni a világnak.

Éppen ezért Meghan lépése nekem nagyon szimpatikus, hiszen jó példát mutat minden nőnek: nem hagyta, hogy bazári majmot csináljanak belőle élete egyik legfontosabb eseménye kapcsán, és azt sem, hogy a legintimebb családi pillanataik közben újságírók hada vegye őket körbe.

De akkor mi van a rajongó néppel?

Nem gondolom, hogy a hagyományok teljes eltörlése lenne a megoldás, hiszen azok számtalan olyan értéket képviselnek, ami a briteknek fontos. Pláne, hogy a királyi családdal szemben érzett egyöntetű szeretet annak is köszönhető, hogy az ilyen eseményekbe - mint egy gyermek születése -, valemelyest bevonják a hétköznapi embereket is. Ám ettől függetlenül úgy gondolom, hogy ezt senkinek sem szabad kötelezővé tenni. Viszont ha ez egy olyan döntés, amit minden hercegné maga hozhat meg, akkor tiszteletben kell tartani, hogy valakinek ez belefér az értékrendjébe, és valakinek nem.

Ha brit hercegné lennél, te kiállnál az újszülött babáddal a nyilvánosság elé?

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: AFPforum

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.