fogamzásgátló férfiak fogamzásgátló tabletta fogamzásgátlás Barok Eszter
Bombaként robbant a hír, hogy a férfiaknak szánt fogamzásgátló készítmény átment a legszigorúbb teszteken, és a 2020-as évek elejére vélhetően bárki számára elérhető lesz. Vajon ez tényleg áttörést hoz majd a fogamzásgátlásban?

Az elmúlt évtizedekben a férfiaknak három lehetőségük volt arra, hogy szabályozzák az utódaik számát: óvszert használtak, elköttették az ondóvezetéküket vagy megszakított közösüléssel védekeztek. A gumi azonban kényelmetlen lehet, és allergiás reakciót válthat ki, a vazektómia jobbára visszafordíthatatlan, a megszakítás pedig nem mondható épp biztonságos módszernek.

A kimondottan férfiaknak szánt fogamzásgátlók terén hosszú évek óta zajlanak kutatások, de a nagy áttörés csak az elmúlt időszakban következett be: a 11-beta-MNTDC munkanéven futó termék jól szerepelt az első teszteken, amelyek a hatékonyságát és a biztonságosságát vizsgálták.

Miért csak most?

Hogy miért kell az első férfi fogamzásgátló tabletta forgalomba hozásával a 2020-as évek elejéig várni, arról megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint túl sokáig élt az a köztudatban, hogy a védekezés a nő dolga, így neki kell elviselni az esetleges negatív mellékhatásokat is. A férfinak ezzel nincs több teendője, minthogy elkötelezett párkapcsolatban esetleg felezi a párjával az ebből adódó orvosi költségeket.

Bizonyos vélemények egészen addig mennek, hogy társadalmunk olyan szentségként tekint a férfi férfiasságára - ideértve a spermáját és a nemzőképességét is -, amire vigyázni kell, óvni minden külső környezeti hatástól, míg a nők esetében nincs ilyen tabu. Ha ez így túlzás is, mindenképpen érdekes belegondolni: a tudomány világa valóban olyan férfiközpontú, hogy a férfi szexuális diszfunkcióiról - erekciós zavar, korai magömlés - még egy kiskamasz is hall. Míg a női diszfunkciók - vaginizmus, vulvodynia - hosszú ideig még szakmai berkekben is rétegtémának számítottak, a problémák hasonló gyakorisága ellenére.

Forrás: Shutterstock

Akármi is az igazság, a szakemberek szerint szó sincs hímsovinizmusról - a férfi fogamzásgátlás egyszerűen biológiai értelemben nehezebb feladat, mint a női. A férfiak naponta több millió spermát termelnek, egy-egy ejakuláció során pedig 250 millió hagyja el szervezetüket. Ennek még a tizede esetén is nemzőképesnek számítanak, míg a nők esetében csupán havi egy-két petesejttel kell számolni.

Mindebből jól látszik - fejti ki Michael Skinner reproduktív biológus egy tanulmányában -, hogy a férfi reprodukciós rendszer működését szüneteltetni úgy, hogy a férfi egyébként egészséges és nemzőképes maradjon, biológiailag nagyobb kihívás, mint a női reprodukciót átmenetileg pauzéra állítani. Az egyik opció jelenleg a 24 órás gél, míg a másik a már említett 11-beta-MNTDC tabletta: mindkettő kísérleti fázisban van, hosszú távú hatásaik pedig - noha néhány éven belül forgalomba kerülhetnek - még sokáig feltérképezetlenek maradnak.

Vajon élnek majd vele a férfiak?

Az, hogy a férfiak számára fenntartott gél és/vagy tabletta széles rétegeket ér-e majd el, ma is kérdéses. A témában végzett kutatások időről időre azt az eredményt hozzák, hogy a férfiak 44-83 százaléka örülne, ha kezébe vehetné a fogamzásgátlást, és partnerük is fellégezne, hogy megszabadulhat annak terheitől.

Viszont azt is tudjuk, hogy sok férfi nem szívesen néz szembe az esetleges mellékhatásokkal, a nők többsége pedig úgy tartja: a legjobb, ha nem adja ki a kezéből a gyeplőt. Az utóbbi egyébként abszolút érthető, elvégre a terhesség és a szülés az ő életét változtatja meg - adott esetben veszélyezteti -, ahogyan a gyerekvállalás egyéb aspektusai is nagyobb arányban hárulnak rá, mint férfi partnerére.

Mindent egybevetve tehát nagy kérdés, hogy miként fogadják a hamarosan elérhető férfi tablettát a férfiak, és hogyan a nők... A szer megjelenésével viszont a két nem kapcsolatának dinamikája is változhat, hiszen nagyfokú bizalomra és együttműködésre lesz szükség, ha egy pár amellett dönt, hogy a férfi szedjen tablettát, ne pedig a nő...

Ti bevállalnátok?

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.