szülő Molnár Csanád helikopterszülőség önállóság gondoskodás gyerek gyereknevelés
Számomra új - és egyben nagyon találó - elnevezéssel találkoztam, amit azokra a szülőkre használnak, akik túlságosan féltik a gyerekeiket. Mindent megcsinálnak helyettük, nem engedik, hogy koruknak megfelelően önállóak legyenek.

Még az iskolásnak is bekötik a cipőjét, autóval viszik mindenhová - akkor is, ha csak pár utcával arrébb kell menni -, és díszsorfalat állnak a suli előtt, amikor jönnek ki a gyerekek. Úgy köröznek a gyerek felett, mint egy helikopter - innen is ered az elnevezés: helikopterszülők. Vajon jó vagy sem a túlzott óvatosság?

Ártunk a gyereknek, ha folyton megoldjuk helyette a problémáit és a feladatait? Helyesebb, ha rávesszük arra, hogy maga küzdjön a megoldásért, vagy inkább dobjunk neki azonnal mentőövet? Ha pedig az utóbbit tesszük, biztosan félénk, önállóságra képtelen felnőttet kapunk?

Kétgyermekes apaként bennem is felmerültek ezek a kérdések. Sőt, helikopterszülővel is találkoztam, mégpedig egészen közelről - a feleségem ugyanis az volt. Végeláthatatlan vitákat folytattunk arról, hogy ne vigye túlzásba a szülői gondoskodást és féltést. Örök konfliktusforrás volt, hogy míg ő hímes tojásként bánt a gyerekekkel, addig én hagytam, hogy a saját fejük után menjenek - ha pedig beverték, azt leckének tekintettem, ami miatt legközelebb majd jobban vigyáznak.

Szinte agyvérzést kapott, ha a fára mászást gyakorolták a kertben, én pedig inkább kimentem bakot tartani nekik. Fóbiás félelmet érzett, amikor biciklizni tanultak - ha tehette volna, örökre segédrudat hagy a biciklin, hogy azzal segíthessen egyensúlyozni... Én viszont azt mondtam, hogy így soha az életben nem fognak megtanulni bicajozni, és megoldásként inkább leengedtem az ülést annyira, hogy leérjen a lábuk, ha elvesztik az egyensúlyukat.

Forrás: Shutterstock

Ha az egyik fél túlzásba viszi a gyerekek féltését, azzal elveszi tőlük azt a lehetőséget, hogy megtanulják megoldani a felmerülő problémákat, hiszen ilyen esetben rögtön hozzá fognak rohanni segítségért. Ráadásul, ha a szülők nem tudnak megegyezni egy egységes nevelési módszerben, az akár komoly konfliktusforrás is lehet, ami miatt olyan mértékben eltávolodhatnak egymástól, hogy az végül szakításhoz is vezethet.

Muszáj kiegyezni egy középútban: a túlféltő szülőnek kicsit lazábban kell markolni a gyeplőt és hagyni, hogy a gyerek egy bizonyos határig a saját feje után menjen. Az engedékenyebb félnek pedig valamivel több óvatosságot kell elfogadnia, mint addig. Egyedül így előzhető meg a háborús állapot.

Mivel minden párkapcsolati konfliktust a tabumentes, nyílt kommunikáció old meg, ilyen esetben is az az első lépés, hogy beszéljünk a dologról. Ehhez viszont először magunkban kell tisztázni, hogy miért az adott módszert tartjuk helyesnek, és meddig vagyunk hajlandóak engedni ebből.

Ami engem illet, a mai napig az - ésszerűség határáig megengedett - önállóságra szavazok. Szerintem ugyanis nem helyes rávetíteni a gyerekre a saját berögződéseinket, félelmeinket. Ne arra koncentráljunk, hogy mi lesz, ha elesik a bicajjal! Helyette tanítsuk meg magabiztosan közlekedni, hogy el tudja kerülni - vagy önállóan meg tudja oldani - a veszélyes helyzeteket! Ehhez pedig meg kell tanulnia elesni is...

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.