környezetvédelem szemét szedés tisztaság szemét szemetelés Györfi András
Budapestet és az országot járva úton-útfélen láthatunk szemetet: eldobált cigaretta csikkeket, nejlonzacskókat, extrém esetben akár állati hulladékot is.

Úgy tűnik, hogy ez mindenkinek bántja a szemét - kivéve annak, aki éppen szemetel. Pedig a szemetelés árt a környezetnek, és rombolja az adott terület esztétikai értékét. Lássuk be, aki szemetel, az nem tiszteli sem a környezetét, sem az embertársait, sem önmagát. Egy csomagolópapír eldobása az utcán azzal az egyszerű üzenettel bír: "Nem érdekel."

Nem érdekel, hiszen van ennél nagyobb bajom is: például nem érzem jól magam a bőrömben. Különben is, egyetlen papírzsebkendő még nem a világ, nem ezen múlik a természet épsége. A helyzet viszont az, hogy a "sok kicsi sokra megy" elv örökérvényű, ezért bizony rajtad is múlik az élővilág fennmaradása.

Hogy ez miért fontos?

Azért, mert a környezetünk nagyon bonyolult és finoman hangolt rendszer. Egészen biztos, hogy előbb vagy utóbb ránk és a gyermekeinkre is hatni fog, ha tönkretesszük a természetet. A szemetelés - közvetve ugyan - de összefügghet akár daganatos, légúti és egyéb betegségekkel is. A szemetelés szónak viszont van egy másik jelentése is: a közmunkások az egyszerűség kedvéért így utalnak a szemétszedésre.

Szemetelni tehát menő, de csak akkor - és csakis akkor! -, ha szemetet szedünk. Néhány héttel ezelőtt a Jövő Nemzedékéért (JÖN) Alapítvány eseményén jártam, melynek keretében bejártuk a Gellérthegyet, másnap pedig a pesti Duna-partot. Több száz önkéntes húzott gumikesztyűt, ragadott zsákokat, és állt neki megtisztítani Budapest két emblematikus pontját - bármiféle ellenszolgáltatás nélkül.

Forrás: Shutterstock

A Gellérthegyen közel ötven, a pesti Duna-parton közel ötszáz zsáknyi szemetet szedtünk össze alig néhány óra alatt. És bár a "szemetelés" nem mindig kellemes feladat - sokat kell gyalogolni és még többet hajolgatni -, mégis remek élmény volt. Jó volt látni, hogy teljesen hamis a fejünkben élő sztereotípia, miszerint a magyarok képtelenek az összefogásra, nem érdekli őket semmi, csak a saját túlélésük, és nem foglalkoznak a környezetükkel.

Iskolások, középkorúak, csinos, gyönyörű nők és sikeres férfiak dolgoztak együtt - rendezett sorokban, vidáman a közös cél érdekében. Megállapítottam, hogy itthon is egyre nagyobb kultúrája van a társadalmi felelősségvállalásnak, az önkéntességnek, és ez jó!

Igenis érdemes hosszú távon gondolkodnunk, és tennünk a környezetünkért! Alkalom is van rá, hiszen a JÖN nonprofit alapítvány rendszeresen szervez hasonló eseményeket. Egyre népszerűbb az úgynevezett "plogging" is, vagyis a futás közbeni szemétszedés. Ezzel összeköthetjük a hasznosat a hasznossal, formálhatjuk az alakunkat, miközben jót teszünk a környezetünknek.

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.