2024. máj. 9., csütörtök Alberta, Benigna, Domokos, Fehérke, Hófehérke
környezetvédelem Nagy X. Viktória nagyvállalatok környezet Zöldek környezetszennyezés
Autó helyett trolizzál, repülő helyett szállj vonatra, ne egyél marhát, és kapcsold le a villanyt - ha mindenki így tesz, talán csökkenthető a globális felmelegedés. Oldalak, szervezetek tucatjai adnak tanácsot arra, hogyan legyünk még zöldebbek.

Tényleg az egyénen múlik a klímaváltozás megelőzése?

Bambusz fogkefe, csomagolásmentes sampon, mosható betét, üveg kulacs... Őszinte csodálattal adózok a szerkesztőségi kollégák előtt, akik kimaxolták a műanyagmentes júliust. Nekem is van vászontáskám, intelligens zuhanyfejem és energiatakarékos égőm. Szelektíven szemetelek, akárcsak Mari néni a szomszédból - de érdekelne, hogy mindeközben vajon mit tesznek a káros kibocsátásért leginkább felelős vállalatok.

Tény, hogy morálisan is jó érzés csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat. Ám szerintem azzal, hogy egyre inkább az egyéni szerepvállalásra helyeződik a hangsúly, nagyon kényelmes pozícióba helyezzük a vállalatok vezetőit.

A fogyasztó nem hülye, csak lusta!

Értem én, hogy sokan a fogyasztói szokások megváltoztatásával akarják ösztönözni a cégeket, hogy a gyártás során törekedjenek fenntarthatóbb módszerekre, például ne adjanak műanyag zacskót. Hiszen a többség alapvetően kényelmes: ha nincs vászontáskája, elveszi az orra előtt lógó füles, polietilén szörnyet.

A klímaváltozás azonban globális probléma, ami globális megoldást igényel. Hiába zárjuk el a csapot, ha a világ országai nem működnek együtt. Mi a saját viselkedésünkért vagyunk felelősek, viszont a kormányok képesek olyan törvényeket létrehozni, amelyek fenntartható viselkedésre kényszeríthetik az egyes iparágakat. Például környezetvédelmi szabványok bevezetésével, a megújuló energiaforrások használatának ösztönzésével, közlekedési alternatívák bemutatásával.

Forrás: Shutterstock

Nem kifizetődő a cégek zölddé tétele?

A szakértői anyagokból rendre kiderül, hogy a károsanyag-kibocsátás nagy részéért elég régóta csupán 100 cég tehető felelőssé, legtöbbjük szén- vagy olajipari vállalat. Erre persze rá lehet vágni, hogy végtére is Mari néni, te vagy én égetjük a fosszilis tüzelőanyagokat, és szénmámorban éljük az életünket. A bolygót érintő fenyegetés azonban nem új keletű. Már évtizedekkel ezelőtt felhívták erre a figyelmet, de a rövid távú profitéhség elcsendesítette a hangoskodókat.

Ne legyünk naivak, az érdekelt vállalatok termelik a legnagyobb nyereséget, így természetes érdekük megnyújtani a szénkorszakot. Ráadásul a klímatudomány annyira komplex, hogy még a szakértők sem értenek egyet mindenben. Amit technikailag könnyű lenne megvalósítani, azt politikailag nehézkes, vagy fordítva.

Harminc évünk van arra, hogy összeszedjük magunkat: mindennel spórolnunk kell, különösen az energiával, és ha lehet, akkor ne nyaraljunk külföldön - bénító gondolat, igaz? Felesleges azt várni, hogy holnaptól mindenki jobb lesz. Nem lesz.

A legnagyobb felelősségünk tehát, hogy informálódjunk, társadalmilag együttműködjünk, és több zöld erőfeszítést tegyünk egységesen is. Persze, gyűjtsük a szemetet továbbra is szelektíven, és vigyük magunkkal reggel a vászontáskát, mert minden kis lépés számít! De hadd ne legyen lelkiismeret-furdalásom az évi egy tatárbifsztek miatt!

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.